Pestovanie zo semien
Zdroj: iStock

Kedy začať s predpestovaním sadeníc zo semien? Prečo je správne načasovanie dôležité?

Pestovanie vlastných rastlín zo semien je jednou z najvďačnejších vecí, ktoré môže záhradník robiť. Nielenže takto ušetríte peniaze, ale tiež môžete pestovať celý zoznam rastlín, aké sa v predajniach záhradkárskych potrieb ako sadenice nenachádzajú. Kedy je správny čas začať s pestovaním zeleniny a kvetov zo semien v interiéri?

Pestovanie plodín zo semien nám dáva príležitosť vypestovať prakticky čokoľvek – od jedinečných voňavých paradajok, paprík až po zeleninové špeciality a okrasné rastliny, ktoré majú neobvykle krásne listy a kvety. Semien je na trhu podstatne viac druhov ako sadeníc a ľahko si ich objednáte z e-shopu. Keď už máte semená rastlín, ktoré chcete pestovať doma, potrebujete vedieť, kedy ich zasiať. Je to jeden z najdôležitejších kľúčov k celkovému úspechu pestovania rastlín. V praxi to znamená rozdiel medzi zdravými, živými dospelými rastlinami a tými, ktoré bojujú o prežitie.

Ani priskoro, ani príliš neskoro

Semená zeleniny a kvetov je potrebné vo vnútri zasiať v správnom čase, aby ste mali istotu, že sú včas dostatočne veľké na presadenie von. Avšak nie zas také veľké, aby sa s nimi ťažko manipulovalo a aby mali problém udržať sa nažive až do dňa výsadby. Aj keď sa mnohí záhradkári nevedia dočkať, kým sa záhradkárska sezóna rozbehne, príliš skoré zakladanie semien v interiéri vedie k množstvu problémov.

Pestovanie zo semien
Zdroj: iStock

Skoré siatie znamená väčšiu sadenicu

Skoré zasiatie semien znamená, že sadenica bude musieť v interiéri rásť dlhšie, ako by mala. V konečnom dôsledku rastliny môžu byť priveľké pre nádoby, v ktorých ich pestujete. Keď sa to stane a korene nemajú kam rásť, rastliny začnú trpieť. Jedinou možnosťou je presadenie do väčšej nádoby. To však nie je ideálne ani pre záhradkára, ani pre rastlinu.

Pestovanie zo semien
Zdroj: iStock

Čím častejšie sa rastlina musí prispôsobiť novej pôde, tým viac to ovplyvňuje jej budúci rastový potenciál. Prispôsobenie sa novej pôde si vyžaduje čas a energiu. Vždy, keď rastlinu presadíte, dôjde k prirodzenému oneskoreniu rastu, kým sa prispôsobí. Výsledkom môže byť problém pri presadení von. Niektoré rastliny (ak sú priveľké) sa môžu ľahko prevrátiť, pretože ich korene nemajú v nádobe priestor pre rast. Majú problém udržať svoju vlastnú váhu. Často sa s tým stretávajú pestovatelia nechtíka, ktorí zasadia semená priskoro.

Neskoré pestovanie zo semena

Aj neskoré vysiatie semien v interiéri môže spôsobiť veľa problémov pre mladé sadenice. Bez dostatočného času na rast a rozvoj svojich koreňov môžu mať po vysadení von problém prežiť. Nedostatočne vyvinuté rastliny ťažšie zvládajú výkyvy teplôt, ktoré jar prináša. Malá krehká sadenica sa ľahko stane obeťou slabého mrazu alebo horúčav počas dňa.

Pestovanie zo semien
Zdroj: iStock

Ako teda zistiť, kedy zasiať semienka?

Odpoveď nie je zložitá – stačí zistiť, kedy je vo vašej lokalite priemerný dátum posledného mrazu. Existuje množstvo webových stránok, na ktorých nájdete tento dôležitý údaj. Semiačka zasejeme v interiéri tak, aby sadenice boli dostatočne veľké na presadenie von až po termíne priemerného dátumu posledného mrazu. To si ľahko vyrátate podľa informácii na obale semienok. Okrem istoty, že mladé rastliny nezničí mráz, priesady potrebujú aj dostatočne teplú pôdu na dobrý rast koreňov.

Z tohto dôvodu sa snažíme sadiť približne 10 až 14 dní po priemernom dátume posledného mrazu. Pri zakladaní semien v interiéri je potrebné vziať do úvahy ešte jeden dôležitý moment. Potrebujete vedieť, ako dlho bude trvať, kým vaše semená po zasadení skutočne vyklíčia. Pokiaľ ide o klíčenie kvetov a rôznych druhov zeleniny – tento čas sa odlišuje.

Pestovanie zo semien
Zdroj: iStock

3 faktory klíčenia semien

Doba klíčenia semien závisí od troch faktorov. Prvé dva sú teplota a vlhkosť. Ak semená pestujeme v teplej miestnosti (21 a viac stupňov Celzia), teplo im umožní klíčiť rýchlejšie. Podobne aj vyššia vlhkosť pôdy. To je dôvod, prečo je dôležité mať podnosy so semenami zakryté, kým prvých pár semien nevyklíči. Tretím faktorom je rozmanitosť rastlín. Väčšina semien jednoročných kvetov klíči rýchlo. Vo väčšine prípadov do 7 dní. Paprikám a špeciálne feferónkam však môže trvať klíčenie aj 21 dní, preto ich treba zasiať skôr. Zelenina, ako sú uhorky, cukety a paradajky, klíčia podobnou rýchlosťou.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

  1. Okolosediaci says:

    A stale som sa nedozvedel, KEDY ich treba sadit! Iba vseobecne blablabla.

  2. anton says:

    neporadili ste my kedy treba sadit su to jalove informacie……………………….

  3. Iveta says:

    Papriky, chilli v prvej polke v februára a paradajky na MDŽ 8.03

  4. Joky says:

    Bla bla bla stále dookola

  5. 1April says:

    Na Jozefa obyčavne …

  6. Božka says:

    Naozaj nie je ľahké povedať presný dátum. Ja sadím v etapách. Začnem hneď po Vianociach, z každého druhu, čo chcem, zasejem asi štvrtinu. Začiatkom februára zasa a ak stále nemám dosť v marci a apríli ďalšie. Nemám vyhrievaný skleník a tak priesady mám len na okne a neskôr vo fóliovníku. Stane sa, podľa počasia, že mi niečo neklíči. Vlani sa mi tak chovali paradajky. Vysiala som druhé pôvodný kvetináč odložila nabok a o dva týždne som mala sadenice v oboch. Zeler ak nevysejem na Vianoce, tak ho mám na jeseň ako oriešky. Takže pozri sa na obal semien a začni v prvý mesiac ako odporúčajú. Ak obal nemáš, na internete nájdeš termín. Ak je dobré počasie, rastliny budú silné aj ak ich vyseješ neskôr. A von ich zasa dávam postupne. Vlani bolo teplo už v marci a tak som dala von aj pár rajčín, v máji som ich musela pár dní prikrývať ale prvé rajčiny som mala už v júni. Bol to rizk. Nemusel vyjsť. Je na tebe, či rizkuješ pár priesad alebo sa budeš pozerať na prázdne záhony.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.