V prenádhernej Českej Kanade sme boli prizvaní k projektu rekonštrukcie vidieckej záhrady. Chalupu určenú na víkendové bývanie zdravil v pravidelných intervaloch výletný vláčik prechádzajúci kúsok za plotom. Hneď nám bolo jasné, že základnou úlohou bude navrhnúť, ako prepojiť záhradu s krajinou a prebudiť genia loci schovaného medzi starnúcimi smrekmi.
Aj sliepky sa môžu nudiť – a to nie je len tak! Nedostatok podnetov im spôsobuje stres, vedie k vytrhávaniu peria či zníženej znáške. Ak chcete, aby sa váš kŕdeľ cítil spokojne, skúste tieto osvedčené tipy. Sú jednoduché, lacné a fungujú aj v menších výbehoch.
Aby záhradné rastliny bujne prosperovali, kvalitná pôda a hnojivo sú pre ne nevyhnutné. Oba tieto materiály si môžete ľahko vyrobiť sami.
Chov sliepok na malom dvore: Koľko priestoru potrebujú, ako umiestniť kurník a ktoré plemená vyberať
Starostlivosť o sliepky nevyžaduje veľkú záhradu. S trochou kreativity môžete zažiť radosť z chovu aj v mestskom prostredí či v menšom dedinskom príbytku. Predstavte si rána s čerstvými vajcami z vášho malého kurníka – spojenie s prírodou je neoceniteľné.
Paprika je jednou z najobľúbenejších letných zelenín, ktoré si vychutnávame nielen čerstvé, ale aj v tradičných pokrmoch ako lečo či plnená paprika. Nezastupiteľnú úlohu zohráva aj v sušenej a mletej podobe, či už v sladkom, alebo štipľavom variante.
Zimný rez ovocných drevín je kľúčový pre zdravú a bohatú úrodu. V rozhovore s renomovaným ovocinárom Mariánom Komžíkom sa dozviete, prečo ho nepodceňovať, ako ho správne vykonať a vyhnúť sa chybám. Čítajte ďalej a získajte cenné rady pre vaše ovocné stromy.
Sadíte ich v správnom čase, zalievate pravidelne, hnojíte poctivo – a napriek tomu úroda sklamala? Odborník na pestovanie paradajok vysvetľuje, kde môže byť problém. Prečo staré odrody už nestíhajú dnešné podmienky, ako môže nesprávne hnojenie oslabiť rastliny a prečo je opeľovanie v skleníku často nedostatočné? V rozhovore sa dozviete aj to, kedy je lepšie sadiť hybridné odrody, či sa oplatí paradajky zaštipovať a ako zabrániť praskaniu plodov.
Jar už klope na dvere a s ňou prichádza aj vlna nadšenia, ktorú tak dobre poznajú všetci domáci majstri i nadšení záhradkári. Po zime je príroda pripravená na zmenu a je čas, aby sme túto energiu využili aj my. Možno už v myšlienkach vytvárate nové projekty, spisujete si zoznam aktivít, ktoré ste odkladali, alebo len hľadáte inšpiráciu, kde vlastne začať. V tomto čísle vás určite nesklameme – čaká vás pestrá paleta nápadov a rád pre dom i záhradu.
Údenie klobás a slaniny je osvedčenou metódou na zvýraznenie ich chuti a predĺženie trvanlivosti. Táto tradičná technika im poskytuje jedinečnú arómu a charakter, ktorý ich premieňa na skutočnú delikatesu.
Jeho výrazná štipľavá chuť vynikne v nátierke aj v omáčke. Keďže prirodzene obsahuje konzervačné látky, pridáva sa k sterilizovanej zelenine, ktorá aj vďaka nemu získa tú správnu arómu.
Každý záhradník sa skôr či neskôr stretne s nevyužitými rohmi v záhrade, kde sa nedarí rastlinám. Často ide o miesta, ktoré sú príliš suché a vyžadujú si veľa údržby. Existuje však technika, ktorá pomôže rastlinám získať dostatok vlahy dlhodobo a úplne prirodzene – bez častej zálievky.
Milí čitatelia, chladné dni sú ideálne na to, aby sme pomohli záhrade a najmä ovocným stromom dopriali starostlivosť, ktorú si zaslúžia. Skúsený ovocinár nám prezradil všetko o zimnom reze, prečo sa ho netreba báť a ako dokáže posilniť celkovú kondíciu stromov. Tak neváhajte – rukavice na ruky, nožnice do rúk a hor sa do práce!
Kde sa diskutuje