Pestovanie uhoriek
Zdroj: shutterstock.com

Kedy sadiť uhorky a ako sa o ne starať, aby ste dosiahli bohatú úrodu? Môžu sa pestovať vedľa paradajok?

Ak by existoval zoznam najobľúbenejších plodín na domáce pestovanie, uhorky by boli na popredných miestach. Sú ideálne na priamu konzumáciu a ešte lepšie na nakladanie do zásob. Hoci sa hovorí, že pestovanie uhoriek zvládne aj začiatočník, nie vždy to ide podľa očakávaní. Ak chcete zabezpečiť, aby zostali uhorky zdravé, prosperujúce a produktívne, inšpirujte sa nasledujúcimi tipmi.

Uhorky nevysádzajte do pôdy predčasne

Uhorky si môžete dopestovať zo semien alebo si zadovážiť hotové priesady na trhu či v záhradkárstve. Na výsev zvoľte kvalitné, certifikované uhorkové osivo. Spoločne s paprikou a paradajkami ide o teplomilné rastliny, ktoré dokážu ohroziť prudké teplotné zmeny a jarné mrazy. Práve preto je dôležité počkať s výsadbou uhoriek až do teplejšej časti jari a nič neunáhliť. Sadenice predpestovávané v teplejších podmienkach postupne otužujte na chránenom mieste aspoň po dobu 10 dní.

Uhorkám vyhovuje teplé a vlhké prostredie

Pri kúpe semien alebo priesad uhoriek sa uistite, do akých podmienok sú určené. Niektorým sa výborne darí v teplej a vlhkejšej klíme fóliovníka, „vonkajšie typy“ prinesú bohatú úrodu aj pri výsadbe do voľného záhona. Vo všeobecnosti im vyhovuje slnečná pozícia s aspoň 8 hodinami denného svetla a dostatok pravidelnej vlahy.

Zalievanie uhoriek
Zdroj: shutterstock.com
Môžu sa pestovať uhorky vedľa paradajok? Je to možné, no záhradkár s nimi bude mať oveľa viac starostí. Uhorky sú náročné na vodu, ktorej prebytok nebude vyhovovať paradajkám. Uhorky tiež rýchlo zaberajú priestor, odčerpávajú živiny a tým značne skomplikujú rast a dozrievanie paradajok.

Vertikálne pestovanie uhoriek minimalizuje riziko plesní

Uhorky sú plazivé/popínavé rastliny. Jednotlivé sadenice sa preto od seba vysádzajú vo vzdialenosti 40 – 80 cm, v závislosti od odrody a jej plnej veľkosti. Bohato olistené a v pravidelnom kontakte s vlhkou pôdou sú ohrozené obávanou chorobou – plesňou uhorkovou (šíri sa tiež na tekvice a melóny). Aj z tohto dôvodu by sa nemali uhorky polievať na listy, ale vždy krhlou iba priamo ku koreňom.

Pestovanie uhoriek
Zdroj: shutterstock.com

Ak chcete optimalizovať priestor v záhrade a znížiť riziká plesne bez častého chemického postrekovania, stavte na vertikálne pestovanie uhoriek. Uhorky opatrne priväzujte ku kovovým kolom alebo mriežkam a ťahajte ich smerom vyššie. Výborne sa osvedčila konštrukcia tvaru strechy s výpletom, ktorá umožňuje pestovanie uhoriek z oboch strán. Pravidelne oberajte prebytočné alebo napadnuté listy a zachováte tak uhorky zdravé, silné a vzdušné. Pri zbere navyše nepostúpate po plazivých vetvách a prístup k plodom bude oveľa jednoduchší.

Tipy na podporu nástupu plodnosti uhoriek

Uhorky pri raste a tvorbe plodov obľubujú teplo. Tieto podmienky im viete šikovným spôsobom vytvoriť pomocou netkanej textílie alebo navrstvením vhodného prírodného materiálu hrubšej štruktúry (seno, slama). Obe metódy udržujú okolo koreňov uhoriek viac naakumulovaného tepla, vlahy a zabraňujú prerastaniu buriny. Aj úroda uhoriek bude menej zašpinená od blata.

Pestovanie uhoriek
Zdroj: shutterstock.com

V období tvorby plodov by nemali uhorky zažívať stres zo sucha, preto ich polievajte pravidelne a v dostatočnom množstve. Eliminujete tak horkosť plodov a uhorky dorastú do väčších rozmerov. Ak ste sa posledné roky trápili so škodcami a chorobami, uhorkám radikálne zmeňte pozíciu, keďže tieto škodce v pôde pretrvajú roky.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.