Pestovanie mrkvy na balkóne? Pri týchto kultivaroch je to možné!

Mrkva
Zdroj: iStock

Mrkva je jedným z najobľúbenejších a najuniverzálnejších druhov zeleniny, v kuchyni sa dá použiť na najrôznejšie spôsoby – od šalátov až po hranolky. Je vhodná pre každého, kto má chuť na sladké a zároveň zdravé jedlo plné živín. Taktiež je krásnou dekoráciou, rôznymi rezmi a farbou dokáže rozjasniť každý tanier. To stále nie je všetko! Viete, že si ju môžete vypestovať aj na balkóne?

Mrkva je zábavná

Na dnešnom trhu nájdete mnoho odrôd mrkvy, nielen podľa toho, kde sa dajú pestovať, ale majú tiež rôzne tvary a farby – od fialovej po bielu. Keďže tieto dúhové odrody bežne nenájdete v supermarketoch, oplatí sa ich pestovať v domácej zeleninovej záhrade či dokonca na balkóne.

Ponúkame vám na výber niekoľko druhov mrkvy, ktoré sa dajú bez problémov pestovať na balkónoch či v nádobách na terase.

Mrkva v kvetináči
Zdroj: iStock

Mrkva ‘Deep Purple’

Mrkva, ktorá vás na prvý pohľad očarí nezvyčajnou červeno-fialovou farbou. Vďaka nej vyniká v šalátoch, ako príloha alebo v omáčkach. Špeciálny odtieň znamená aj špeciálne živiny, preto je najlepšie jesť ju surovú. Navyše pri varení farba mierne vybledne.

Mrkva má vysoké listy, kratší koreň a na zber je pripravená za 75 – 80 dní od klíčenia. Potrebuje dostatok slnka i zálievky a pri pestovaní na balkóne, ako všetky druhy koreňovej zeleniny, aj hlboký kvetináč.

Fialová mrkva
Zdroj: iStock

Mrkva ‘Little Fingers’

Odroda ‘Little Fingers’ dozrieva skôr ako väčšina ostatných – od klíčenia po zber prejde len zhruba 55 dní! Fantastické na nej je, že kratšia dĺžka koreňov je ideálna na pestovanie v nádobách. Napriek veľkosti si tento koreň zachoval vynikajúcu chuť, je plný sladkosti. Bonusom navyše pri balkónovom sadení je fakt, že sa dá sadiť veľmi nahusto a i tak prinesie bohatú úrodu. Mrkve ‘Little Fingers’ sa najviac darí na plnom slnku v piesočnatej, dobre odvodnenej pôde.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteMrkva
Zdroj: iStock

Mrkva ‘Parisian Heirloom’

Nádherná odroda mrkvy, ktorá má korene pripomínajúce viac reďkovku alebo repu. Sú totiž okrúhle. Vďaka tomu je ideálna na pestovanie aj v kompaktnej, ťažkej pôde a tiež na pestovanie v plytších kvetináčoch. Jednoducho super mrkva na balkón a krásna na tanieri! Miluje slnko, má jemnú textúru a dozrieva za približne 60 dní.

Mrkva
Zdroj: iStock

Mrkva ‘Short ‘n Sweet’

Ako hovorí samotný názov, odroda ‘Short ‘n Sweet’ je ideálna na pestovanie v menších kvetináčoch alebo v menej vhodných pôdnych podmienkach (ťažká alebo chudobná pôda).

Tieto sladké malé korene sa ľahko pestujú a sú plné vitamínov. Nemajú viac ako 10 centimetrov a vypestujete ich za približne 68 dní.

Mrkva
Zdroj: iStock

Mrkva ‘Thumbelina’

Ďalší perfektný adept na pestovanie v nádobách, hoci aj na balkóne. Toto chrumkavé potešenie je jedinečné preto, že nepotrebuje šúpanie. Stačí ju vytiahnuť zo zeme, umyť a môžete chrumkať, preto je skvelá aj pre deti. ‘Thumbelina’ tvorí okrúhle alebo oválne korene s priemerom 2,5 až 5 centimetra.

Mrkva
Zdroj: iStock

Sabína Zavarská
Zdroj: gardenerspath.com
Foto: istock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.