Farmár so sliepkami
Galéria (7) Zdroj: Miro Pochyba

Chystáte sa chovať sliepky? Spoznajte najlepšie plemená na znášanie vajec a čím ich treba kŕmiť, aby znášali

Sliepky sú spomedzi domácich zvierat pre začínajúcich chovateľov najnenáročnejšie. Ak sa ich chystáte chovať, možno ste zvedaví, aké sú najlepšie plemená na znášanie vajec, aké krmivo či priestor na život potrebujú. Na všetky dôležité otázky o chove sliepok vám odpovedá náš farmár Martin.

Galéria

Farmár so sliepkami
Farmár so sliepkami
Sliepka na vajíčkach
Sliepky na lúke
Farmár s vajíčkami v rukách
Sypanie slepačieho trusu do hriadky

Radí Martin Bagar, známy z televíznej obrazovky a youtubového kanálu Hospodár Martin

Aký minimálny počet sliepok na vajcia sa oplatí chovať?

To závisí od toho, aká veľká je vaša rodina a akú veľkú produkciu očakávate. Je to však jednoduchá matematika. Jedna dobrá nosnica znesie asi 300 vajec ročne. Vajcia môžete v chladničke skladovať minimálne mesiac. Čiže 10 sliepok znáša asi 8 vajec denne, čo by priemernej štvorčlennej rodine malo bohato vystačiť.

Mám však dobrý príklad z praxe. Moji rodičia žijú sami dvaja v Lamači v rodinnom dome a chovajú 5 nových sliepok s produkciou 5 vajec denne, čo úplne pokryje potreby dvoch dôchodcov. Dokonca majú aj prebytok, ktorý posúvajú ďalej do rodiny. Som preto presvedčený, že chovať dve sliepky sa vyplatí aj človeku, ktorý žije sám. Chovom sliepok získate sebestačnosť v absolútne dokonalej potravine, užitočne zužitkujete bioodpad z kuchyne, získate kvalitné hnojivo do záhradky a na jeseň a jar vám sliepky vyzbierajú veľa škodcov.

Na druhej strane je dôležité nadimenzovať správnu veľkosť vášho chovu na spotrebu vašej rodiny, aby sa vám vajcia nehromadili a nekazili. Nerovnomernosť znášky môžete vyriešiť skladovaním maximálne 8 týždňov alebo mrazením po oddelení bielka od žĺtka a škrupiny.

Kde sa dajú kúpiť najlepšie nosnice?

Máte veľmi veľa možností, najmä vďaka internetu. Ale môžem vám poradiť, kde najradšej kupujem nosnice ja. Mám dva druhy zdrojov, ktoré vám môžem odporučiť a ktorým dôverujem. Lokálny špecializovaný podnikateľ alebo firma, ktorá sa venuje chovu, produkcii, prípadne šľachteniu hydiny. A druhý osvedčený zdroj sú chovatelia výstavnej čistokrvnej hydiny organizovaní v Slovenskom zväze chovateľov. Dôvodom sú hlavne dlhoročné odborné skúsenosti týchto chovateľov, veterinárna kontrola a hlavne podpora miestnych odborníkov a dlhoročných chovateľov. Bez ich obetavej práce pri šľachtení hydiny by sme sa dnes netešili z toľkých plemien a ani z ich úžasných úžitkových vlastností. A hlavne si vážim prácu členov SZCH, ktorí to určite nerobia pre peniaze. Pre nich je chov hydiny záľubou, vášňou, uspokojením potreby byť užitočný pre svoje okolie, súťažiť, byť najlepší, potešiť a zabezpečiť produktmi svojej práce seba, svoju rodinu, svoje okolie. A mnohí z nich si nájdu čas ešte aj na osvetu pre našu mládež, naše deti. Patrí im moja veľká vďaka.

Akú plochu potrebujem na chov sliepok?

Sliepky vôbec nie sú náročné. Vedia využiť každý priestor, ktorý máte k dispozícii. Vzhľadom na priestorové možnosti však treba vybrať vhodné plemeno. Čím menej priestoru máte, tým menší počet sliepok a aj menšie plemeno voľte. Zopár zásad je dobré a praktické dodržať. Napríklad sliepky potrebujú mať vždy svoj uzatvárateľný domček – kurín. Vchod je ideálny na juhovýchod. Na jeden meter bidla asi 3 veľké sliepky, prípadne 4 až 5 malých.

Sliepky vôbec nie sú náročné, vedia využiť každý priestor.

Malé výbehy je lepšie zastrešiť, aby sliepky neboli v daždivom období v blate. Ani tvrdá podlaha v tomto prípade nie je na zahodenie. Ak chcete mať zelený výbeh s trávou, potrebujete na každú sliepočku 10 – 15 m². Inak počítajte s likvidáciou tohto porastu. Voľný pohyb po záhrade je síce najlepší, ale aj najrizikovejší. Na internete a v odbornej literatúre nájdete množstvo dobrých tipov na kuríny, výbehy a klietky pre sliepočky. Taktiež si môžete kúpiť online už hotový minikurín alebo prenosnú voliéru na pasenie sliepok.

