Ako sa zbaviť buriny v záhrade
Zdroj: iStock

Ako si zabezpečiť záhradu bez buriny? Je to jednoduchšie, ako si myslíte!

Chcete mať záhradu bez buriny, ale nemienite do toho investovať nespočetné množstvo hodín práce či peňazí? Verte či nie, dá sa to. Dokonca jednoduchšie, ako si dokážete predstaviť!

Burina premení nádhernú záhradu za pár týždňov na zarastenú lúku, to však v tomto prípade nechceme. Nielenže bude vyzerať neupravene, burina tiež kradne cenné živiny z pôdy a rastliny, ktoré pestujete, ich budú mať nedostatok. Žiaľ, rovnako ako plodiny, ktoré cielene sadíte, aj burina potrebuje rovnaké podmienky – vodu, živiny, svetlo a kyslík. Keď ju necháte rásť, negatívne ovplyvní zdravie rastlín a privolá škodcov i choroby.

3 jednoduché tipy, ako mať záhradu bez buriny:

Dobrou správou je, že, ak dodržíte jednoduché tipy, môžete mať záhradu úplne bez buriny. A to bez nekonečnej práce, chemikálií či frustrácie.

1. Nikdy nedovoľte, aby pôda zostala holá

Úplne základnou vecou, ak sa chcete zbaviť problémov s burinou, je pokrytie pôdy. A to nielen na jar a v lete, ale aj na jeseň a po celú zimu. Pravdupovediac, neexistuje lepší spôsob, ako udržať burinu mimo záhrady, ako mať pôdu stále zakrytú.

Holá pôda sa automaticky rovná množstvu buriny. Myslite na to, že jej semená sa veľmi ľahko vetrom roznesú po celej záhrade. Dobrý spôsob pokrytia pôdy predstavuje hrubá vrstva mulča. Koncom jesene môžete v záhrade vysadiť kryciu plodinu, napríklad jednoročnú raž alebo ovos.

Mulčovanie pôdy okolo rastlín
Zdroj: iStock

2. Nepreháňajte to s obrábaním pôdy

Je to možno prekvapivé, ale väčšina problémov s premnoženou burinou je výsledkom prílišnej práce v záhrade. Áno, čítate správne. Jednoducho, ak je pôda v záhrade priveľmi narušená okopávaním, hrabaním, bude na nej viac buriny a pôda bude aj menej zdravá. Prečo?

Na vrchu pôdy je množstvo semien buriny. Všetky čakajú na príležitosť dostať sa nižšie, aby sa mohli zakoreniť. Takže, keď okopávate, doslova sadíte ďalšiu úrodu buriny. Čím viac pôdu obraciate, tým viac semien buriny zasadíte. Vzniká nekonečný kolobeh.

Vytrhávanie buriny z pôdy
Zdroj: iStock

3. Záhradu pravidelnej udržiavajte

Ak naozaj chcete skoncovať s neustálym náporom buriny v záhrade, nestačí tam ísť raz za týždeň. Nie je nič dôležitejšie ako dôsledný prístup. Ideálne je kontrolovať stav v záhrade každý jeden deň, aby ste mali pod kontrolou všetky pozitívne i negatívne zmeny.

Keď totiž necháte problém na začiatku nepovšimnutý, veľmi rýchlo sa môže premeniť na hotovú pohromu. Nájdite si čas na prechádzku po záhrade každý deň na päť až desať minút.

Ak si všimnete malé buriny, ihneď ich vytrhajte, nečakajte, kým zamoria väčšiu časť pozemku. Mimochodom, vytrhávanie buriny hneď na jar je najlepším spôsobom, ako zastaviť jej rozmnožovanie. Následne pôdu okolo vysadených rastlín prikryte mulčom a vaša záhrada zostane zdravá a bez buriny!

Text: Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.