Batat
Zdroj: iStock

Ako si vypestovať sladké zemiaky zo zemiakov z obchodu?

Skúsili ste už pestovať sladké zemiaky? Ak nie, je načase. Vieme, že sú zdravšie ako klasické zemiaky, dajú sa pripraviť na mnoho rôznych spôsobov. Nepestujú sa vôbec ťažko, dokonca si ich môžete vypestovať aj zo zemiakov kúpených v obchode. Necháte ich vyklíčiť jednoducho – vo vode a presadíte do pôdy. Ako na to? Čo je potrebné vedieť o ich pestovaní?

Sladké zemiaky, známe tiež ako bataty, sú zeleninou, ktorá potrebuje teplé počasie. Ich dozrievanie trvá zhruba 90 dní. Nepestujú sa zo semiačok, ale z klíčkov. Na ich založenie potrebujete len pár zdravých a sviežich sladkých zemiakov. Každý jeden je schopný vyprodukovať mnoho výhonkov, takže nepotrebujete dávať naklíčiť veľké množstvo hľúz.

Ako dať naklíčiť sladký zemiak?

Vybrané zdravé hľuzy najskôr dobre umyte. Prezrite si ich a nájdite klíčiaci koniec. Spoznáte ho jednoducho – je na ňom viac „očiek“, z ktorých vyrastú klíčky. Koreňový koniec je zvyčajne tenší a bez „očiek“. Ak si nie ste istí, či ste sa rozhodli správne, nechajte zemiak ešte pár týždňov na teplom mieste, uvidíte, kde sa začnú objavovať púčiky. 

Klíčenie batatu
Zdroj: iStock

Teraz je čas umiestniť zemiaky do vyššej nádoby – koreňom dole a „očkami“ hore. Avšak tak, aby klíčiaci koniec bol nad hladinou vody. Je to podobný spôsob, ako keď dávate naklíčiť avokádo. Môžete si pomôcť špajdľami alebo špáradlami, ktoré budú držať vo vode len koreňovú časť. Nádobu postavte na teplé miesto, ideálne na slnečný parapet. Nezabúdajte každý týždeň vymeniť vodu. O mesiac by ste mali vidieť prvé klíčky.

Kedy a ako sadiť naklíčené zemiaky do pôdy?

Najvhodnejšie obdobie na výsadbu sladkých zemiakov do pôdy je vtedy, keď majú vytvorených 5 – 6 klíčkov. Opatrne medzi nimi rozrežte zemiak na menšie časti, aby ste získali samostatné rastlinky. Tieto zasadíte do kontajnera, alebo von do pôdy. Rátajte s tým, že z každého klíčka získate asi 3 – 5 zemiakov, podľa odrody a podmienok pestovania. Keďže jeden sladký zemiak vyprodukuje približne 5 – 6 klíčkov, z jedného priemerného zemiaku môžete mať 18 – 30 nových sladkých zemiakov.

Klíčiaci batat
Zdroj: iStock

Vhodné obdobie na výsadbu sladkých zemiakov z hľadiska počasia je, keď už nehrozia mrazy a zem sa dostatočne zahreje. Jednotlivé rastliny by mali byť od seba vzdialené 30 až 45 centimetrov, potrebujú skutočne veľa priestoru na rast. Vkladáme ich do hĺbky 10 centimetrov. 

Pôdu treba po výsadbe dôkladne zaliať. Počas prvého týždňa od výsadby polievame každý deň, ďalší týždeň každý druhý deň. Postupne predlžujte čas medzi jednotlivými zálievkami o niečo dlhšie, zastavte sa na zalievaní raz týždenne a pokračujte počas celej vegetácie. Pri veľmi suchom počasí budete musieť upraviť režim.

Zber batatov
Zdroj: iStock

Aký druh pôdy je vhodný na pestovanie sladkých zemiakov?

Sladké zemiaky majú rady voľnú a dobre priepustnú pôdu. Ešte lepšie, ak je mierne kyslá. Pomôže pridanie kávovej usadeniny do pôdy. Hustá, zle prevzdušnená a ťažká pôda spôsobí, že hľuzy budú menšie. Takúto pôdu treba zjemniť kompostom, alebo pridaním iných organických látok. Výsledkom budú väčšie a chutnejšie hľuzy. Ešte pred vysádzaním pôdu poriadne prekopte a odstráňte z nej prípadne kamene a stvrdnuté hrudy.

Na pestovanie batatov je najvhodnejšia teplota pôdy 21 až 27 °C. Potešia sa slnečnému miestu, kde je aj popoludňajší tieň. Najčastejšími škodcami sú hraboše a zajace, ktoré si na sladkých zemiakoch s obľubou pochutia. Ochránite ich pletivovým oplotením. 

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

  1. Mama says:

    Kedysi som to tiež tak robila, ale nebolo to najlepšie. Kúpte si balenie mäsa v plastovej miske. Mäso zjedzte a misku umyte. Vo vlažnej vode jemne umyte aj kúpený batát, vložte do misky, nalejte asi 1cm vody, vložte do igelitového sačku a koniec zastrčte pod misku. Špáradlom spravíme zopár dierok, aby nám to neplesnivelo. Dáme na svetlo a teplo a čakáme. Netrvá to dlho a začnú vyrastať prvé klíčky a korienky. Je čas vybaliť batát zo sáčku, už ho nebudeme potrebovať. Podľa potreby dolievame vodu a výhonky veľké asi 15-20cm odlamujeme a dávame do vody zakoreniť. Žiadny strach, je to ako burina a ak ich neusušíte, tak pekne zakorenia. Teraz ich zaradíme do kvetináča a necháme zmocnieť. Von sedíme až keď máme naozaj istotu, že už určite mrznúť nebude a polievame do bezvedomia.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje