image 48898 25 v1

Najzávažnejší škodca jabloní: Vlnačka krvavá! Ako ich pred ňou ochrániť?

Výskyt tohto škodcu je na Slovensku zvyčajne len lokálny, napriek tomu však dokáže napáchať riadne škody na jabloniach. Ako ich pred ňou ochrániť?

Vyciciava rastlinnú šťavu

Vlnačka krvavá (Eriosoma lanigerum), ktorú častejšie poznáme pod názvom voška krvavá, doslova vyciciava rastlinnú šťavu z kôry kmeňov a konárov jabloní. Cicaním vyvolávajú na konárikoch i koreňoch vznik kambiálnych nádorčekov. Živorodé hnedé až modročierne samičky sú maličké: merajú približne 1,7 až 1,9 mm. Larvy tohto škodcu dokážu dobre prezimovať v zdureninách a prasklinách kôry stromov alebo na koreňovom krčku. Mnoho jedincov zahynie v dôsledku silných mrazov, treba na to však napríklad -20 stupňov Celzia po domu dvanásť hodín.

Ako zistíte, že ju máte?

Výskyt vlnačky spoznáte v podstate jednoducho, nakoniec od týchto prejavov je odvodený aj jej názov. Vlnačku totiž prezradia výrazné vatovité chumáče z voskových vlákien pozachytávané na strome. Zvyčajne si všimnete len chumáče prichytenej „vaty“ a nie škodcu samotného, lebo táto „vata“ kolónu vlnačiek zakrýva. Napadnuté časti stromu sa bez ošetrenia deformujú a odumierajú.

Kedy sa dá spozorovať?

Prvé kolóny vlnačiek môžete spozorovať v druhej polovici mája. Tento škodca je nepríjemný tým, že môže mať až desať pokolení do roka. Viac náchylná na vlnačku je odrody ‘Coxova reneta’ a niektoré ďalšie.

Ako ošetriť stromy?

Ak zaznamenáte len slabý výskyt vlnačky, nemusíte ošetrovať celý strom, stačí postrekovú kvapalinu spolu so zmáčadlom naniesť priamo na kolóniu vlnačky. Dôležité je uprednostniť prípravky, ktoré neničia prirodzených nepriateľov vlnačky krvavej. Ošetrite aj rany a zdureniny na strome. Z prípravkov sú odporúčané: Aztec, Bi 58 EC – Nové, Nurelle D alebo Pirimor 50 WG s prídavkom zmáčadla. Ak je strom silnejšie postihnutý, použite postrek. Prečo je potrebné použiť zmáčadlo? Vďaka nemu prípravok lepšie priľne k voskovým povlakom chrániacim vošky.

Napáda najmä poškodené stromy

Niektorí pestovatelia odporúčajú proti vlnačke krvavej použiť roztok pripravený z 200 gramov draselného mydla a 10 litrov vody. Môžete pridať aj liter denaturovaného liehu. Zaujímavým zistením je, že vlnačka krvavá častejšie napáda stromy, ktoré sú nedostatočne zásobené draslíkom. Prednostne poškodzuje oslabené stromy. Poškodené a napadnuté časti stromu je vhodné odrezať.

Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com

  1. Stefan says:

    Bol som v zahradkarstve , a povedali mi že tieto pripravky čo ste uviedli sa už nevyrabaju. A to draselne mydlo ani nepoznaju.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje