Overené záhradnícke finty
Galéria (5) Zdroj: iStock

11 šikovných a overených trikov, ktoré v záhrade určite oceníte!

Na internete nájdete množstvo najrôznejších pestovateľských trikov. Niektoré sľubujú dvoj- a viacnásobnú úrodu, iné majú odohnať škodcov, ďalšie zabraňujú rastu buriny. Niektoré fungujú, ale iné neraz narobia viac škody ako úžitku. Existujú však aj overené záhradnícke finty!

Galéria

Overené záhradnícke finty
Biologicky odbúrateľné kvetináče z roliek toaletného papiera
Ochrana paradajok kartónom
Vysádzanie mäty do záhrady

1. Staré sieťky na okná ako ochrana semien

Semená zasiate von do záhonov často lákajú vtáky. Aby nezmizli skôr, ako z nich stihnú vyrásť plodiny, prikryte ich starou sieťkou na okno (s rámom alebo bez neho). Na všetkých rohoch ju zaťažte kameňmi, tehlami alebo inými ťažkými predmetmi. Keď semená vyklíčia, sieťku odstráňte, aby nebránila rastlinkám vzchádzať.

2. Vlastné biologicky odbúrateľné kvetináče

Namiesto plastových pestovateľských podložiek si vyrobte vlastné biologicky odbúrateľné štartovacie kvetináče. Na tento účel môžete využiť rolky z toaletného papiera a papierových utierok alebo kartóny od vajec.

Umiestnite ich na vodotesný podnos a naplňte zeminou. Zasejte semená a často ich polievajte, aby pôda nevysychala. Keď sú sadenice pripravené na presádzanie, jednoducho ich zasaďte priamo do záhrady aj s ich papierovými kvetináčmi. Dôležité je, aby žiadna časť tohto ekologického kvetináča nevyčnievala z pôdy, inak by odvádzala vlhkosť z rastliny.

Biologicky odbúrateľné kvetináče z roliek toaletného papiera
Zdroj: iStock

3. Špajdle na špízy na označenie vysadených záhonov

I keď sa dajú kúpiť rôzne označovače záhonov, doma si ich vyrobíte lacnejšie a rýchlejšie. Stačia drevené alebo bambusové špajdle na grilovanie a korkové štuple – hoci aj použité. Špajdle zapichnite do pôdy, asi do jednej tretiny, na druhý koniec napichnite korkovú zátku a fixkou na ňu napíšte, čo v záhone pestujete.

4. Ochrana sadeníc z častí PVC rúry

Ak máte doma zvyšky plastových rúr, môžete ich použiť na ochranu citlivých sadeníc pred slnkom a vetrom. Rozrežte PVC rúrku na zhruba 12 cm časti a umiestnite ich okolo každej sadenice. Rúrku jemne zatlačte do pôdy, aby sa neprevrátila.

5. Mriežka na hrach z orezaných konárov

Orezané konáre zo stromov a kríkov môžete použiť ako prirodzenú, peknú a nenákladnú mriežku, po ktorej sa bude šplhať hrach. Vetvy nemusia byť rovné, ale najlepšie sú konáre s bočným rastom, pretože poskytujú úponkom hrachu veľa miesta, na ktoré sa môžu zachytiť.

6. Ochrana paradajok kartónom

Korene paradajok sú blízko povrchu pôdy, a keď trháme burinu, môžeme ich poškodiť. Dobrým riešením je pokrytie pôdy okolo rajčiakov veľkými kusmi vlnitého kartónu. Blokuje rast buriny a zadržiava vlhkosť.

Položte kartón na pôdu a vyrežte otvor, do ktorého zasadíte paradajku. Priemer otvoru závisí od veľkosti sadenice. Kartón zaťažte kameňmi alebo tehlami a paradajky zalievajte cez otvor.

Ochrana paradajok kartónom
Zdroj: iStock

7. Zvislé pestovanie melónov a tekvice

Melóny a tekvice môžu vo vlhkom počasí ľahko dostať plesňové ochorenie alebo hniť. Dá sa tomu zabrániť zdvihnutím výhonkov do výšky a ich vyviazaním.

8. Elastické viazanie rastlín

Potrebujete priviazať paradajky alebo iné rastliny k opore? Výborne fungujú staré tričká či pančuchy alebo akákoľvek iná pružná látka. Na rozdiel od plastových zipsov sú pružné a mäkké a nezarezávajú sa do rastliny. Odstrihnite tak dlhý pás látky, aký potrebujete, šírka závisí od toho, akú ťarchu má udržať. Prúžok obtočte okolo stonky, prekrížte a voľne priviažte k podpere. Vytvorená osmička z látky znižuje riziko, že sa stonka a opora budú o seba trieť.

9. Čierna plastová fólia

Ak chcete minimalizovať burinu, zakryte všetky záhradné záhony, ktoré nepoužívate, čiernou poľnohospodárskou plastovou fóliou. Použite pevný polyetylén, aby vydržal niekoľko sezón. Fóliu zabezpečte kameňmi alebo pevnými kotviacimi kolíkmi.

Vysádzanie mäty do záhrady
Zdroj: iStock

10. Invazívne rastliny pestujte v nádobách

Rastliny, ktoré rastú veľmi invazívne – napríklad mäta – je lepšie pestovať v nádobách ako priamo v záhonoch, pretože môžu vytlačiť ostatné plodiny. S nádobami ich môžete aj zasadiť do pôdy a nemusíte sa báť prehnaného rozšírenia.

11. Neónové rukoväte

Keď namaľujete rukoväte ručného náradia neónovou farbou, nikdy nebudete mať problém nájsť ho. Koľkokrát hľadáme po celej záhrade nožnice, hrable či motyku!

Text: Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje