Mrkva
Galéria (9) Zdroj: iStock

Pestovanie mrkvy na balkóne? Pri týchto kultivaroch je to možné!

Mrkva je jedným z najobľúbenejších a najuniverzálnejších druhov zeleniny, v kuchyni sa dá použiť na najrôznejšie spôsoby – od šalátov až po hranolky. Je vhodná pre každého, kto má chuť na sladké a zároveň zdravé jedlo plné živín. Taktiež je krásnou dekoráciou, rôznymi rezmi a farbou dokáže rozjasniť každý tanier. To stále nie je všetko! Viete, že si ju môžete vypestovať aj na balkóne?

Galéria

Mrkva
Mrkva
Mrkva
Mrkva
Mrkva v kvetináči
Fialová mrkva
Mrkva v kvetináči
Mrkva

Mrkva je zábavná

Na dnešnom trhu nájdete mnoho odrôd mrkvy, nielen podľa toho, kde sa dajú pestovať, ale majú tiež rôzne tvary a farby – od fialovej po bielu. Keďže tieto dúhové odrody bežne nenájdete v supermarketoch, oplatí sa ich pestovať v domácej zeleninovej záhrade či dokonca na balkóne.

Ponúkame vám na výber niekoľko druhov mrkvy, ktoré sa dajú bez problémov pestovať na balkónoch či v nádobách na terase.

Mrkva v kvetináči
Zdroj: iStock

Mrkva ‘Deep Purple’

Mrkva, ktorá vás na prvý pohľad očarí nezvyčajnou červeno-fialovou farbou. Vďaka nej vyniká v šalátoch, ako príloha alebo v omáčkach. Špeciálny odtieň znamená aj špeciálne živiny, preto je najlepšie jesť ju surovú. Navyše pri varení farba mierne vybledne.

Mrkva má vysoké listy, kratší koreň a na zber je pripravená za 75 – 80 dní od klíčenia. Potrebuje dostatok slnka i zálievky a pri pestovaní na balkóne, ako všetky druhy koreňovej zeleniny, aj hlboký kvetináč.

Fialová mrkva
Zdroj: iStock

Mrkva ‘Little Fingers’

Odroda ‘Little Fingers’ dozrieva skôr ako väčšina ostatných – od klíčenia po zber prejde len zhruba 55 dní! Fantastické na nej je, že kratšia dĺžka koreňov je ideálna na pestovanie v nádobách. Napriek veľkosti si tento koreň zachoval vynikajúcu chuť, je plný sladkosti. Bonusom navyše pri balkónovom sadení je fakt, že sa dá sadiť veľmi nahusto a i tak prinesie bohatú úrodu. Mrkve ‘Little Fingers’ sa najviac darí na plnom slnku v piesočnatej, dobre odvodnenej pôde.

Mrkva
Zdroj: iStock

Mrkva ‘Parisian Heirloom’

Nádherná odroda mrkvy, ktorá má korene pripomínajúce viac reďkovku alebo repu. Sú totiž okrúhle. Vďaka tomu je ideálna na pestovanie aj v kompaktnej, ťažkej pôde a tiež na pestovanie v plytších kvetináčoch. Jednoducho super mrkva na balkón a krásna na tanieri! Miluje slnko, má jemnú textúru a dozrieva za približne 60 dní.

Mrkva
Zdroj: iStock

Mrkva ‘Short ‘n Sweet’

Ako hovorí samotný názov, odroda ‘Short ‘n Sweet’ je ideálna na pestovanie v menších kvetináčoch alebo v menej vhodných pôdnych podmienkach (ťažká alebo chudobná pôda).

Tieto sladké malé korene sa ľahko pestujú a sú plné vitamínov. Nemajú viac ako 10 centimetrov a vypestujete ich za približne 68 dní.

Mrkva
Zdroj: iStock

Mrkva ‘Thumbelina’

Ďalší perfektný adept na pestovanie v nádobách, hoci aj na balkóne. Toto chrumkavé potešenie je jedinečné preto, že nepotrebuje šúpanie. Stačí ju vytiahnuť zo zeme, umyť a môžete chrumkať, preto je skvelá aj pre deti. ‘Thumbelina’ tvorí okrúhle alebo oválne korene s priemerom 2,5 až 5 centimetra.

Mrkva
Zdroj: iStock

Sabína Zavarská
Zdroj: gardenerspath.com
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.