S aprílom pribúdajú ďalšie záhradné práce! Na čo by ste nemali zabudnúť?
Jar je v plnom prúde a s aprílom pribúdajú ďalšie záhradné práce. Viete, na čo by ste nemali zabudnúť v okrasnej, úžitkovej záhrade a v skleníku?
Galéria
Okrasná záhrada
Apríl je ideálne obdobie na výsev odolných letničiek, ako sú černušky a nechtíky. Do medzier a na okraje záhonov môžete sadiť poľné kvety, záhradka bude krajšia a priláka opeľovače. Do kvetináčov a na kraje vysaďte prvosienky a primulky. Ak pestujete delfínium, vlčí bôb a iné zraniteľné rastliny, chráňte ich pred slimákmi. Skoré cibuľové kvety nechajte uspať, aby neplytvali energiu na výrobu semena.
Nové listy ruží náchylných na choroby postriekajte fungicídom proti plesniam, hrdzi a škvrnitosti. Teraz je čas na odobratie odrezkov z trsov trvaliek, orežte hortenzie, staré stonky zrežte až po najzdravšiu časť. Vysiať môžete aj slnečnicu. Potrebuje slnečné, otvorené miesto, pravidelnú zálievku, sadenice chráňte pred slimákmi. Skontrolujte, či sa na ružiach nenachádzajú vošky – ak áno, ihneď ich likvidujte.
Ovocná a zeleninová záhrada
Vysádzajte zemiaky, kontrolujte výskyt vošiek na fazuli, napadnuté listy odtrhnite a zlikvidujte alebo výhonky postriekajte roztokom na báze mydla. Vysejte vonkajšie odrody paradajok, čili papričiek a cukety do interiérových kvetináčov, aby boli pripravené na výsadbu koncom mája alebo júna.
Rozdeľte trsy odolných bylín (medovka a pažítka), a potom ich presaďte do kvetináčov alebo na vyhradený bylinkový záhon. Pokračujte vo vysievaní šalátových rastlín a vo výsadbe koruniek špargle. Nezabudnite do zeleninovej záhradky vysiať aj kvitnúcich spoločníkov – nechtík lekársky a borák lekársky. Pokračujte vo výsadbe dávok cesnaku, šalotky a cibule každých niekoľko týždňov, aby ste predĺžili obdobie zberu. Do nádob alebo na slnečný záhon môžete vysiať vňaťový petržlen, koriander, kôpor a harmanček.
Aprílové práce v skleníku a v interiéri
Sadenice rastúce v kvetináčoch a pestovateľských podnosoch pretrieďte hneď, ako sa vytvoria prvé pravé listy. Do hlbokých kvetináčov vysejte hrášok a udržiavajte ho v skleníku alebo na slnečnom parapete. Začnite prihnojovať izbové rastliny – raz týždenne tekutým hnojivom. Pokračujte až do jesene. Oplatí sa vysiať aj rýchlo rastúcu mikrozeleninu, ako je kel a horčica, za pár týždňov budete mať výhonky plné živín.
Do kvetináčov v skleníku alebo v interiéri vysejte bylinky, fazuľu, uhorky, cukety, tekvice a cukrovú kukuricu. Ak vo vnútri pestujete fuksie, odštipnite končeky výhonkov, budú rásť do hustejšieho tvaru. Odstraňujte vyblednuté kvety a odumreté listy skôr, ako sa začnú prejavovať hubové choroby. Vyčistite zasklenie skleníka, aby dovnútra preniklo čo najviac svetla. Počas teplých dní otvorte dvere a vetracie otvory skleníka, aby ste zlepšili cirkuláciu vzduchu.
Čo ešte urobiť v apríli vo dvore či v záhrade?
Položte trávnik alebo zasejte trávové semeno, aby ste vytvorili nový trávnik, prípadne len opravte poškodené miesta. Podporte rast trávy hnojivom bohatým na dusík. V prípade predpovede neskorého mrazu majte po ruke ochranné zvony alebo rúna na ochranu mladých rastlín. Odrežte nežiaduce výhonky, ktoré vyrastajú okolo základne stromov a kríkov.
Pravidelne okopávajte zeleninovú záhradu, pretože burina v tomto ročnom období rýchlo rastie. Rozmiestnite lapače a lepiace dosky na kontrolu škodcov a pravidelne sledujte ich výskyt, aby ste vedeli, kedy už treba zasiahnuť prípravkami alebo predátormi, ktorí požierajú škodcov.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Komentáre