Pestujeme uhorky: Aké semená vybrať, najlepšie odrody a ako si poradiť so škodcami a chorobami uhoriek
Uhorky sa podobne ako rajčiny tešia pestovaniu tak v záhrade, ako aj na balkónoch. Prinášame vám pár tipov na bohatú úrodu.
Galéria
Či už v šaláte, nakladané, ako malé občerstvenie, alebo ako príloha k rybacím a mäsitým jedlám, uhorky sa nájdu v takmer každej chladničke. A nemožno sa čudovať, pretože tento druh zeleniny je nielen chutný, ale aj zdravý. Uhorky patria do čeľade tekvicových rastlín a predstavujú skutočnú vitamínovú bombu. Obsahujú vitamíny B1, B2, B3, B5, B6 a C, okrem toho aj kalcium, železo, magnézium, fosfor, kálium a zinok, teda množstvo dôležitých živín potrebných pre naše telo. Dokonca aj ak máte problém s dostatočným príjmom tekutín počas dňa, dokáže vám táto zelenina pomôcť, keďže pozostáva z 95 % vody. Prinášame vám pár tipov na jej pestovanie a rád, ako sa z nej môže stať užitočný pomocník.
Pestovanie
Uhorky môžete pestovať v záhrade, skleníku, ako aj v črepníkoch na balkóne. Dôležitým predpokladom je, aby sa pestovali na teplom slnečnom stanovisku chránenom pred vetrom. Podobne ako rajčiny, aj uhorky môžete vysievať priamo do hriadok alebo od apríla ich začať pestovať na okennom parapete v črepníku. Na optimálne klíčenie v skleníku alebo niekde v interiéri potrebujú semená teplotu +15 až +25 °C. Ak je táto podmienka splnená, začnú klíčiť po troch až štyroch týždňoch.
Priamo na hriadku ich môžete začať vysievať až v máji. Mali by ste siahnuť po nakladačkách alebo maloplodých poľných odrodách. Šalátové uhorky sú určené primárne na pestovanie v skleníkoch, keďže boli na tento účel aj vyšľachtené. Princíp ich pestovania spočíva v ich vyväzovaní vo výške. Mimochodom, uhorky by ste mali pestovať na rovnakom mieste až po štyroch rokoch.
Predajcovia semien či záhradné centrá ponúkajú rôzne odrody uhoriek. My sme vyskúšali odrody Picolino a Akito. Obidve môžete pestovať tak v záhrade, ako aj v skleníku. Ide o hybridné odrody, ktoré sú odolné proti hubovým chorobám, napr. múčnatke.
Kvety
Rastliny uhoriek sú jednoročné a dokážu sa samoopeľovať. Tvoria totiž samčie aj samičie kvety. Najskôr sa vytvárajú samčie, je ich viac ako samičích a kvety sú nasádzané po dvoch v osovej súmernosti. Samičie kvety sa začínajú vytvárať až neskôr, keď už rastliny viac podrastú. V porovnaní so samčími kvetmi stoja osamotené.
Opticky sa navzájom odlišujú iba v jednej veci – samičie kvety majú pod korunnými lupienkami semenník. Na ich opelenie je potrebný hmyz, ktorý prenáša peľ zo samčích kvetov na samičie. V skleníkoch sa pestujú väčšinou čisto samičie hybridné odrody, pri ktorých nie je potrebné opelenie.
Dôležitá je správna starostlivosť
Hnojenie
Uhorky patria k odrodám zeleniny, ktoré sú náročné na živiny. V závislosti od vývojového štádia potrebujú inú skupinu živín. K prvému hnojeniu by ste mali pristúpiť pri výsadbe. Ideálne je použiť dlhodobé organické hnojivo. Počas fázy kvitnutia má zmysel zabezpečiť dostatok minerálnych látok napríklad hnojivom zo žihľavového výluhu. Keď sa začnú objavovať prvé plody, mali by ste pridávať hnojivo každé dva týždne.
Zalievanie
Rastliny uhoriek potrebujú veľa vody. Ich pravidelné polievanie je dôležité predovšetkým počas tvorby plodov. Najvhodnejším obdobím na polievanie sú ranné hodiny. Aby nedostali šok z chladu, používajte na zálievku vlažnú vodu. Najvhodnejšia je dažďová voda, pretože vodu z vodovodu zelenina neznáša veľmi dobre. Je často príliš tvrdá a obsahuje veľa vápnika. Polievajte len korene, nie listy, pretože to môže podporiť vznik chorôb.
Odstraňovanie zálistkov
Aby ste dosiahli bohatú úrodu, aj pri uhorkách má zmysel odstraňovať zálistky, teda bočné výrastky, ktoré nerodia. Rastú medzi hlavnou stopkou a stopkou listu. Vďaka tomu môžu použiť viac energie na tvorbu plodov ako na rast listov. V porovnaní s rajčinami budete mať určite menej práce. Stačí, keď zálistky odstránite len raz, druhýkrát už nenarastú.
