Pestovanie uhoriekv nádobe na balkóne
Zdroj: iStock

Ako si na balkóne vypestovať uhorky v nádobách

Určite ste už počuli o tom, že sa dajú v nádobách na balkónoch či terasách vypestovať paradajky, papriky, hrášok. Dokonca aj mrkva a zemiaky, ak zvolíte dostatočne veľkú nádobu. Veríte tomu, že takto si môžete vypestovať aj uhorky a skutočne nepotrebujete veľa priestoru do šírky, skôr do výšky?

Nemusíme špeciálne zdôrazňovať, prečo je dobré a úsporné pestovať si vlastnú zeleninu bez chémie. Čo potrebujete vedieť, ak chcete skúsiť pestovať uhorky v nádobách? Uhorky majú rady teplé podmienky, takže pestovanie na slnečnom zasklenom balkóne (alebo pri slnečnom okne v zimnej záhrade) je dobrou voľbou.

Semená uhoriek môžeme siať už od marca do konca mája. Pri skorom výseve si rastlinky predpestujte v interiéri a do nádoby von preneste už odrastené. Ak chcete siať neskôr, môžete priamo von do nádob či na záhony.

Dôležitý fakt, ktorý musíme pri pestovaní uhoriek brať do úvahy, je, že existujú samčie a samičie kvety. Všetky „samičie“ odrody vyžadujú menšiu údržbu, pretože produkujú iba plody. Väčšina odrôd sú však obojpohlavné. Plod bude však len zo samičích kvetov.

Ako pestovať uhorky v nádobách krok za krokom

1. Pripravte si misky na semená alebo malé kvetináče

Naplňte ich kompostom, zalejte a potom nechajte odkvapkať. Uhorky potrebujú vysokokvalitnú zmes určenú na výsev a výsadbu, ktorá je dobre odvodnená a má vyvážený nutričný profil.

2. Zasejte semená uhoriek

Semená, z ktorých si chcete vo vnútri predpestovať sadenice, saďte jednotlivo do 7,5 cm kvetináčov alebo vo vzdialenosti 2,5 cm od seba do podnosov. Bežné odrody potrebujú na klíčenie 15 °C.

3. Doprajte im teplo a svetlo

Umiestnite podnosy alebo kvetináče s vyklíčenými semienkami do skleníka, pod pestovateľské svetlo alebo do miestnosti orientovanej na juh, aby mali čo najviac svetla a tepla.

Predpestovanie uhoriek
Zdroj: iStock

4. Sadenice prerieďte

Uhorky vyklíčia pomerne rýchlo. Akonáhle uvidíte, ako vyrastajú, odstráňte plastový kryt a nechajte ich ďalej rásť na teplom mieste v interiéri.

7 až 8 dní po výseve treba sadenice preriediť a po jednej ich presadiť do 7,5 cm kvetináčov. Kvetináč nenapĺňajte úplne po vrch, aby ste mohli dopĺňať kompost, keď bude stonka rásť.

5. Presaďte do väčšej nádoby

Keď budú sadeničky merať aspoň 7,5 cm a budú mať prvé dva až tri pravé listy, môžete ich presadiť do väčšej nádoby von. Nádoba by mala mať priemer 25 cm a sadeniciam doprajte opäť kvalitný kompost.

6. Pravidelne polievajte a prihnojujte

Uhorky sú veľmi náročné na vodu i na živiny. Vyžadujú pravidelné zavlažovanie a hnojenie. Preto ich zavlažujte hlboko a dôsledne, dávajte pozor, aby ste to neprehnali. Pravidelne ich hnojte vyváženým hnojivom s vysokým obsahom dusíka, fosforu a draslíka.

Pestovanie uhoriek na terase
Zdroj: iStock

7. Dajte uhorkám oporu

Uhorky sú popínavé rastliny, takže pri raste potrebujú podporu. Použite mreže, kolíky alebo klietky, na ktorých budú rastliny rásť vertikálne.

8. Odstráňte samčie kvety

Čo najskôr odstráňte z rastlín samčie kvety, ináč bude úrody málo a bude mať horkú chuť.

Ako rozoznať samčie kvety od samičích? Samičie kvety majú tesne pod základňou kvetu „opuch“, z ktorého sa vyvinú plody; samčie ho nemajú.

Starostlivosť o uhorky na balkóne
Zdroj: iStock

9. Bočné výhonky zaštipnite

Skúsení záhradkári vedia, že už v skorých štádiách rastu je dobré zaštipnúť bočné výhonky – približne dva listy za samičím kvetom. Posilníte úrodu.

10. Kontrolujte výskyt škodcov a chorôb

Uhorky sú náchylné na rôznych škodcov a choroby, preto je dôležité rastliny pozorne sledovať a hneď riešiť. Medzi bežných škodcov uhoriek patria vošky, roztočce a uhorkové chrobáky, k častým ochoreniam patria múčnatka a peronospóra.

11. Zbierajte plody

Výberom správnej odrody, dostatkom svetla a tepla a dobrou starostlivosťou o rastliny dosiahnete bohatú úrodu chrumkavých, šťavnatých uhoriek. Zber prebieha od júla do septembra, keď sú plody dlhé približne 15 – 20 cm. Zberajte ich pravidelne, aby ste podporili rast ďalších plodov.

Text: Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje