Kobylky sú vo väčšom počte vážnym problémom záhradkárov. Viete, ako ich vyženiete z vašej záhrady?
Kobylky rozhodne nepôsobia ako hrozivý škodca, no ak sa premnožia, vedia vám spásť poriadnu časť úrody. Je to veľmi žravý hmyz, ktorý môže spôsobiť značné škody na rastlinách, najmä na obilninách a zelenine.
Galéria
Ešte predtým, ako sa rozhodnete na kobylky zaútočiť (obzvlášť, ak sa chystáte použiť chemikálie) si uvedomte, že kobylky ponúkajú aj určité výhody pre životné prostredie. Slúžia ako potrava pre vtáky, jašterice, pavúky a iné článkonožce a hmyz. Ich exkrementy poskytujú živiny na hnojenie rastlín. Hŕstka kobyliek v záhrade nie je žiadnym dôvodom na poplach, naopak, v skutočnosti môže byť znakom užitočnej rozmanitosti. Zasiahnuť treba vtedy, ak spozorujete vážne poškodenie rastlín.
Ako zistíte, že rastliny poškodili kobylky?
Kobylky sú bylinožravce, ktoré sa živia trávami, listami a stonkami rastlín. Príznaky poškodenia kobylkou sú takmer rovnaké ako v prípade iného hlodavého hmyzu: rozstrapkané a rozhryzené diery v listoch, stonkách a v plodoch rastlín. Kobylky sa živia rôznymi rastlinami, často uprednostňujú malé zrná, kukuricu, lucernu, sóju, ryžu, ďatelinu, rôzne trávy. Nepohrdnú však ani šalátom, mrkvou, fazuľou, či cibuľou. Neškodia na tekvici, hrachu a paradajkách. Na druhej strane, ak sa premnožia, sú schopné pustiť sa prakticky do čohokoľvek, čo majú k dispozícii.
Ako spoznáte kobylky?
Mladé kobylky sú menšie ako dospelí jedinci a sú bez krídel. Pri prvom vyliahnutí sú tieto nymfy biele. Ako rastú, nadobúdajú farbu dospelých jedincov svojho druhu, krídla sa začínajú objavovať ako malé vankúšiky. Dospelé kobylky sú v závislosti od druhu červenohnedé až olivovo zelené. Majú úzke telá a môžu byť dlhé až 7 centimetrov, hoci väčšina z nich má menej ako 5.
Väčšina kobyliek má výrazne dlhé, šikmé zadné nohy, vďaka ktorým sú skvelými skokanmi. Na vyčnievajúcej hlave dominujú veľké oči a žravé ústočká. Dospelé kobylky majú krídla a vedia lietať. Kobylky sa prvýkrát objavujú skoro na jar, pričom najväčšie počty sa zvyčajne vyskytujú v polovici leta. Populácie kobyliek sú najvyššie, keď je počasie horúce a suché.
7 spôsobov, ako sa zbaviť kobyliek
Keďže kobylky sú veľmi mobilné, je ťažké ich ovládať. Najlepším spôsobom, ako kontrolovať poškodenie kobylkami, je zabrániť rastu populácií. Dobrou správou je, že môžete použiť niekoľko prírodných riešení. Určite ich vyskúšajte skôr ako siahnete po chemikáliách.
Podporujte prirodzených predátorov
Mnohé vtáky živiace sa hmyzom, ako napríklad lastovičky, sú pozoruhodnými predátormi kobyliek. Kobylkami sa živia aj modlivky, malé hady a ropuchy. Akékoľvek záhradné postupy, ktoré podporujú týchto prirodzených predátorov, budú fungovať aj pri znižovaní alebo odstraňovaní zamorenia kobylkami.
Obrábajte pôdu
Od polovice do konca leta sa oplatí dôsledne obrábať pôdu, aby ste odstránili oblasti, kam samice kladú vajíčka. Tieto vajíčka prezimujú v pôde a vyliahnu sa na jar.
Odstráňte burinu
A to aj v oblastiach, kde nie sú záhradné rastliny. Tak znížite dostupnosť potravy pre novovyliahnuté nymfy. Dobré postupy na odstraňovanie buriny vedú k zníženiu celkovej populácie kobyliek. Napríklad, ak vaša záhrada susedí s lúkou, pastvinou alebo zalesnenou oblasťou, pokoste okolo záhrady pás široký asi 180 centimetrov až úplne po zem. Nízka tráva neposkytuje kobylkám potravu ani kryt a vystavuje ich vtákom a iným prirodzeným predátorom.
Zakryte zraniteľné rastliny
Zraniteľné rastliny prikryte gázou alebo krytom na plodiny, aby ste ich ochránili pred kobylkami. Táto metóda ochráni rastliny pred prichádzajúcim hmyzom, ale možno ju bude potrebné použiť v spojení s inými metódami zameranými na elimináciu už prítomných kobyliek.
Naneste cesnakový sprej
Zmiešajte dve šálky cesnaku s 10 šálkami vody, zmes povarte a nechajte cez noc odležať. Potom zmiešajte jednu časť tohto roztoku s 3 časťami vody v rozprašovači a navlhčite listy zraniteľných rastlín sprejom. Tento sprej odradí kobylky a iný hmyz.
Naneste na rastliny múku
Poprášenie listov rastlín múkou poškriabe ústa kobyliek, keď sa kŕmia. Samozrejme, múku treba nanovo aplikovať, keď ju zmyje dážď.
Aplikujte biologickú kontrolu
Medzi preventívne opatrenia, ktoré na kobylky fungujú, patria Nosema locustae a Beauveria bassiana, huby, ktoré ovplyvňujú trávenie kobyliek; azadirachtín, prírodný biologický prostriedok, ktorý sa nachádza v neemovom oleji; a organické pyretríny. Ak je vaším cieľom organická kontrola, vyhnite sa zlúčeninám označeným ako pyretroidy. Tieto pesticídy pridávajú syntetické chemické zlúčeniny k prírodným pyretrínom, a preto ich nemožno považovať za organické.
Sabína Zavarská
Zdroj: thespruce.com
Foto: istock.com
Komentáre