image 49972 25 v1

Koľko závlahy v skutočnosti potrebujú jednotlivé druhy zeleniny?

Nemusíte byť skúsený záhradkár na to, aby ste zistili, že každá rastlinka má inú potrebu závlahy. Niektoré druhy zeleniny sú neustále smädné, iným stačí o čosi slabšia zálievka.

Preto je dôležité, aby ste zeleninu nepolievali rad za radom, ale podľa druhu. Zvyčajne vám rastlinky samy povedia, kedy potrebujú závlahu, preto si dôsledne všímajte ich stav a vlhkosť pôdy, v ktorej sú zasadené.

Bez vody drevnatie

V každom prípade si treba uvedomiť, že plody zeleniny obsahujú veľa vody, a preto je zvyčajne náročná na závlahu. Nedostatok závlahy sa prejaví menším vzrastom plodov a tuhými celulózovými tkanivami.

„Napríklad karfiol vytvára menšie ružice, ktoré predčasne vybiehajú do kvetu. Kaleráb drevnatie, koreňová zelenina je drobná s tuhými pletivami a veľkým množstvom absorbčných koreňov,“ vysvetľuje na príklade odborníčka Magdaléna Valšíková-Frey.

Polievajte rovnomerne

Podobne ako nedostatočná či prebytočná závlaha je problémom aj nerovnomerné polievanie. Ak zelenina nemá dostatok závlahy v čase úrody, rodí menej a plody nie sú také kvalitné. Naopak, ak zo začiatku nepolievate zeleninu dostatočne a potom zrazu bohato zalievate, môžete spôsobiť praskanie koreňov, buliev a plodov.

V podstate platí jednoduché pravidlo: zelenina s veľkou listovou plochou potrebuje viac vody ako druhy zeleniny s kožovitými či malými lístkami. Rastliny s menšou koreňovou sústavou potrebujú väčšiu zálievku, ako tie, ktoré majú hlboký a rozvinutý koreňový systém.

V akom období potrebujú najviac závlahy?

Opäť je to vecou druhu zeleniny. Plodová zelenina potrebuje viac vody v čase vzniku plodov, cibuľová počas tvorby vňate a pri dozrievaní. Hlúbová zelenina je náročná na pôdnu, ale aj vzdušnú vlhkosť. Brokolicu zavlažujte najviac prvé tri týždne po výsadbe, potom môžete závlahu mierne znížiť. Pravidelné polievanie potrebuje aj v čase vytvárania ružíc. Kaleráb potrebuje najviac vody, keď začína rásť buľva, kapusta rovnomernú zálievku počas celého vegetačného obdobia, najviac však pri zavinovaní hlávky.

Koreňová zelenina a šaláty

Mrkva a petržlen potrebujú závlahu pred samotným výsevom a počas sucha. Nezabúdajte na pravidelnosť. Reďkovke pomôže hojnejšia závlaha v prvej polovici rastu. Inak ju stačí polievať len za sucha, inak by popraskala. Najmenej náročný z koreňovej zeleniny na vodu je zeler. Výdatne ho polievajte v prvej fáze rastu – po výsadbe a pri raste buľvy. „Hlávkový, ľadový šalát a ostatné druhy šalátov sú náročné na rovnomerné zásobovanie vodou počas celého vegetačného obdobia.  Uprednostňujeme častú závlahu malými dávkami, aby sme predišli rozvinutiu hubových chorôb,“ odporúča odborníčka.

Sabína Zavarská

Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje