Prečo sa vám rosia okná a ako ich pred zimou nastaviť, aby ste ušetrili na vykurovaní
Keď vám fúka cez okná chladný vzduch, nepomôže vám ani ten najlepší ohrievač. Ukážeme vám, ako nastaviť okná tak, aby cez ne nefúkalo, a zároveň tým ušetriť náklady za vykurovanie.
Galéria
Okná sú v našich zemepisných šírkach takou samozrejmosťou, že na ne myslíme, až vtedy, keď začnú zadrhávať. Zväčša problémy so zatváraním a otváraním nesúvisia priamo s viditeľnými časťami rámu, ale skôr s kovaním na plastových oknách. Vtedy prichádza na rad ich nastavenie Aj profesionálom dobre nastavené okná začnú časom „visieť“ a môže za to spravidla gravitácia. Dobrá správa však je, že poddajnosť pohyblivých častí na otváravo-sklopných oknách je pri otváraní úplne normálna a dá sa rýchlo opraviť.
Ak boli vaše okná namontované správne, nebudete musieť dlho meniť paralelné nastavenie výšky! Moderné okná s otváravo-sklopným kovaním sú stabilné a odolné proti deformáciám. Pri ťažkých oknách s trojsklom sa však môže stať, že krídlo okna sa po čase trochu „zavesí“ a pri otváraní sa odiera o rám. To vzniká najčastejšie vtedy, keď okná nechávate často dlho otvorené pri vetraní.
Viete si nastaviť plastové okná?
Materiál rámu okna nemá vplyv na to, či si staré okno dokážete upraviť sami, pretože namontované kovanie je vždy rovnaké – bez ohľadu na to, či je rám okna plastový, drevený alebo hliníkový. Plastové okná sú časom o niečo náchylnejšie na skrútenie (ako napríklad okná s hliníkovým rámom), avšak viete si ich obzvlášť ľahko nastaviť sami.
Nastavenie mechanizmu okien
Okná s otváravo-sklopným kovaním sa dajú otvárať a vyklápať tak, že ich pánty musia byť hore a dole rozdielne: hore je nožnicový a dole rohový. Ak chcete posunúť krídlo okna doľava, doprava, nadol alebo nahor, musíte otočiť určité matice, drážkové alebo šesťhranné skrutky v jednom z týchto ložísk, a to doprava alebo doľava.
Nielen v závislosti od výrobcu, ale aj veku okien môžu byť tieto skrutky na rôznych miestach. Náš spôsob nastavenia okien preto nie je univerzálny. V zásade však otáčaním uvedených skrutiek nemôžete nič zlomiť. Ak sa následne potom okno zatvára ešte horšie, budete musieť posunúť skrutky v opačnom smere.
Ako upraviť okná na zimu?
Moderné okná majú dve nastavenia – jedno na leto a jedno na zimu. V podstate sa zmení iba prítlak poistného kolíka. V lete sa okno zatvára menej tesne. V zime poistný kolík pritlačí krídlo okna zasa o niečo tesnejšie k rámu okna, aby sa zabránilo nežiaducemu prievanu a tepelným stratám. Toto zimné nastavenie na okne zvládnete sami v niekoľkých jednoduchých krokoch. Jediné nástroje, ktoré potrebujete, sú kliešte a vhodný imbusový kľúč.
Na vnútornej strane okenného krídla – zvyčajne tesne nad alebo pod kľučkou – nájdete poistný kolík. Otáčaním tejto zaisťovacej skrutky v smere hodinových ručičiek zvýšite prítlak okenného krídla do rámu alebo doľava, ak chcete prítlak znížiť.
Výmena tesnenia
Keď ani nastavenie plastových okien nepomôže, prichádza do úvahy výmena tesnenia. V dôsledku kolísania teploty sa rámy a tesnenia môžu v priebehu rokov zdeformovať. Chlad z vonku si nájde cestu aj cez tie najmenšie medzery medzi tesniacou páskou a rámom. Výsledkom je prievan a tepelné straty. Prvým krokom je zistiť, odkiaľ presne chladný vzduch prúdi dovnútra. Ak neviete presne určiť miesto úniku, existujú dva jednoduché triky, ako ho identifikovať. Podržte sviečku pred zatvoreným oknom. K úniku dochádza tam, kde plameň zabliká najsilnejšie. Dobrou pomôckou môže byť aj kúsok papiera. Ak sa vám zasekne v okne, nemali by ste ho vedieť vytiahnuť. Ak sa vám to predsa len podarí, je to znak toho, že vám okno dobre netesní.
Aké tesnenie vybrať?
Okenných tesnení sa vyrába veľa a líšia sa tvarom profilu, výškou, tuhosťou a podobne. Dôležité však je, aby tesnenie nebolo príliš hrubé a aby presne vyplnilo medzery medzi pevným a pohyblivým okenným rámom, a tiež, aby sa okno následne dobre zatváralo. Či už vyberiete profil tesnenia P, B, alebo D, rozhodujúca je jeho hrúbka, ktorá musí zodpovedať nameranej šírke medzery rámu. Zmerajte teda presne šírku medzery na ráme okna, aby ste určili požadovanú hrúbku tesnenia.
Rosia sa vám okná?
Ide o typický problém v chladnom období. Ak vonku mrzne, okná sa začnú zvnútra rosiť. Viete, čo proti tomu pomáha a prečo by ste mali okamžite zasiahnuť? Zarosenie vždy poukazuje na tepelné mosty alebo celkovo nedostatočný izolačný účinok okien. Vnútro okna sa príliš ochladí, teplotný rozdiel medzi vlhkým vzduchom v miestnosti a sklom je taký veľký, že klesne pod rosný bod. Preto je lepšie bojovať proti príčine kondenzácie namiesto každodenného utierania kondenzátu zo skla!
1. Zarosené nové okná
Niekedy sa to stáva. Mierne rosenie nových okien naznačuje, že vzduch v miestnosti je príliš vlhký! Varením, potením či kúpaním sa počas dňa dostáva do ovzdušia veľa vodnej pary. Ak večer opäť poriadne nevyvetráte, aj v dobre zateplených domoch sa cez noc nahromadí vlhkosť – najlepšie pri okne. Nebezpečnejšia je vlhkosť, ktorá sa nepozorovane usádza na stenách a hrozí tvorba čiernej plesne!
2. Kondenzácia na starých oknách
Z energetického hľadiska je staré jednovrstvové zasklenie horor. Neexistuje žiadny recept na zaparenú okennú tabuľu. Ak bývate v starom (pamiatkovo chránenom) dome so špaletovými oknami môžete do priestoru umiestniť ponožku naplnenú mačacou podstielkou, ktorá bude prebytočnú vlhkosť absorbovať. Takýto vlastnoručne vyrobený odvlhčovač zaberá totiž menej miesta ako komerčne dostupné modely.
3. Vetrajte s rozumom
Najlepším liekom na zahmlené okná je pravidelné vypúšťanie vlhkého vzduchu z miestnosti von (pre pracujúcich aspoň pred odchodom z bytu a pred spaním). Krížové vetranie je na to ideálne riešenie.
4. Vykurovanie proti roseniu okien
Pre zdravý spánok by mala byť izbová teplota v spálni nižšia ako v ostatných obytných miestnostiach. Nebezpečenstvo z hľadiska rizika vzniku plesní však predstavuje nevykurovanie! Čím je vzduch v miestnosti chladnejší, tým ťažšie absorbuje vlhkosť a tým je pravdepodobnejšie, že nadbytočná voda rosí studené okenné tabule.
5. Vyhnite sa stagnácii vzduchu!
Zabezpečte stálu cirkuláciu vzduchu v miestnosti a byte. Najjednoduchšie to urobíte tak, že necháte všetky dvere v byte otvorené – každodenným využívaním všetkých miestností si sami vytvoríte dostatočné prúdenie vzduchu. To znamená, že vlhší a suchší, teplejší a chladnejší vzduch sa neustále miešajú, takže v skutočnosti nemôže dôjsť ku kondenzácii.
Najčastejšie dôvody, prečo okná netesnia
1. Tzv. spadnuté okno
Ak je okno poklesnuté na obidvoch stranách (tzv. spadnuté okno), nadvihnite ho tak, že zo spodného závesu dáte dole kryt, do otvoru vložíte imbusový kľúč zhora a otáčate. Otočením kľúča doľava (v smere hodinových ručičiek) posuniete krídlo nahor. Ak krídlo okna zadrháva na hornom okraji rámu, treba ho znížiť. Otočením kľúča doprava (proti smeru hodinových ručičiek) posuniete krídlo okna smerom nadol. Okno môžete v oboch prípadoch takto posúvať vertikálne v hraniciach +2,5 až –2 mm.
2. Pokles okraja okna na strane kľučky
Tento okraj treba trocha podvihnúť. Na hornej časti okna vsuňte do otvoru kovania imbusový kľúč a otáčajte ním. Smerom dole okno dvíhate (priťahujete hornú časť krídla k závesu) – do 3 mm, otáčaním smerom nahor okno klesá, lebo hornú časť okenného krídla odtláčate od závesu (rámu okna) – do 2 mm.
3. Krídlo okna drhne na strane kľučky
Na spodnom závese okna je tiež zariadenie, ktorým možno otáčať okno okolo horného závesu o ±2 mm. Na jeho použitie netreba snímať kryt závesu, lebo kľúč sa nasadzuje z bočnej strany. V takomto prípade treba urobiť posun smerom od kľučky a nastavovaciu skrutku viac zaskrutkovať.
4. Krídlo okna drhne na strane pántov
Riešením je posun krídla, a to tak, že kľúčom nastavovaciu skrutku viac odskrutkujete.
5. Problém s otočením rukoväti
Keď kľučku nejde úplne uzavrieť, znamená to, že krídlo okna je príliš posunuté na strane pántov. Dôvodom je poistka , ktorá nedosadá na protikus na ráme. Riešením je postupovanie podľa bodu 6, prípadne 3.
6. Uvoľnená rukoväť
Na kľučke pootočte kryt a utiahnite skrutky, ktoré ju upevňujú k rámu. Používaním sa uvoľňujú. Ak stará plastová kľučka praskla, vymeňte ju za kovovú.
Udržujte okná čisté
Okná i rámy udržujte čisté. Po čase sa môžu zaniesť napríklad odtokové otvory na dažďovú vodu v okenných rámoch prachom zvonka. Dôležité je raz ročne do mazacích otvorov na kovaniach kvapnúť jednu či dve kvapky silikónového oleja na premazanie. Kovania sa totiž suchým trením opotrebujú, čo môže viesť k zaseknutiu a namáhavému otváraniu okien či otáčaniu kľuky.
Raz ročne treba prejsť aj po tesnení okien handričkou namočenou v špeciálnom prípravku. Kvalitní výrobcovia dodávajú súpravu na údržbu okna aj s návodom na použitie. Pri takejto údržbe bude okno slúžiť spoľahlivo bez zadrhávania a predĺžite životnosť všetkých jeho pohyblivých častí.
Text: Jana Komadelová
Foto: shutterstock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám
Komentáre