zlepšováky
Zdroj: Marian Drobnica

Perfektné zlepšováky, ktoré si doma aj v dielni ihneď radi osvojíte

Šikovné nápady, ktoré môžu zefektívniť vašu prácu v dielni alebo v domácnosti. Inšpirujte sa!

Pomôcka na parkovanie

Máte v garáži parkovacie miesto, na ktoré sa ledva zmestíte? V prípade, že vaše auto nemá parkovacie senzory alebo parkujete tak natesno, že ani senzory vám nepomôžu, môžete využiť jednoduchého pomocníka. Zaveste na strop garáže loptičku na špagáte. Keď sa loptičky dotknete, viete, že ďalej už ísť netreba.

pomôcka na parkovanie
Pomôcka na parkovanie | Zdroj: Marian Drobnica

Aby vám zápalku nesfukoval vietor

Potrebujete zapáliť zápalku a vietor vám ju neustále sfukuje? Skúste ju kúsok od hlavičky jemne rozstrapkať nožíkom a potom zapáliť. Uvidíte, že to pomôže.

úprava zápalky proti sfukovaniu plameňa vetrom
Úprava zápalky proti sfukovaniu plameňa vetrom | Zdroj: Marian Drobnica
Upravená zápalka
Upravená zápalka | Zdroj: Marian Drobnica

 

Fénom na etikety

Prekážajú vám zvyšky lepidla po odstránení etikety z nového pomocníka do domácnosti či dielne, ktorého ste si nedávno kúpili? Keď sa nalepenú etiketu alebo cenovku snažíte z výrobku strhnúť nasucho, ostanú nepekné stopy po zvyšnom lepidle. Skúste ju však odstrániť pomocou fénu. Teplý vzduch nahreje lepidlo pod etiketou, vďaka čomu ju pohodlne stiahnete bezo zvyšku.

Nahrievanie nálepky fénom
Nahrievanie nálepky fénom | Zdroj: Jana Komadelová

 

Depilačnou penou na čistenie odtoku

Ak máte v domácnosti starú penu na depilovanie, nevyhadzujte ju. Poslúži vám totiž na čistenie odtoku. Chvíľku ju nechajte pôsobiť v odtoku umývadla alebo vane. Naruší štruktúru vlasov zachytených v odpade. Potom všetko už iba jednoducho spláchnete prúdom vody.

Depilačnou penou na čistenie odtoku
Depilačná pena na čistenie odtoku | Zdroj: Marian Drobnica

 

Namiesto silikónových dorazov

Ak vám doma búchajú dvierka na skrinke alebo zásuvka a nemáte poruke lepiace silikónové dorazy, môžete si pomôcť lepidlom z tavnej pištole. Stačí, ak roztavený plast prilepíte o roh dvierok a vytvoríte si tak tlmiaci doraz.

Tlmiaci doraz pomocou silikónovej pištole
Tlmiaci doraz pomocou silikónovej pištole | Zdroj: Jana Komadelová

 

Urýchlite si rezanie dosiek

Keď potrebujete zrezať na rovnakú dĺžku viacero dosiek, naukladajte ich na seba, zarovnajte ich konce a zafixujte si niekoľko kusov pomocou stolárskych zvierok. Potom si na vrchnú dosku označte miesto rezu a dosky následne pílou zrežte na požadovanú dĺžku.

urýchlenie rezania dosiek
Urýchlenie rezania dosiek | Zdroj: Marian Drobnica

 

Aby sa obrazy na stene nehýbali

Zaručeným trikom, ako udržať rámy obrazov na stene bez toho, aby sa po nej kĺzali a zbytočne poškodzovali maľovku, je, že na zadnú stranu rámov (stačí do spodných rohov) nanesiete malú bodku roztaveného lepidla z tavnej pištole. Horúce lepidlo nielenže zabráni pohybu, ale tiež drží obraz mimo steny, takže ju nepoškriabe.

Silikónom proti poškrabaniu stien
Silikónom proti poškrabaniu stien | Zdroj: Jana Komadelová
Silikónom proti poškrabaniu stien
Zdroj: Jana Komadelová

 

Nástenka na poznámky

Papierové poznámkové bloky nalepené na chladničke sú síce praktické, ale nie príliš atraktívne riešenie. V prípade, že hľadáte o niečo originálnejší spôsob, ako si poznačiť dôležitú pripomienku, ktorú chcete mať na očiach, vyskúšajte si vyrobiť malú nástenku z väčšieho rámika na fotografie. Vezmite rámik, za sklo vložte namiesto fotografie kus bieleho alebo farebného papiera a zaobstarajte si fixku na bielu tabuľu. Sklo v rámiku vám vytvorí vynikajúci povrch na písanie.

Nástenka na poznámky
Nástenka na poznámky | Zdroj: Marian Drobnica

 

Pochváľte sa!

Ukážte svoju vychytávku aj ostatným čitateľom a pošlite nám ju na uss@jaga.sk.

Foto: Marian Drobnica, Jana Komadelová
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje