Ochrana zeleninovej záhradky pred škodcami
Zdroj: shutterstock.com

Toto si premyslite ešte pred zahájením sezóny! Praktické spôsoby, ako ochrániť zeleninu na záhrade

Pamätáte, ako ste minulý rok v záhrade horlivo bojovali so slimákmi, hlodavcami a vtákmi? Hoci sa nedá predvídať každé nebezpečenstvo, už pred začiatkom novej sezóny si môžete naplánovať, ako efektívnejšie ochrániť zeleninovú záhradu pomocou šikovných vylepšení.

Kompletne funkčný plot

Malé divoké cicavce sa nebudú pýtať, či si môžu pochutnať na chrumkavých plodoch zeleniny. Ak je za hranicou vášho pozemku voľné pole alebo háj, nešetrite na hustom oplotení. Je to ten najefektívnejší spôsob, ako im znemožniť prechod na váš pozemok, kde by sa skôr či neskôr postarali o zničenie úrody.

Vysoké prekážky

Na boj s premnoženými slimákmi a slizniakmi existuje veľa úspešných metód – od radikálnych, po šetrné k samotným tvorom. Účinným spôsobom, ako zamedziť škodám na rastlinách, ktoré slimáky napáchajú už behom jednej noci, je vhodne skonštruované plechové oplotenie hriadok. Tenký plech zapustite do zeme a jeho vonkajší okraj ohnite smerom von od hriadky. Niektoré slizniaky dorastajú až do dĺžky 15 cm, preto by aj plechové oplotenie malo byť vysoké aspoň 15 cm. Okraj ohnutý smerom von im znemožní prelezenie.

Vyvýšený záhon
Zdroj: shutterstock.com

Pestovanie vo vyvýšených záhonoch a kvetináčoch

Pestovanie zeleniny vo vyvýšených záhonoch nie je žiadnou novinkou a našlo si už mnohých prívržencov. Pôda v takýchto záhonoch sa rýchlejšie zohrieva, čo najmä v jarných mesiacoch podporuje zdravý rast silných rastlín, ktoré sú menej ohrozené prízemnými mrazmi. K samotným rastlinám a budúcej úrode tiež máte počas sezóny omnoho jednoduchší prístup. Výhodou je aj nižšia šanca na stret s krtkom, hrabošmi a slimákmi. Nad vyvýšenými záhonmi tiež môžete vytvoriť jednoduché rámové konštrukcie pre sieť, ktorá zamedzí náletom vtákov.

Ochrana záhonu
Zdroj: shutterstock.com

Bariérové rastliny a odpudzovače

Doprajte zeleninovým záhonom rozmanitosť a pozorujte, či táto technika zmätie škodcov z hmyzieho sveta – predovšetkým vošky a molice. Niektoré rastliny, najmä zo sveta byliniek a letničiek sú silné vzrastom a výnimočné arómou, ktorá odpudzuje večne pažravý hmyz. Na tieto účely sa výborne osvedčila levanduľa, aksamietnica, kôpor, kapucínka, mäta, koriander, žerucha, saturejka, rozmarín aj nechtík. Okrem toho, že odpudzujú vošky, lákajú na záhradu aj ich prirodzených hmyzích predátorov.

Staromódny strašiak v kurze

Jožo, keby si videl, akého strašiaka má sused na záhrade! Je taký strašný, že mu škorce vrátili aj minuloročnú úrodu…“

Strašiak v záhrade
Zdroj: shutterstock.com

Generáciami overený strašiak, strapce z alobalu či lesklej fólie zavesené na špagáte medzi dvoma kolmi alebo staré CD-čka na plote a stromoch. Tieto pomôcky sa záhradkárom výborne osvedčili najmä v jarných mesiacoch bezprostredne po vysadení semien do hriadok, no tiež aj v období dozrievania plodov. Akýkoľvek mechanický spôsob, ktorý odplaší hladné vtáctvo, hrá v prospech budúcej úrody a vašej spokojnosti. Ak na to chcete ísť ešte rafinovanejšie, ponúknite hladným vtákom alternatívu – chutnejší a dostupnejší zdroj potravy, ktorý odpúta ich pozornosť a oželejú hľadanie v ornici.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.