Úroda
Po dlhej starostlivosti o rastliny, keď ste ich pravidelne polievali a pozorovali, sa môžete tešiť na úrodu. Približne šesť až osem týždňov po vysiatí semien sa začínajú objavovať prvé plody. Presný čas zberu závisí od toho, na čo chcete uhorky použiť. Šalátové uhorky môžete zberať v závislosti od odrody, keď narastú do veľkosti 20 až 30 cm.
Nakladačky môžete v porovnaní s tým zbierať už pri veľkosti štyri až šesť centimetrov. O stave zrelosti informuje vzhľad šupy. Ak je rovnomerne zeleno sfarbená, môžete ju odtrhnúť. Ak je žltá, znamená to, že je už prezretá. Nenechávajte plody na rastline príliš dlho, pretože to môže viesť aj k tomu, že budú vodnaté alebo horké. Najvhodnejší čas na zber uhoriek je ráno alebo skoré doobedie, pretože vtedy obsahujú najviac živín. Plody režte ostrým nožom alebo nožnicami pri stopke. Nemali by ste ich trhať rukou, pretože môžete poškodiť výhonky alebo úpony.
Škodcovia a choroby
Uhorky sú veľmi náchylné na hubové choroby. Pravá aj nepravá múčnatka spôsobuje na rastlinách veľké škody. Zatiaľ čo nepravá múčnatka sa prejavuje ako žlté fľaky na vrchnej strane listov a múčne fľaky na ich spodnej strane, vytvára pravá múčnatka na povrchu listov fľakovitý biely hubový povlak. Ak zistíte výskyt múčnatky, konajte rýchlo, pretože ak sa huby rozšíria, dochádza k predčasnému odumretiu rastlín.
Na boj proti múčnatke môžete použiť napr. domáci výluh zo žihľavy. Pri pestovaní uhoriek v skleníkoch predstavujú častý problém aj pavúčie roztoče. Tu pomôže nasadenie sieťkokrídleho hmyzu alebo špeciálnych roztočov.
Tri odrody uhoriek
Šalátové uhorky
Šalátové uhorky sú známe aj ako dlhé uhorky a väčšinou sa pestujú v skleníkoch. Plody sú dlhé 30 až 70 cm a vyznačujú sa predovšetkým tmavozelenou a hladkou šupou. Na svoj rast potrebujú teplé a svetlé stanovisko a v skleníkoch sa najčastejšie pestujú na šnúrach vo výške.
Mini šalátové uhorky
Mini šalátové uhorky sa môžu pestovať v črepníkoch na balkónoch, ale aj v záhrade či v skleníkoch. V porovnaní so šalátovými uhorkami chutí táto odroda menej trpko, zároveň však obsahujú aj menej cucurbitacínu. Dĺžka plodov mini šalátových uhoriek je max. 13 cm. Mini šalátové uhorky majú vysokú rodivosť, plody sa dajú zberať každý deň.
Nakladačky
Uhorky nakladačky sa ako jediné pestujú na zaváranie. Dajú sa pestovať v záhrade aj na balkóne. Rastliny uhoriek nakladačiek môžu ležať priamo na zemi, pretože sú odolnejšie proti chorobám. Na pestovanie sú vhodné všetky odrody, existujú aj špeciálne odrody.
Päť faktov
Uhorky sú viac než len zelenina, sú dobrými pomocníkmi aj počas bežného dňa.
- Cítite sa neustále v strese? Potom si nakrájajte uhorku na plátky a uvarte ich vo vode. Aróma, ktorá sa pri tom uvoľňuje, pôsobí upokojujúco a stará sa aj o pokožku.
- Uhorky pomáhajú aj proti opici po požití väčšieho množstva alkoholu, stačí jednu zjesť pred tým, ako pôjdete spať. Dodá telu živiny, ktoré alkohol odčerpal.
- Táto zelenina je užitočná aj v kúpeľni, napr. na odstránenie vápenatých usadenín. Nakrájanou uhorkou stačí potrieť zanesené plochy.
- Zápach z úst? Priložte si na 30 sekúnd na ďasná plátok uhorky, ktorý má rovnaký účinok ako žuvačka.
- Uhorky sa dajú použiť aj na hubenie škodcov. Slimáky sa v záhrade určite nepotešia hliníkovej tácke s nakrájanými plátkami uhoriek. Uhorky a hliník spolu reagujú a výpary, ktoré takto vznikajú, slimáky odrádzajú.
Spracovala: Jana Komadelová, Maren Sager/selbst ist der Mann
Foto: Gereon Bründt, Michael Müller-Münker, isifa/Shutterstock
Zdroj: Časopis Urob si sám
Komentáre