Poznáte tekvicu, ktorá funguje aj ako špongia na riad? Tieto unikátne druhy zeleniny si môžete tento rok vypestovať zo semiačok
Každoročne pribúdajú na trh nové zaujímavé odrody – vytvorené tak, aby ponúkli nielen nezvyčajné tvary či farebnosť, ale aj unikátne chute. A to všetko pri nenáročnej starostlivosti. Je prirodzené, že pre mnohých záhradníkov je možnosť vyskúšať si pestovanie nových rastlín každoročnou výzvou. Hľadáte jedinečný druh zeleniny, ktorým by ste ozvláštnili vašu záhradu? Vypestujte si niektoré z týchto zaujímavých plodín.
Galéria
Edamame sója
Edamame – zelené sójové bôby sú hitom v zdravom stravovaní, pretože sú nabité bielkovinami, antioxidantmi a vlákninou, a navyše sú chutné. Viete však o tom, že aj vy si môžete vypestovať vlastné edamame? A nie je to vôbec zložité! Edamame je strukovina a rastie veľmi podobne ako fazuľa. Môže rásť v tradičnej záhrade, na vyvýšenom záhone a dokonca aj v nádobe.
Sója druhu edamame potrebuje na rast od semena po zber desať až dvanásť týždňov. Rastliny tvoria množstvo strukov – z jednej vypestujete až jeden kilogram strukov. Ak chcete mať dostatok edamame po celé leto, naplánujte si postupnú výsadbu.
Pripomíname, že edamame by ste mali vždy pred konzumáciou blanšírovať alebo variť a nejesť surové. Ako všetky sójové bôby obsahuje lektíny a saponíny, ktoré v surovej forme spôsobujú nevoľnosť.
Tomatillo – machovka lepkavá
Machovka je vhodná na pestovanie nielen v záhonoch, ale aj vo veľkých 20-litrových nádobách. Je zaujímavá štýlom pestovania, rastu a nezvyčajnými plodmi. Keď uvidíte plod machovky, ľahko si ho môžete pomýliť s malou zelenou paradajkou. Paradajka to však nie je. Plod rastie obalený „papierovou“ šupkou, ktorá pripomína lampión na stonke. Tento lampión sa po dozretí plodu otvorí, aby odhalil ovocie a dal vám vedieť, že je čas na zber.
Novým hitom je fialová odroda machovky, ktorá vyzerá skvele nielen v záhrade, ale aj na tanieri.
Celý rast a zrenie machovky od semena až po zber trvá 90 a viac dní. Z tohto dôvodu je semeno machovky ideálne predpestovať vo vnútri. Určite však zasaďte minimálne dve rastlinky, pretože tomatillo nie je schopné opeľovať svoje vlastné kvety. Na krížové opelenie potrebuje v blízkosti ďalšiu rastlinu.
Dobrou správou je, že rastlina môže rásť takmer kdekoľvek. Hoci sa jej darí dobre v tradičnom záhradnom prostredí, je vhodná do nádob i na terasu. Myslite na to, že bude potrebovať oporu vo forme malého kolíka alebo mriežky.
Citrónová uhorka
Ak pestujete uhorky, určite by ste nemali vynechať ani túto odrodu. Citrónové uhorky (Cucumis sativus ‚Lemon‘) sú jedinečnou, voňavou rastlinou s lahodnými plodmi, ktoré vôbec nepripomínajú uhorky. Vyzerajú skôr ako žltá tenisová loptička – rastú do tvaru okrúhlej gule s priemerom 5 až 8 cm. Majú jemne sladkú chuť, ktorá je ideálna do šalátov, ale aj na nakladanie.
Od výsevu semena po zber prejde 65 dní. Okrem jarnej úrody si môžete v lete vysadiť aj jesennú.
Tekvica Luffa
Neuveriteľná rastlina s plodmi, ktoré prekvapia nielen vás, ale aj vašich susedov. Veľké dlhé, svetlé, valcovité plody tejto tekvice pochádzajú z trópov. Luffa tekvica rastie ako uhorka na popínavých výhonkoch. Okrem toho, že jej plody sú chutné, ak ich vysušíte, stane sa z nich úžasná špongia na všetky druhy použitia v domácnosti.
Jediné, čo tekvica Luffa na svoj rast potrebuje, je kyprá a úrodná pôda. Podobne ako uhorky či tekvice vyžaduje pravidelnú zálievku.
Na konzumáciu zbierajte mladé plody, na špongie jednoducho nechajte plody na rastline vyschnúť. Keď zhnednú a usušia sa, dužinu narežte na potrebné veľkosti a nechajte ešte niekoľko týždňov vytvrdnúť.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Komentáre