Ako často musím k sliepkam chodiť?

V tomto sú sliepky úplne úžasné. Dnešná moderná doba vám aj v malom prídomovom chove umožňuje skoro plnoautomatickú obsluhu, pri ktorej vás sliepky v podstate nebudú potrebovať. Stačí chodiť zbierať vajcia a dopĺňať zásobník s krmivom. Nebojte sa použiť aj ďalšie moderné materiály, technológie a postupy, napríklad automatické napájačky pre hydinu, kŕmidlá, dvierka otvárané a zatvárané senzorom, hniezdo, z ktorého sa vajce samo vykotúľa preč od sliepky ihneď po znesení, či elektrický ohradník ako ochranu pred predátormi. Všetky tieto moderné chovateľské technológie sú dnes bežne dostupné v špecializovaných obchodoch pre chovateľov hydiny.

Odporúčané plemená sliepok

Aké plemená sliepok sú najlepšie?

V prvom rade si treba uvedomiť, že na výber existuje viacero druhov sliepok. Základné rozdelenie bolo v minulom storočí na nosivé, mäsové, kombinované, okrasné a podobne. Dnes nám pribudlo rozdelenie na veľké a zakrpatené a každá skupina sa rozdeľuje na nosivé, mäsové, kombinované, bojové a okrasné plemená. Plus ešte priemyselne produkované hybridy. Takže sortiment súčasných plemien je obrovský. Môžete si vyberať doslova zo stoviek plemien a druhov. Pokojne sa začítajte do encyklopédie sliepok, naštudujte si o nich informácie, vyberte si sliepku, ktorá sa vám najviac páči, ktorá vám vyhovuje a ktorá má najväčšie predpoklady splniť vaše očakávania. Je však dôležité, na aký účel chcete sliepky chovať, či na vajcia, mäso, okrasu alebo na výstavu. Chovateľa si vždy nájdem cez internet alebo navštívim výstavu, chovateľa, obchod a podobne.

Sliepky na lúke
Zdroj: Shutterstock

Aké plemená sú vhodné na vajíčka?

Najviac vajec vám znesú aktuálne vyšľachtené nosivé hybridy, ktoré vznikli intenzívnym krížením s cieľom maximálnej produkcie vajec. Pokojne vám dajú aj 360 vajec ročne. Ale z čistokrvnej sliepočky nosivého plemena, ako napríklad Ankony, Arden, Austrálka, Brabantka, Frízka, Hamburčanka, Hempšírka, Orpingtonka, Plymutka, Rodajlenka, Rýnska, Vranohlávka, Velsumka, budete mať aj silný estetický zážitok. Sú jednoducho krajšie ako hybridy. Znáška sa pohybuje okolo 300 vajec ročne. Zakrpatené a zdrobnené plemená majú veľmi podobné vlastnosti, akurát máte všetkého menej. Menšie náklady, menej potravy, menej mäsa, menšie vajcia, menší výbeh.

Ktoré plemená sú vhodné do malých záhrad?

Určite by som volil medzi zdrobnenými a zakrpatenými plemenami. Napríklad na vajcia Ankony, Arden, Austrálka, Barneveldka, Brakelka, Drent, Frízska, Hamburčanka, Lakenfeldka, Maranska, Minorka, Hempšírka, Orpingtonka, Plymutka, Rodajlenka, Rýnska, Vranohlávka, Velsumka, Vyandotka. Ak chcete sliepky na mäso, tak Faverolka, Hudánka, Bredy, Sasexka, Severoholandské. Alebo kombinované: Amroks, Bielefeldka, Lafleška, Orlovka, Sulmtalka, Forverka. Okrasné plemená: Antverpský a Grubský fúzač, Brabantka, Brahmanka, Barmanka, Japonka, Kočinka, Dornikská, Holandská, Bantamka, Holokrčka, Paduánka, Fénixka, Sebritka, Španielka, Hodvábnička.

Najviac vajec vám znesú aktuálne vyšľachtené nosivé hybridy.

Prečo majú plemená sliepok anglické názvy?

Aj keď to neplatí úplne na 100 %, väčšina plemien sliepok vo svojom názve skrýva miesto pôvodu. Je to zemepisný názov, ktorý vám prezradí, kde plemeno vzniklo a odkiaľ pochádza. Napríklad Ankony – talianske mesto Ancona, Barneveldky – holandský Barneveld, Hempšírka – New Hampshire v USA, Jokohamka – japonská Jokohama, Plymutka – Plymouth v USA, Rýnska sliepka – povodie rieky Rýn v Nemecku a podobne. Ale máme aj výnimky, ktoré potvrdzujú pravidlo: Vyandotka – v USA ju pomenoval šľachtiteľ podľa lode svojho otca Wyandotte, Amrokska – USA, ktorá vznikla ako variant z toho istého genetického materiálu ako Plymutka.

Nové sliepky do starého kŕdľa

Ako pristupovať s novými sliepkami do starého kŕdľa?

