pestovanie brokolice
Galéria (6) Zdroj: istock.com

Vypestovať si chrumkavú brokolicu nemusí byť náročné. Viete, ako na to?

Brokolica patrí do čeľade kapustovitých (Brassicaceae). V zdravej výžive je obľúbená a vyzdvihovaná ako superpotravina kvôli vysokému obsahu beta karoténu, vlákniny a vitamínu C. Obsahuje tiež sulforafán, látku fungujúcu proti rakovine. Ako vypestujete zdravú a sviežu brokolicu vo vašej záhrade?

Brokolica je známa ako zimná zelenina. Nerobia jej problém ani chladnejšie oblasti, v noci znesie aj -6 °C, cez deň je pre ňu ideálna teplota okolo 23 °C.  Preferuje úrodnú pôdu s dobrým odtokom a pH medzi 6,5 a 7,5. Vo vegetačnom období vyžaduje plné slnko. Pestovanie brokolice nie je nijak špeciálne náročné. Semiačka môžete vysievať už skoro na jar (asi 6 týždňov pred posledným mrazom).

Pestovanie semien brokolice v interiéri

Výhodným spôsobom pestovania semien brokolice je predpestovanie sadeníc v interiéri. Semiačka zasejte do hĺbky približne 1,3 cm a 7,5 cm od seba. Mladé výhonky prerieďte, a keď už majú dostatok listov pre zdravý rast, presaďte ich von do pripravenej záhradnej pôdy. V čase výsadby von by mali mať okolo štyroch týždňov.

pestovanie brokolice
Zdroj: istock.com

Ako pripraviť pôdu na výsadbu brokolice

Kým zasadíte vypestované sadenice von do záhradnej pôdy, pripravte pôdu. Obohaťte ju dostatočným množstvom hnojiva. Jednotlivé rastlinky by mali byť zasadené asi 60 centimetrov od seba a 5 centimetrov hlboko.

Ak vysievate von priamo semená, sejte ich do hĺbky 1,3 cm, pričom by mali byť od seba vzdialené 60 až 90 centimetrov. Na podporu rastu môžete na začiatku pestovania pridať aj kompost alebo hnoj. Aby bola vaša brokolica svieža a zdravá, potrebuje počas celého vegetačného obdobia dostatočne vlhkú pôdu, preto dbajte na pravidelné zalievanie. Nedostatok vlahy prinesie tvrdú drevnatú úrodu. Na udržanie vlhkosti a zabránenie rastu buriny je vhodné do pôdy alebo navrch, okolo rastlín, pridať mulč.

pestovanie brokolice
Zdroj: istock.com

Vzduch, burina, hnojenie

Nezabúdajte na to, že rastliny brokolice potrebujú dostatok vzduchu, inak budú bojovať s častými chorobami. Burinu v záhonoch pravidelne odstraňujte, pôdu prekopávajte. V období, keď hlávky brokolice dozrievajú, zmiernite zálievku.

Najlepší výsledok získate, ak budete rastliny brokolice pravidelne organicky prihnojovať – napríklad v trojtýždňových intervaloch. Podporíte tak ich zdravie. Samozrejme, všímajte si aj výskyt škodcov,  viacerých brokolica chutí.

pestovanie brokolice
Zdroj: istock.com

Ako zberať brokolicu?

Prvú úrodu brokolice zberáte, keď sú hlávky plne vyvinuté a majú približne 10 až 15 centimetrov priemer. Treba to však stihnúť skôr, ako začnú kvitnúť. Najlepší čas na rezanie hlávok brokolice je ráno, kým sa nerozohrejú na dennom slnku. Farba hlávok sa môže líšiť podľa odrôd – dnes sú na trhu dokonca aj fialové či svetlozelené.

Hlávku brokolice vždy odrežte aj so zhruba 10 centimetrovou stonkou, ale nepoškoďte pritom listy. Použite vždy ostrý nástroj, lebo stonka býva tvrdá a hustá. Po odstránení stredovej hlávky, rastlina vytvorí ďalšie bočné. Tie zberajte podobným spôsobom v čase zrelosti. Z jednej rastlinky budete mať teda viacero chutných a zdravých hlávok priebežne.

pestovanie brokolice
Zdroj: istock.com

Ako skladovať brokolicu?

Čerstvá v chladničke vydrží dlhšie ako týždeň, ale nedávajte ju do kontaktu s jablkami, rajčiakmi a inými plodinami, ktoré tvoria etylén. Skvelým spôsobom skladovania je mrazenie. Dobre uložená zmrazená brokolica si zachováva svoje prospešné vlastnosti a vynikajúcu chuť až jeden rok.

Galéria

pestovanie brokolice
pestovanie brokolice
pestovanie brokolice
pestovanie brokolice
pestovanie brokolice

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

  1. Vitezslava Stastna says:

    Ďakujem za dobre napady

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.