Jednoduché triky, ako ochrániť úrodu pred škodcami
Škodcovia dokážu aj v tej najkrajšej a najzdravšej záhrade zničiť mesiace tvrdej práce. Cieľom každého záhradkára je prevencia a ochrana rastlín pred škodcami. Avšak nie vždy je to možné. Ak sa rýchlo a efektívne naučíte, ako sa s nimi vysporiadať, pestovanie plodín bude zábavnejšie a úrody viac. Vyskúšajte niektoré z týchto jednoduchých trikov.
Zvínavka na jahodách
Zvínavka (armadillidium vulgare), či „svinka“, ako ju niektorí nazývajú, a ďalšie rovnakonôžky si rady pochutnajú na jahodách. Samozrejme aj slimáky. Ich odchyt je síce najrýchlejším riešením, ale nemusí vždy byť aj efektívny, pretože sa zvyknú rýchlo množiť a privolať na maškrtu príbuzných. Ako sa im vyhnete? Zdvihnite plody jahody do výšky – aby sa nedotýkali zeme. Existujú na to špeciálne podpery. Plody vždy uložíte na ne a tak ich ochránite pred mnohými lezúcimi fanúšikmi. Ináč sú tieto „zvieratká“ v záhrade prospešné, netreba ich bezhlavo likvidovať.
Potkany v záhrade
Potkany dokážu za pár minút zničiť mesiace rastúce plodiny. Ak spozorujete, že vám tento hlodavec ničí úrodu, použite pasce. Musia to však byť väčšie pasce, nie pasce určené na myši, tie by nefungovali. Pri manipulácii s pascami používajte jednorazové rukavice. Zabránite tak tomu, aby sa do nich dostal váš pach. Uložte ich do všetkých oblastí, kde ste videli trus alebo poškodenie spôsobené potkanom. Potkany sa orientujú podľa stien a plotov, takže na týchto miestach budú pasce najefektívnejšie. Výbornou návnadou je arašidové maslo.
Ovocné mušky v domácnosti
Domáce citrusy a ďalšie ovocné druhy sú úžasné, ale často do interiéru priťahujú nepríjemné ovocné mušky. Navyše ich priláka aj obraté ovocie na stole. Jednorazové pasce síce fungujú, ale iba na krátky čas a potom ich musíte vyhodiť. Dlhodobo na ovocné mušky fungujú pasce, ktoré zoženiete v predajniach záhradníckych potrieb a vyzerajú ako keramická soška. Sú to „vázičky“ s úzkym hrdlom, ktoré sa dajú uprostred otvoriť. Vo vnútri je nádobka na návnadu, ktorá priláka nepríjemný hmyz. Alebo si vytvorte takú sami. Ako návnadu použite jablčný ocot a pridajte pár kvapiek saponátu alebo tekutého mydla. Ocot mušky priláka, saponát funguje ako lepidlo a zabráni odletu mušiek.
Aby vtáci neničili mladé sadenice
Vtáky neraz oberajú ovocie, ale tiež môžu poškodiť mladé sadenice. Povytŕhajú ich a urobia zmätok v záhradných záhonoch. Pomôže, keď na zasadené semená či sadeničky položíte vrstvy tylu. Keď sadenice vyrastú a sú vysoké niekoľko centimetrov, odstráňte tyl, vyčistite ho a odložte na ďalšiu sezónu. Bobuľové kríky pred vtáctvom i hlodavcami ochránite použitím pevných kovových klietok s potrebnou hustotou.
Naučte sa rozpoznať užitočný hmyz
Nie je hmyz ako hmyz. Okrem škodcov je veľmi dôležité poznať aj prospešný hmyz a neničiť ho, pretože požiera alebo inak ničí škodcov. Samozrejme, nie je možno poznať všetkých naspamäť, najmä, keď ste amatér. Ako si pomôžete? Existujú šikovné aplikácie, vďaka ktorým stačí hmyz len odfotiť a hneď budete vedieť, o aký druh ide a či treba riešiť ochranu. Veľmi dobrými pomocníkmi proti škodcom sú parazitické osičky, ktoré sa dajú dokonca kúpiť v e-shopoch.
Majte všetko pod kontrolou
Záhradné nožnice sú veľmi rýchly a efektívny spôsob kontroly škodcov. Ak je list napadnutý škodcami, odstrihnite ho a zlikvidujte (nie v komposte). Takto zabránite šíreniu problému, nezabúdajte však pravidelne kontrolovať stav rastlín aj ďalej. Skontrolujte spodnú stranu listov, púčiky a ďalšie oblasti, kde sa škodcovia najčastejšie nachádzajú. Ak je rastlina ťažko infikovaná, neľutujte a odstráňte ju celú.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Ako odstanit tu zvinavku ked ju mam vsade pod kvetinacmi v. Petrzel komplet vsetko zozeru