Nové sliepky odporúčam dávať do kurína až večer, keď sú staré sliepky už uložené na bidlách na spanie. Už sú po celom dni unavené a nové sliepky si nebudú všímať. Aj keď má sliepka veľmi slabý čuch, nové sliepky cíti a dáva im to patrične najavo. Dobrú skúsenosť mám s octovým roztokom v záhradnom postrekovači. Postriekajte ním všetky sliepky a budú „voňať“ rovnako a budú na seba výrazne menej agresívne. Takisto je dobré umiestniť im do výbehu nejakú únikovú prekážku, za ktorú sa môžu nové sliepky schovať. Napríklad debničku, prevrátený fúrik a podobne. Neodporúčam prikladať len jednu novú sliepku, aby sa všetka agresia neobracala iba na ňu. Môže sa stať, že ju medzi seba vôbec neprijmú. Táto schopnosť sa odlišuje podľa jednotlivých plemien.

Kohút a iná hydina vo výbehu

Môžu byť morky v spoločnom výbehu so sliepkami?

Principiálne môžu, dôležitá je správne nadimenzovaná veľkosť výbehu. Veľké sliepky – 2 m2/ks, zakrpatené sliepky – 1 m2/ks, morka – 10 m2/ks.

Treba spolu so sliepkami chovať aj kohúta?

Iba vtedy, ak si chcete sami odchovávať kuriatka v liahni alebo pod kvočkou. Kohúta máte iba nato, aby oplodňoval vajcia a postaral sa o dobrý slepačí vývar. Preto ho máte vždy z iného chovu a pravidelne obmieňate.

Čím kŕmiť sliepky, aby znášali vajcia

Potrebujú sliepky špeciálne krmivo, aby niesli viac vajíčok?

Aby ste pri nosivých hybridoch využili ich nosivý potenciál na 100 % a dosahovali 360 vajec za rok, potrebuje sliepočka perfektnú výživu, vyváženú kŕmnu dávku, optimálnu dĺžku svetelného dňa, optimálnu teplotu, vynikajúci zdravotný stav, žiadny stres a podobné kľúčové faktory. U profesionálnych chovateľov sa sliepočky kŕmia zmeskami, ktoré zostavil výživový poradca. Ten zostavuje výživový plán podľa produkčnej fázy sliepočky. Život domácej sliepky je však úplne o niečom inom. V prvom rade žerie to, čo dáva domácnosť a výbeh, v ktorom žije. Obarené zemiaky so šrotom, opadané ovocie či odpad z kuchyne. Profi zmeska sa dáva až po vyčerpaní všetkých ostatných možností kŕmenia, lebo to sú peniaze, ktoré odchádzajú z rodiny. A myšlienka dnešného prídomového chovu sliepok je zužitkovanie odpadu v domácnosti, výroba kvalitnej potraviny za lepšiu cenu a snaha vedieť, aké potraviny moja rodina používa v kuchyni. Hobby pohnútky, trávenie voľného času, chovateľské úspechy sú až na poslednom mieste. V letných horúčavách je sliepkam zasa tak teplo, že sa zahrabú na popolisku a cez deň nepotrebujú žrať.

Farmár s vajíčkami v rukách
Zdroj: Miro Pochyba

Slepačí trus ako hnojivo

Môžem slepačí trus použiť ako hnojivo? Treba ho špeciálne upraviť?

Nič lepšie pre zeleninovú záhradu a ovocné stromy nemôžete mať. Koncentrovaný trus z kurína buď kompostujte, alebo v sude urobte zákvas a používajte na hnojivovú zálievku. Kvalitným prírodným hnojením nič nepokazíte. V priaznivej forme prinavraciate do pôdy to, čo sliepočky vyzbierali. Na záver ešte pripomínam mimoriadne vhodné spojenie kurína so skleníkom alebo fóliovníkom, kde vďaka atmosfére so zvýšeným obsahom metánu vyprodukujete o desiatky percent väčšiu úrodu ako v neprepojenom skleníku. Nehovoriac o zvýšenej produkcii vajec na strane sliepok, ktoré majú mimo vegetačného obdobia skleník k dispozícii ako solárium.

Text: Martin Bagar
Foto: isifa/shutterstock, Miro Pochyba
Zdroj: Časopis Urob si sám

  1. Mama says:

    Takmer dobré, ale v článku mi chýba staré talianske vysokoznáškové plemeno LEGHORN. Malé ľahké plemeno s nízkou spotrebou, avšak so znáškou 300 a viac vajec ročne. Navyše vajíčka sú snehobiele a ako jediné naozaj vhodné na veľkonočné kraslice.

  2. Lubica says:

    Dobrý deň chcem sa opýtať čo môže príčinou nízkej znášky vajec mám 21 sliepok a iba 6_7vajicka denné ,viete mi poradiť čo nám robiť podotýkam krmnu smeskudavam v malých dávkach dakujr za radu Šašalová

    1. Marek says:

      toto je tazko posudit. Priicin moze byt viacero pelichjanie vsice, choroba, strava… Ak su zdrave, treba popozerat ci nenesu niekde inde co byva celkom casto…

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.