Ochorenia uhoriek a ako s nimi bojovať

Ochorenia uhoriek a ako s nimi bojovať

Prosím o radu: čo je to na listoch uhoriek? Ide o chorobu a existuje na to nejaký ekologický postrek? Uhorky pestujeme vonku. Ďakujem.(Anton G., Nitra)

Príčin poškodenia listov uhoriek môže byť viac. Podľa priloženej fotografie by mohlo ísť o hubovú chorobu – múčnatku. Po plesni uhorkovej je najčastejšou chorobou poľných uhoriek, napáda však aj tekvicu a cuketu. Ochorenie spôsobujú huby Erysiphe cichoracearum a Sphareotheca fuliginea. Obe prezimujú vo forme podhubia alebo plodničiek na rastlinných zvyškoch. Počas vegetácie sa šíria pomocou konídií. Ochrana spočíva v dôkladnom odstránení pozberových zvyškov. Z chemických prípravkov sú vhodné Kumulus WG a Thiovit Jet. Rastliny treba ošetriť preventívne po zistení prvých príznakov ochorenia (zvyčajne v júli) v 7- až 10-dňových intervaloch. Ekologické prípravky nie sú registrované.

Poškodenie listov poukazuje aj na možnosť napadnutia rastlín roztočcom chmeľovým. Voľným okom je neviditeľný – má len 0,5 mm. Vytvára však jemné viditeľné pavučinky na rastlinách, škodí cicaním. Poškodzuje predovšetkým skleníkové uhorky, ale v teplých a suchých rokoch napáda aj poľné uhorky. Z chemických prípravkov možno proti nemu použiť Neemazal – T/S alebo Vertimec 018 EC. V skleníkoch a fóliovníkoch možno použiť aj ekologickú biologickú ochranu, tzv. bioagens – dravé roztoče SPICAL či SPIDEX, prípadne parazitickú osičku SPIDEND.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky

Komentáre

  1. Velmi vhodny clanok na koniec septembra. Skuste buduci rok v sezone 😀

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.