vrana na trávniku
Zdroj: istock.com

Čo funguje proti vranám? 5 tipov, ako im zabrániť v poškodzovaní vášho trávnika

Existuje množstvo tvorov, ktoré môžu mať „zálusk“ na váš trávnik a zničiť tak vašu poctivú prácu. Jedným z najšikovnejších ničiteľov trávnika je vrana. Vrany sú inteligentné a prefíkané vtáky – nie je ich ľahké oklamať. Práve preto majú mnohí pestovatelia trávnika skúsenosti s rôznymi technikami, až kým konečne prídu na tú, ktorá naozaj zafunguje.

Prečo sa vrany zaujímajú o trávnik?

Na prvý pohľad môže byť záujem vrán o trávnik zvláštny – veď predsa nežerú trávu. Ako mu môžu teda uškodiť? Aj keď nežerú trávu, pri hľadaní húseníc a iného hmyzu, ktorý žije blízko povrchu pôdy, povyťahujú steblá zo zeme.

Falošní predátori

Jednou z najmenej invazívnych možností na ochranu trávnika pred vranami je umiestniť v jeho blízkosti falošných predátorov vrán. Napríklad falošné sovy, jastraby či dokonca „osoby“ v životnej veľkosti. Dôležitá je však aj správna poloha „strašiakov“, pretože vrany sú veľmi inteligentné vtáky. Umiestnenie falošného predátora len tak hocikde nemusí fungovať. Mali by ste ich umiestniť realisticky – napríklad sovu na konár stromu, aby ste presvedčili vrany, že je to skutočný predátor. Sova sediaca na chodníku či na tráve bude aj vranám podozrivá.

Strašiak do záhrady
Zdroj: iStock

Ďalším tipom pri používaní falošných predátorov je časté presúvanie. Ak postavíte predátora na jedno miesto a necháte ho tam stále na rovnakom mieste po dlhú dobu, vrany odhalia, že nie je pre ne hrozbou. Dobrým spôsobom je zavesiť falošnú sovu alebo jastraba na strom na lane alebo reťazi, aby sa hýbali vo vetre.

Ostrekovače aktivované pohybom

Šikovnou metódou, ako zabrániť vranám, aby poškodzovali trávnik, je inštalácia ostrekovačov aktivovaných pohybom. Ak sa dostanú vtáky blízko k nim, neškodne ich ostriekajú vodou, čím ich odplašia. Táto metóda nielenže odplaší vrany, ale pomôže zalievať trávnik. Pozor, zavlažovače načasované podľa plánu nefungujú. Aj keď sa stane, že sa vrany raz alebo dvakrát postriekajú, rýchlo sa naučia rozvrh zalievania.

Lesklé predmety v blízkosti trávnika

Väčšina vtákov, vrátane vrán, sa vyhýba jasným a lesklým predmetom. Je to pravdepodobne preto, že to ovplyvňuje ich zrak. Nevidia dobre kam idú, čo je pre ne veľmi dezorientujúce. Zaveste lesklé predmety na konáre stromov, verandu alebo iné vysoké predmety. Jednou z najbežnejších a lacných možností je zavesiť CD na šnúrky a umiestniť ich na dvor alebo okolo neho. Ďalšou možnosťou je vyrobiť alebo kúpiť lesklé veterníky a umiestniť ich po celom dvore. Keď fúka vietor, slnečné svetlo sa bude odrážať od pohyblivých bodov a vytvorí jasnú bariéru, ku ktorej sa vrany budú zdráhať priblížiť.

Vrana
Zdroj: iStock

Ošetrite trávnik proti húseniciam

Jedným z hlavných dôvodov, prečo vrany poškodzujú trávniky, je hľadanie a požieranie húseníc žijúcich pod povrchom pôdy. Ošetrením trávnika od húseníc zároveň eliminujete prítomnosť vrán na vašom dvore. Dôležité je v prvom rade odstrániť husté porasty z trávnika a použiť prípravok na odstránenie húseníc. Tieto produkty aplikujte ešte pred vyliahnutím húseníc, teda na jar alebo začiatkom leta. Výrobky proti húseniciam zabíjajú vajíčka húsenice skôr, ako sa vyliahnu, pritom sú dostatočne jemné na to, aby nespôsobili žiadne poškodenie trávnika, okolitých rastlín a väčšiny iného užitočného hmyzu.

Odstráňte iné zdroje potravy a vody

Vrany nežerú výlučne húsenice. Môže ich pritiahnuť akýkoľvek zdroj potravy. Ak chcete zabrániť vranám v návšteve pozemku, odstráňte všetky otvorené zdroje potravy (odpadky, kompost, krmivo pre vtáky, psy, mačky, zvyšky ľudskej stravy) a vody. Vrany sú mrchožrúti, čo znamená, že prejavia záujem aj o odpad. Tiež sú známe tým, že trhajú vrecia na odpadky a robia neporiadok, ak dostanú príležitosť. Nedajte im ju.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

 1. Martin says:

  Zabi Vranu, zachrániš trávnik.

 2. Ing Saška says:

  odkedy vrany poškodzujú trávnik? 🤔
  je to užitočný vták, skôr ti na trávniku uloví hrabosa,karta, myš…
  zbytočný článok snažiaci sa predať zavlažovanie trávnika

 3. Ja says:

  Super nápad 🖒 Na jednej strane sa tu všetci hrajú na eko a bio, všetci sa tvária, že žijú v súlade s prírodou, každý zachraňuje medvede, zajace a srnky, atď a na druhej strane robíme všetko pre to, aby sme tú hnusnú prírodu od nás odohnali čo najďalej. Ako sa zbaviť vrán, ako sa zbaviť mravcov, vadia nám osy, včely, krtko je triedny nepriateľ číslo 1, nedajbože, aby nám do záhrady prišiel ten ochraňovaný zajko a je zle. Ľudia na čo sa tu vlastne hráte? Klamete sami seba a ešte sa z toho aj tešíte. Celé zle…

 4. Helena says:

  Ku mne na záhradu chodí vrana viac rokov dávam jej potravu keď ma mladé odnáša v zobáku reaguje na mňa a ak vyberá z trávnika húsenice to je dobre a travnik zniceny nemam je úžasné ju pozorovat

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje