Zvínavka
Zdroj: istock.com

Jednoduché triky, ako ochrániť úrodu pred škodcami

Škodcovia dokážu aj v tej najkrajšej a najzdravšej záhrade zničiť mesiace tvrdej práce. Cieľom každého záhradkára je prevencia a ochrana rastlín pred škodcami. Avšak nie vždy je to možné. Ak sa rýchlo a efektívne naučíte, ako sa s nimi vysporiadať, pestovanie plodín bude zábavnejšie a úrody viac. Vyskúšajte niektoré z týchto jednoduchých trikov.

Zvínavka na jahodách

Zvínavka (armadillidium vulgare), či „svinka“, ako ju niektorí nazývajú, a ďalšie rovnakonôžky si rady pochutnajú na jahodách. Samozrejme aj slimáky. Ich odchyt je síce najrýchlejším riešením, ale nemusí vždy byť aj efektívny, pretože sa zvyknú rýchlo množiť a privolať na maškrtu príbuzných. Ako sa im vyhnete? Zdvihnite plody jahody do výšky – aby sa nedotýkali zeme. Existujú na to špeciálne podpery. Plody vždy uložíte na ne a tak ich ochránite pred mnohými lezúcimi fanúšikmi. Ináč sú tieto „zvieratká“ v záhrade prospešné, netreba ich bezhlavo likvidovať.

Zvínavka
Zdroj: istock.com

Potkany v záhrade

Potkany dokážu za pár minút zničiť mesiace rastúce plodiny. Ak spozorujete, že vám tento hlodavec ničí úrodu, použite pasce. Musia to však byť väčšie pasce, nie pasce určené na myši, tie by nefungovali. Pri manipulácii s pascami používajte jednorazové rukavice. Zabránite tak tomu, aby sa do nich dostal váš pach. Uložte ich do všetkých oblastí, kde ste videli trus alebo poškodenie spôsobené potkanom. Potkany sa orientujú podľa stien a plotov, takže na týchto miestach budú pasce najefektívnejšie. Výbornou návnadou je arašidové maslo.

Potkan v záhrade
Zdroj: istock.com

Ovocné mušky v domácnosti

Domáce citrusy a ďalšie ovocné druhy sú úžasné, ale často do interiéru priťahujú nepríjemné ovocné mušky. Navyše ich priláka aj obraté ovocie na stole. Jednorazové pasce síce fungujú, ale iba na krátky čas a potom ich musíte vyhodiť. Dlhodobo na ovocné mušky fungujú pasce, ktoré zoženiete v predajniach záhradníckych potrieb a vyzerajú ako keramická soška. Sú to „vázičky“ s úzkym hrdlom, ktoré sa dajú uprostred otvoriť. Vo vnútri je nádobka na návnadu, ktorá priláka nepríjemný hmyz. Alebo si vytvorte takú sami. Ako návnadu použite jablčný ocot a pridajte pár kvapiek saponátu alebo tekutého mydla. Ocot mušky priláka, saponát funguje ako lepidlo a zabráni odletu mušiek.

Ovocné mušky
Zdroj: istock.com

Aby vtáci neničili mladé sadenice

Vtáky neraz oberajú ovocie, ale tiež môžu poškodiť mladé sadenice. Povytŕhajú ich a urobia zmätok v záhradných záhonoch. Pomôže, keď na zasadené semená či sadeničky položíte vrstvy tylu. Keď sadenice vyrastú a sú vysoké niekoľko centimetrov, odstráňte tyl, vyčistite ho a odložte na ďalšiu sezónu. Bobuľové kríky pred vtáctvom i hlodavcami ochránite použitím pevných kovových klietok s potrebnou hustotou.

Ochrana sadeníc pred vtákmi
Zdroj: istock.com

Naučte sa rozpoznať užitočný hmyz

Nie je hmyz ako hmyz. Okrem škodcov je veľmi dôležité poznať aj prospešný hmyz a neničiť ho, pretože požiera alebo inak ničí škodcov. Samozrejme, nie je možno poznať všetkých naspamäť, najmä, keď ste amatér. Ako si pomôžete? Existujú šikovné aplikácie, vďaka ktorým stačí hmyz len odfotiť a hneď budete vedieť, o aký druh ide a či treba riešiť ochranu. Veľmi dobrými pomocníkmi proti škodcom sú parazitické osičky, ktoré sa dajú dokonca kúpiť v e-shopoch.

Parazitická osička
Zdroj: istock.com

Majte všetko pod kontrolou

Záhradné nožnice sú veľmi rýchly a efektívny spôsob kontroly škodcov. Ak je list napadnutý škodcami, odstrihnite ho a zlikvidujte (nie v komposte). Takto zabránite šíreniu problému, nezabúdajte však pravidelne kontrolovať stav rastlín aj ďalej. Skontrolujte spodnú stranu listov, púčiky a ďalšie oblasti, kde sa škodcovia najčastejšie nachádzajú. Ak je rastlina ťažko infikovaná, neľutujte a odstráňte ju celú.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

  1. Lubica says:

    Ako odstanit tu zvinavku ked ju mam vsade pod kvetinacmi v. Petrzel komplet vsetko zozeru

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.