Epizóda podcastu Záhrada o pestovaní uhoriek
Zdroj: Shutterstock

Chystáte sa pestovať uhorky? Čo je dobré vedieť ešte skôr, ako sa pustíte do práce, sa dozviete v najnovšom podcaste Záhrada

V najbližších dňoch sa mnohí z nás chystajú na výsev obľúbených uhoriek – šalátových aj nakladačiek. Aké skupiny uhoriek poznáme, kedy ich vysievať, kedy presádzať a čo robiť pre to, aby bola úroda čo najväčšia?

Uhorky sú teplomilná zelenina a bohužiaľ pomerne náchylná na rôzne choroby i škodce. Keď sa nám ich podarí pred nimi ochrániť, prinášajú radosť v podobe chutných plodov počas celého leta. So šéfredaktorkou časopisu Záhrada – Urob si sám, Monikou Felixovou, sa v 13. epizóde Záhrady rozprávame práve o uhorkách, ktoré nechýbajú v skleníku či v záhrade žiadneho správneho záhradkára.

V podcaste si vypočujete napríklad i to, aké skupiny uhoriek poznáme a či z nakladačiek môže vyrásť dlhá šalátová uhorka. Čo sa týka samotného výsevu, je na to druhá polovica apríla skoro alebo neskoro? Kedy najneskôr počas sezóny ich môžeme vysievať?

Preberieme tiež, čo sú morené semienka, čo partenokarpické odrody, či je potrebné pikírovanie, ako je to s ich opeľovaním alebo v čom sa líši pestovanie na ploche verzus na vertikálnej sieti. Viete, že je možné ich vrúbľovať? Prečo a ako sa robí vrúbľovanie uhoriek?

Podebatujeme aj o najčastejších problémoch spájaných s uhorkami, napríklad o ochrane pred hubovými chorobami a škodcami, či prečo plody žltnú a horknú. Samozrejme neopomenieme ani ich zber a spracovanie. Odpovede na nielen tieto otázky sa dozviete v 13. epizóde podcastu Záhrada. Vypočujte si ju hneď teraz!

Aprílová epizóda je k dispozícii tu:

Alebo si ju môžete vypočuť cez aplikáciu Spotify.

Všetky epizódy nájdete na jednom mieste.

A malá zaujímavosť na koniec

Niekedy sa môže stať, že uhorky kvitnú, no nerodia. Môže to byť tým, že ich neopelil hmyz, prípadne je extrémne suché a horúce počasie s nedostatočnou zálievkou. Keďže hmyzu je v lete v skleníku či vo fóliovníku pomenej, patria do nich jednoznačne tzv. partenokarpické odrody, ktoré tvoria plody bez opelenia. Partenokarpické odrody je tiež možné vysievať i vonku.

Vydavateľstvo Jaga pre vás vytvára aj môjdom podcast, ktorý sa venuje stavbe domu krok za krokom. Ak ste v ranom štádiu stavby domu alebo nad ňou ešte len uvažujete, určite si ho nalaďte, dozviete sa v ňom množstvo cenných tipov od odborníkov na jednotlivé témy. Všetky epizódy môjdom podcastu nájdete na Spotify, Anchor.fm alebo na YouTube.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.