Koľko závlahy v skutočnosti potrebujú jednotlivé druhy zeleniny?

image 49972 25 v1

Nemusíte byť skúsený záhradkár na to, aby ste zistili, že každá rastlinka má inú potrebu závlahy. Niektoré druhy zeleniny sú neustále smädné, iným stačí o čosi slabšia zálievka.

Preto je dôležité, aby ste zeleninu nepolievali rad za radom, ale podľa druhu. Zvyčajne vám rastlinky samy povedia, kedy potrebujú závlahu, preto si dôsledne všímajte ich stav a vlhkosť pôdy, v ktorej sú zasadené.

Bez vody drevnatie

V každom prípade si treba uvedomiť, že plody zeleniny obsahujú veľa vody, a preto je zvyčajne náročná na závlahu. Nedostatok závlahy sa prejaví menším vzrastom plodov a tuhými celulózovými tkanivami.

„Napríklad karfiol vytvára menšie ružice, ktoré predčasne vybiehajú do kvetu. Kaleráb drevnatie, koreňová zelenina je drobná s tuhými pletivami a veľkým množstvom absorbčných koreňov,“ vysvetľuje na príklade odborníčka Magdaléna Valšíková-Frey.

Polievajte rovnomerne

Podobne ako nedostatočná či prebytočná závlaha je problémom aj nerovnomerné polievanie. Ak zelenina nemá dostatok závlahy v čase úrody, rodí menej a plody nie sú také kvalitné. Naopak, ak zo začiatku nepolievate zeleninu dostatočne a potom zrazu bohato zalievate, môžete spôsobiť praskanie koreňov, buliev a plodov.

V podstate platí jednoduché pravidlo: zelenina s veľkou listovou plochou potrebuje viac vody ako druhy zeleniny s kožovitými či malými lístkami. Rastliny s menšou koreňovou sústavou potrebujú väčšiu zálievku, ako tie, ktoré majú hlboký a rozvinutý koreňový systém.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteV akom období potrebujú najviac závlahy?

Opäť je to vecou druhu zeleniny. Plodová zelenina potrebuje viac vody v čase vzniku plodov, cibuľová počas tvorby vňate a pri dozrievaní. Hlúbová zelenina je náročná na pôdnu, ale aj vzdušnú vlhkosť. Brokolicu zavlažujte najviac prvé tri týždne po výsadbe, potom môžete závlahu mierne znížiť. Pravidelné polievanie potrebuje aj v čase vytvárania ružíc. Kaleráb potrebuje najviac vody, keď začína rásť buľva, kapusta rovnomernú zálievku počas celého vegetačného obdobia, najviac však pri zavinovaní hlávky.

Koreňová zelenina a šaláty

Mrkva a petržlen potrebujú závlahu pred samotným výsevom a počas sucha. Nezabúdajte na pravidelnosť. Reďkovke pomôže hojnejšia závlaha v prvej polovici rastu. Inak ju stačí polievať len za sucha, inak by popraskala. Najmenej náročný z koreňovej zeleniny na vodu je zeler. Výdatne ho polievajte v prvej fáze rastu – po výsadbe a pri raste buľvy. „Hlávkový, ľadový šalát a ostatné druhy šalátov sú náročné na rovnomerné zásobovanie vodou počas celého vegetačného obdobia.  Uprednostňujeme častú závlahu malými dávkami, aby sme predišli rozvinutiu hubových chorôb,“ odporúča odborníčka.

Sabína Zavarská

Foto: shutterstock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.