vysádzanie plodín
Galéria (6) Zdroj: iStock

Pestovatelia, pozor! Týmto záhradkárskym mýtom neverte!

Neexistuje oblasť ľudskej aktivity, ktorá by nebola opradená rôznymi nepravdami a mýtmi. Nájdu sa aj v záhradkárstve. Viac či menej skúsení pestovatelia sa radi podelia o rôzne triky, návody či know-how, aby pomohli ostatným nadšencom. Lenže niekedy môžu byť zavádzajúce a namiesto osohu vám prinesú sklamanie. Týmto mýtom neverte!

Nádoby na kompost musia ležať na pôde

Počuli ste o tom, že kompostovacie nádoby by mali byť bez dna a stáť priamo na pôde? Červy a mikroorganizmy v pôde podľa jedného mýtu musia byť v kontakte so zložkami kompostu, aby naštartovali rozklad. Kompostovanie priamo na tráve alebo na pôde síce môže proces urýchliť, ale nie je to nevyhnutné. Výborne fungujú aj kompostovacie nádoby s dnom, alebo nádoby postavené na tvrdom povrchu, napríklad betóne.

kompostovisko
Zdroj: iStock

Proces kompostovania v novej nádobe urýchlite tým, že do nej pridáte zrelý kompost z inej nádoby. Alebo k prvej dávke materiálu na kompostovanie pridajte trochu pôdy aj s prospešnými organizmami.

Všetky mladé stromčeky potrebujú oporu

K mladým stromčekom automaticky dávame oporu. Ale nie je pravda, že ju všetky skutočne aj potrebujú. Mladé stromy, ktoré necháme kolísať vo vetre, si vytvoria hrubší kmeň, pevnejšie vetvy a silnú podpornú koreňovú sústavu. Štepené stromy a stromy staršie ako dva roky ocenia spočiatku určitú podporu, ale kolíky by sme mali čo najskôr odstrániť. Inak to môže viesť k slabšiemu stromu. Jedinou výnimkou sú najmenšie naštepené jablone, ktoré vždy potrebujú podporu.

opora pre mladé stromčeky
Zdroj: iStock

Kamene v kvetináčoch zlepšujú odtok vody

Aj vy pridávate na dno kvetináčov kamene, štrk alebo kúsky rozbitých terakotových kvetináčov, aby kvet netrpel premokrením a aby ste zlepšili odtok vody pri zalievaní? Týmto spôsobom však voda síce stečie medzi kamene, ale stále v kvetináči zostáva a vlhkosť s ňou tiež. Primeraný odtok zabezpečíme prostredníctvom kvalitnej pôdy a výberom nádob s veľkým počtom odtokových otvorov v podstavci. Môžete dať na dno ozdobného kvetináča kamene, ale položte na ne rastlinu v základnom kvetináči s odtokovými otvormi. Takto prebytočná voda odtečie do väčšieho kvetináča a môžeme ju ľahko vyliať.

Vaječné škrupiny odrádzajú slimákov

Možno ste už počuli o tom, že drvené vaječné škrupiny vytvárajú nepreniknuteľnú bariéru pre slimáky. Ak by boli poukladané úplne nahusto mohlo by to fungovať, ale zvážte, koľko vajec by ste museli zjesť, aby ste ochránili pár rastlín! Jednoducho sa to neoplatí.

slimáky v záhrade
Zdroj: iStock

Slimáky sa zhromažďujú na tmavých, vlhkých miestach, takže stačí na tieto strategické miesta položiť dosky z dreva, kamene alebo prevrátené grapefruitové šupky. Potom stačí len kontrolovať a slimáky odstraňovať.

Ďalšia domáca metóda proti slimákom používa pivo: vložte do zeme malé hrnce naplnené pivom, samozrejme, nechajte ich otvorené. Slimáky pivo zbožňujú a utopia sa pri pokuse vypiť ho. Ďalšou možnosťou je pestovať rastliny nad zemou v nádobách.

Zemiaky by sme mali sadiť na Veľký piatok

Toto odporúčanie je zjavný mýtus už len preto, že dátum Veľkého piatku sa líši z roka na rok. Pohybuje sa od 22. marca až do 25. apríla. Okrem toho je na sadenie zemiakov dôležitá klíma – počasie a mikroklíma vašej záhrady. Takže na rôznych miestach môže byť vhodný iný termín na výsadbu zemiakov.

Organické pesticídy sú neškodné

Žiaľ, ani toto úplne neplatí. To, že je pesticíd organického pôvodu, ešte neznamená, že je nevyhnutne neškodný. Rovnako ako chemické pesticídy, ani veľa organických náhrad nerozlišuje medzi škodcami a prospešným hmyzom, ktorý škodcov požiera.

Chcete príklad? Pyrethrum – zabijak hmyzu. Aj keď zabíja vošky, molice a škodlivé húsenice, ničí aj dobrý hmyz, ako sú lienky, ktoré by ich prirodzene odstránili. Namiesto postreku pracujte s prírodou a prilákajte na svoj pozemok prospešný hmyz.

Galéria

vysádzanie plodín
vysádzanie plodín
opora pre mladé stromčeky
kompostovisko
slimáky v záhrade

Sabína Zavarská
Zdroj: growveg.co.uk
Foto: istock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje