Ste zvyknutí vyhadzovať listy z brokolice a karfiolu do koša? Robíte chybu, takto ich môžete doma hodnotne zužitkovať!
Z brokolice či karfiolu zvyčajne jeme len najjemnejšie časti – neotvorené ružičky. Okrem toho, že je vhodné pridať do jedál aj stonky, ktoré obsahujú viac cenných živín, ani listy nemusia končiť v koši. Prečo a ako ich zužitkovať?
Možno vás prekvapí, že listy brokolice či karfiolu, ktoré zvyčajne vyhadzujeme, sú nielen jedlé, ale v skutočnosti sú tiež bohatším zdrojom betakaroténu ako stonky alebo ružičky. Pokojne ich môžeme nazvať superpotravinou, pretože obsahujú vitamíny A, C a K, vápnik, vlákninu, železo, niacín, draslík a tiamín. Prečo by tieto cenné zdroje zdravia mali končiť v koši?
Keď si uvedomíme, že časť, ktorú zvyčajne jeme, je pomerne malá v porovnaní s množstvom vonkajších listov a stoniek, pri ich použití ešte aj ušetríme.
Ako použiť čerstvé listy karfiolu a brokolice?
Existuje niekoľko šikovných spôsobov, ako zužitkovať stonky a listy čerstvej brokolice, karfiolu a iných druhov kapustovej zeleniny.
Čo s nimi môžete spraviť?
- Pridajte listy do vývaru alebo polievky.
- Listy a stonky nasekajte najemno a použite ich do šalátov.
- Pridajte do smoothies.
- Drobnejšie listy orestujte a použite ako prílohu alebo vytvorte z nich omáčku na spôsob špenátu.
- Rozmixované premiešajte so syrom a orechmi a získate chutné pesto.
- Odšťavte ich.
- Listy použite na zabalenie mäsa, ktoré podusíte.
- Ak chováte sliepky, pridajte im do stravy aj tieto výživné časti zeleniny, odmenia sa krásnymi žĺtkami.
Prášok zo sušených listov brokolice
Ak nedokážete aktuálne spotrebovať všetky čerstvé listy zeleniny, pripravte si z nich prášok, ktorý oceníte aj neskôr. Ako na to?
Listy brokolice, karfiolu alebo aj vonkajšie listy kelu či kapusty nasekajte nahrubo. Potom ich namočte v studenej vode a poumývajte. Odstránenie stoniek im pomôže rýchlejšie vyschnúť, ale nie je to potrebné. Umyté listy položte naplocho na čistú utierku a vysušte v sušičke alebo v rúre.
Ak sušíte v rúre, nasekané umyté listy, zbavené prebytočnej vlhkosti, položte na plechy vystlané papierom na pečenie. Sušte pri najnižšej teplote. Proces môže trvať 8 až 12 hodín, pri hrubších listoch i viac.
Usušené listy pomeľte na prášok. Objem listov sa výrazne zníži, o to jednoduchšie ich budete skladovať. Prášok presypte do vzduchotesnej nádoby.
Do čoho môžete pridať prášok z brokolicových listov?
Výživný zelený prášok, ktorý ste si pripravili sami doma, môžete použiť do smoothies, polievok, dusených či zapekaných jedál, ale aj na cestoviny (aj do cesta na domáce rezance), do zemiakového pyré… Množstvo záleží od vás – treba vyskúšať.
Nezabudnite prášok skladovať v suchom a tmavom prostredí, samozrejme, vo vzduchotesnej nádobe. Vydrží minimálne 3 mesiace.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Komentáre