Čerstvý hrášok priamo zo záhradky: Rady, ktoré pri pestovaní oceníte
Hrášok zo záhrady je sviežejší a sladší ako akýkoľvek z obchodu. Ľahko sa pestuje a vďaka tomu, že bežne rastie vertikálne, nezaberá veľa miesta. Samozrejme, budete potrebovať oporu. Vertikálne pestovanie znižuje riziko ochorení a prináša veľkú úrodu na malej pestovateľskej ploche. Pri pestovaní hrachu určite oceníte tieto tipy, ktoré vám pomôžu k chutným strukom.
Galéria
Vyberte si odrody vhodné do vašej záhrady a podľa vašich priorít
Hrášok sa často delí do troch kategórií – v prvom rade si zvoľte niektorú z nich a zaobstarajte si
semiačka.
Prvou kategóriou hrach určený na vylúskavanie. Je to zároveň hrach vhodný na konzervovanie mrazom alebo v náleve. Struk sa nekonzumuje. Vyskúšať môžete niektorú z obľúbených odrôd: Wando, Iona Shelling Petite Pea Seeds, King Tut Purple Pea.
Druhú kategóriu tvoria stržňové hrachy, ktoré sa pestujú na spotrebu celých čerstvých strukov alebo na konzervárenské účely. Sú citlivé na chlad, preto sa vysievajú neskôr. Stržňové hrachy sa neodporúčajú na varenie, pretože sú aj po dlhom varení tvrdé. Vyskúšajte odrody Gloriosa či Zázrak Kelvedonu, ktoré nie sú náročné na pôdu ani na starostlivosť a majú veľké sladké zrná.
Do tretej kategórie patria odrody hrášku cukrového. Pestujú sa pre jedlý struk s plnohodnotným jedlým hráškom. Dajú sa jesť v akejkoľvek fáze zrenia a sú skvelým doplnkom do šalátov i polievok.
K najobľúbenejším odrodám patria: Sugar Magnolia Snap Purple Peas, Sugar Snap Peas, Cascadia Snap Peas.
Keď sa rozhodnete, ktorý typ zasadiť, vyberte si odrody odolné voči chorobám.
Hrášok vysádzajte v správnom čase
Pred vysadením hrachu zvážte naočkovanie semien mykohrízou. Dodá rastlinám vzpruhu, zabezpečí väčšiu úrodu a tiež pomáha koreňom fixovať dusík v pôde. Správne vysiatie hrachu má niekoľko pravidiel. Myslite na to, že hrach najlepšie rastie pri teplotách okolo 21 °C. Hrášok vysadený v chladnejšej pôde (s teplotou medzi 4 – 13 °C) bude rásť pomalšie ako hrášok vysadený v pôde, ktorá má aspoň 15 °C. Na kontrolu teploty pôdy použite pôdny teplomer.
Hrachu sa najlepšie darí, keď ho pestujete z priamej výsadby vonku v pôde. Má krehký koreňový systém, preto je lepšie nepresádzať sadenice. Aby ste sa vyhli škodcom, každý rok striedajte miesto, kde pestujete hrášok. Potrebuje voľnú pôdu, ktorá nie je príliš bohatá na dusík. Semená hrachu vysádzajte 2,5 centimetra hlboko a asi 5 centimetrov od seba.
O hrášok sa počas rastu starajte
Ak chcete mať skutočne lahodný hrášok, je preň dôležitá zálievka. Rastliny hrachu neznášajú premočenie, ale ani suchá pôda nie je dobrým znamením. Pravidelné zavlažovanie je najdôležitejšie najmä v čase kvitnutia a tvorby strukov. Rastliny hrachu nevyžadujú a ani nepotrebujú extra hnojenie.
Priveľa dusíka má síce za následok svieže zelené rastliny, ale taktiež málo hrášku. Hrach potrebuje fosfor – ak má pôda, v ktorej pestujete hrach nízky obsah fosforu, zvážte pridanie kostnej múčky.
Kvôli krehkosti koreňov sa vyhýbajte okopávaniu okolo rastlín. Ak chcete regulovať burinu a zachovať vlhkosť, rastliny hrachu mulčujte, keď sú vysoké asi 5 centimetrov. Dôležitou súčasťou pestovania hrachu je pridanie opory. Zaobstarajte si mriežku, po ktorej sa budú môcť výhonky ťahať. Hrášok, ktorý rastie na mriežke, je produktívnejší a menej náchylný na hnilobu koreňov a ďalšie choroby. Úponky hrachu sa naťahujú a radi šplhajú. Stačí ich správne nasmerovať na mriežku.
Dávajte pozor na choroby, ktoré bežne postihujú hrach
Hrach často trápi múčnatka, ktorá vyzerá ako biely poprašok na listoch a úponkoch. Múčnatka sa veľmi ľahko šíri, preto ju treba mať pod kontrolou a včas riešiť. Hrášok zbierajte skoro ráno, kým sú teploty nižšie, tak spomalíte šírenie chorôb. Infikované rastliny a nečistoty zničte. Predísť chorobám môžete aj výberom odolných odrôd. Nikdy neuchovávajte osivo na opätovnú výsadbu. Ďalšie ochorenie – fuzáriové vädnutie hrachu spôsobuje vysychanie výhonkov, žltnutie, hnednutie až odumretie zelených častí.
Hrach zberajte skoro a často
Nebojte sa hrach zberať už vtedy, keď uvidíte prvé plnšie struky. Častým zberaním zvýšite produktivitu rastu. Naopak, ak necháte na rastline prezretý struk, rastlina nebude mať „chuť“ ďalej rodiť. Ak chcete semená na ďalší rok, na konci sezóny nechajte struky na rastline zoschnúť. Hrášok na vylúpanie zberajte, keď sú struky okrúhle, plné, jasne zelené a lesklé. Akonáhle sa struky stanú matnými, sú hrášky už vláknité a menej sladké.
Cukrový hrášok sa najlepšie zberá, keď je hrášok dobre tvarovaný, ale vo vnútri jedlého struku je stále malý.
Hrach zberajte dvoma rukami: jednou rukou držte pevne výhonok a druhou rukou odtrhnite struk. Keď rastliny hrachu prestanú tvoriť plody, odrežte ich na úrovni zeme a ak sú bez chorôb a škodcov, pridajte stonky a listy do kompostu. Korene nechajte v zemi neporušené, pretože keď sa rozložia, pridajú do pôdy dusík.
Kedy jesť a ako skladovať hrášok?
Hrášok je najsladší, keď sa konzumuje čerstvý; cukor v hrášku sa už v priebehu niekoľkých hodín po zbere zmení na škrob. Hrach vydrží až 5 dní v chladničke v papierovom vrecku umiestnenom vo vnútri vrecka na zips. Hrášok môžete zmraziť alebo vysušiť na neskoršie použitie, ale zmení sa aj jeho textúra.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Komentáre