Pestovanie vo vyvýšených záhonoch
Zdroj: iStock

5 najčastejších chýb, ktoré robia ľudia pri pestovaní vo vyvýšených záhonoch

Mnohému sa naučíme z vlastných chýb, ale múdrejšie je poučiť sa z tých, ktoré urobili iní. V záhradníctve to platí dvojnásobne – nikto sa nechce pozerať na neúspech pri predstave krásnej úrody. Viete, ktorých chýb sa treba vyvarovať pri pestovaní plodín na vyvýšených záhonoch?

Chyba č. 1: Nemáte rozplánovaný priestor v záhrade

Skúsení pestovatelia odporúčajú začať s pestovaním vo vyvýšených záhonoch v malom. Avšak už predtým, ako si nainštalujete prvý vyvýšený záhon, by ste mali mať dobre premyslený a rozvrhnutý priestor celej záhrady. Inak vznikne chaos. Nemusíte inštalovať všetky vyvýšené záhony naraz, ale už vopred majte plán, kde budú umiestnené. Vyvýšené záhony je ťažké, ba priam nemožné, presúvať.

Ak si nie ste istí, kam ich umiestniť, zvážte na prvú sezónu vašich záhradkárskych pokusov pestovanie plodín v pestovateľských vreciach. Vďaka nim ľahko zistíte, kde je najlepší priestor pre záhony a dajú sa ľahko presúvať podľa podmienok, ktoré rastliny potrebujú.

Chyba č. 2: Chýba vám plán zalievania vyvýšených záhonov

Mnoho problémov v záhrade vzniká kvôli nesprávnemu zavlažovaniu: príliš veľa, príliš málo alebo nedôsledné zavlažovanie. Nepravidelné zalievanie spôsobuje vysychanie semien a sadeníc a rastliny stresuje. Taktiež je pozvánkou pre škodcov a choroby.

Preto si vopred naplánujte, ako budete polievať vyvýšené záhony. Najlepším spôsobom zavlažovania týchto záhonov je automatický zavlažovací systém. Časovače ľahko nadstavíte tak, aby počas najteplejších mesiacov polievali denne a pri daždivých dňoch menej či vôbec – v závislosti od poveternostných podmienok.

Chyba č. 3: Záhony nie sú dostatočne hlboké

Vyvýšené záhony by mali byť hlboké najmenej 30, ideálne 45 centimetrov. Naplňte ich úplne po vrch kvalitnou zeminou, aby rastliny mohli tvoriť silné a zdravé korene. Ak máte ešte hlbšie záhony, môžete spodnú časť vyplniť sušenými listami, kompostom alebo inou organickou hmotou, ale vrchných 30 až 45 cm by mala byť rozhodne pôda.

Pestovanie rastlín vo vyvýšených záhonoch
Zdroj: iStock

Chyba č. 4: Nevenujete pozornosť pôde

Zdravá pôda je bohatá na kyslík, ľahká, kyprá, drobivá, pórovitá a plná života. Obsahuje živiny, ktoré vyživujú korene rastlín a keď sa o ňu budete starať, bude ešte kvalitnejšia. Myslite na to, že pôda je najdôležitejším faktorom úspechu záhrady. Vylepšíte ju pravidelným pridávaním kompostu do záhonov.

Chyba č. 5: Rastliny vysádzate v nesprávny čas

Rastliny sú najšťastnejšie a najlepšie rastú vtedy, keď ich vysadíte pri ideálnej teplote pôdy a podmienkach rastu. Tieto podmienky sa menia vzhľadom na lokalitu, v ktorej máte záhradu. Vo všeobecnosti platí, že s výsadbou zeleniny či okrasných rastlín von začíname po termíne posledného mrazu.

Starostlivosť o vyvýšený záhon
Zdroj: iStock

Založenie záhrady s vyvýšenými záhonmi nemusí byť zdĺhavý ani problémový proces. Ak si nájdete čas na plánovanie, vyhnete sa chybám. Základom sú dostatočne hlboké záhony s kvalitnou pôdou a dobrým systémom zalievania.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje