Mravce v domácnosti
Zdroj: shutterstock.com

Boj s mravcami: ktoré biologické metódy skutočne fungujú a osvedčili sa nám

Pri boji s mravcami nemusíte hneď siahať po chémii. Často pomáhajú biologické metódy. A práve tieto tri sa nám najviac osvedčili.

Mravce sú prospešné a dôležité pre náš ekosystém: upratujú záhradu, kypria pôdu, rozsievaním semien dávajú rastlinám možnosť vyklíčiť a tiež požierajú mnohých škodcov. Napriek tomu sa občas stanú problémom. Najmä keď sa húfne rozliezajú v trávniku a kvetináčoch, podkopávajú terasu alebo dokonca zablúdia do domu či bytu, aby si pochutnávali na sladkých sušienkových omrvinkách.

V obchodoch narazíte na množstvo jedovatých látok, ktoré vás zbavia mravcov – od plechoviek s návnadou až po spreje proti hmyzu. Ak vo svojom okolí eliminujete chémiu, existuje našťastie aj množstvo biologických metód, ktoré možno použiť na boj s mravcami. Predstavujeme teda tri overené s ich výhodami i nevýhodami.

1. Levanduľový olej

Mravce majú dobrý čuch. Používajú rôzne vône alebo feromóny na vzájomnú komunikáciu alebo sa nimi navedú k zdroju potravy. Sú však aj vône, ktorým sa zďaleka vyhýbajú, pretože im nevoňajú. Napríklad levanduľový olej. Stačí, keď ho nakvapkáte na mravčí chodníček alebo priamo na ich hniezdo, čo mravce povzbudí, aby odišli. Levanduľový olej je teda mierny spôsob, ako sa zbaviť mravcov – aspoň na chvíľu. Vonku sa však vôňa rýchlo zmyje dažďom, prípadne vôňa levandule časom stratí na intenzite. Preto musíte túto metódu z času na čas zopakovať.

Mimochodom, pomôcť môže aj výsadba levandule na problémové miesta. Okrem vône levandule mravce odoženiete aj octom, škoricou či citrónovou kôrou.
Levanduľový olej
Zdroj: shutterstock.com

2. Sóda bikarbóna a práškový cukor

Samotná sóda bikarbóna je v boji proti mravcom osvedčená, pretože nielenže ich dočasne odoženie, ale aj následne zahubí. Je teda mimoriadne radikálna a nemala by byť prvou voľbou. Ak však tento univerzálny domáci prostriedok zmiešate s práškovým cukrom, stáva sa z neho pre mravce ekologickou, ale aj úbohou pascou. Mravce požierajú sladkastú zmes, ktorá má silný nadúvací účinok a spôsobí, že mravce umierajú v agónii. Niektoré z nich doslova prasknú.

Sóda bikarbóna a práškový cukor proti mravcom
Zdroj: shutterstock.com

3. Odchyt do kvetináča

Ak sú mravce na ťarchu najmä v záhrade a vo vyvýšenom záhone, použite na ich odchyt kvetináč. Treba ho však správne upraviť, aby sa doň mravčia kolónia mohla nasťahovať. Aj keď táto metóda vyžaduje určitú trpezlivosť, je pravdepodobne najšetrnejšia. Ako na to? Do väčšieho hlineného kvetináča s otvorom na dne nasypte kyprú pôdu, pridať môžete aj slamu alebo hobliny. Potom ho umiestnite priamo na hniezdo. Keď sa črepník zohreje na slnku, ponúkne mravcom ideálne podmienky. Nepotrvá dlho a mravce prelezú do črepníka, ktorý jednoducho premiestnite na nové miesto, kde nebudú prekážať.

Tip: Medzi starým a novým miestom by mala byť vzdialenosť aspoň 30 metrov, aby sa nenasťahovali naspäť.
Odchyt mravcov do kvetináča
Zdroj: shutterstock.com

Text: Jana Komadelová
Foto: shutterstock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje