Kvetináče z novín
Galéria (4) Zdroj: iStock

Kvetináče z novín? Lacné a ekologické riešenie

Tvorivosti nikdy nie je dosť a keď sa kombinuje s užitočnosťou a úsporou financií, je to skvelá kombinácia. Všetky tieto výhody sa premietajú aj do podomácky vyrobených kvetináčoch. Hodia sa najmä na predpestovanie rastlín zo semiačok.

Galéria

Kvetináče z novín
Kvetináče z novín
Kvetináče z novín

Štýlové interiérové kvetináče nie sú najlacnejšie, ale ak chceme, aby kvety a nádoby, v ktorých rastú osviežili a skrášlili interiér, môžeme vyskúšať aj lacnú fintu. V okolí každého domu je veľa predmetov, ktoré sa dajú pri výrobe vlastných kvetináčov zužitkovať a výsledok bude jedinečný.

Vlastnoručne urobené kvetináče oceníte najmä v sezóne, keď budete sťahovať kvetiny či bylinky zo záhrady do interiéru alebo predpestúvať priesady či bylinky zo semiačok. Namiesto novinového papiera môžete použiť aj lesklý pestrofarebný, nie však savý.

Čo budete potrebovať na výrobu kvetináčov z novinového papiera

  • staré noviny
  • nožnice
  • lepiaca páska
  • prírodný špagát na zaviazanie kvetináča
  • pohár s hladkými stenami – veľkosť podľa toho, aký veľký chcete mať kvetináč
Kvetináče z novín
Zdroj: iStock

Postup výroby kvetináča z novinového papiera

Vyberte si novinový papier so zaujímavou grafikou, textom alebo fotografiou. Najprv rozstrihnite novinové hárky na polovicu a potom každú polovicu preložte do tvaru trojuholníka.

Vybraný pohár položte na bok a omotajte novinovým papierom. Dôležité je, aby najdlhšia strana papierového trojuholníka išla cez stred pohára. Pripevnite o seba lepiacou páskou (nie o pohár, ten je vlastne len formou na tvarovanie).

Teraz sklopte spodné okraje trojuholníka cez dno pohára a opäť k sebe navzájom prilepte páskou. Takto postupujte s ďalšími novinovými trojuholníkmi, aby boli dno i boky pevne obalené papierom.

Potom zoberte špagát (alebo iný prírodný materiál) a oviňte okolo fľaše s novinovým papierom – asi centimeter alebo dva od vrchu. Takto bude váš kvetináč vyzerať skvele a navyše špagát spevní jeho tvar.

Už stačí len papierový kvetináč zosunúť z pohára a je pripravený na naplnenie hlinou a zasadenie semiačok.

Kvetináče z novinového papiera majú ešte jednu výhodu navyše: vyrastené rastliny môžete vysadiť von priamo aj s týmito papierovými kvetináčmi. Papier sa bude postupne rozpadať, a pritom pomôže zadržiavať vodu.

Kvetináče z novín
Zdroj: iStock

Náš tip: Ak chcete novinový kvetináč použiť len ako interiérový a nesadiť v ňom rastliny von, môžete ho nalakovať transparentným lakom, ktorý izoluje vodu. Alebo ho jednoducho postavte do misky či na tanierik, aby vám pri polievaní nepretiekla voda z neho na nábytok.

Takýto kvetináč osvieži každú kuchyňu, hodí sa do vintage interiérov, ako aj do moderných minimalistických miestností. Ekologické riešenie kontajnerov na kvety harmonizuje akýkoľvek interiér. Krásne vyzerá aj séria doma vyrobených kvetináčov rôznych veľkostí. Potrebujete na to len sklené poháre rôznych veľkostí, staré noviny alebo letáky a chvíľu času.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje