Mama s dcérou sadia kvety v záhrade
Zdroj: iStock

Uvažujete o založení záhrady, no neviete, kde začať? Zhrnuli sme pre vás 7 jednoduchých krokov, ktoré odporúčajú skúsení záhradníci

Začínate záhradkárčiť? Pripravili sme pre vás sedem jednoduchých krokov, ktoré odporúčajú skúsení záhradníci. Keď sa ich budete držať, budete sa tešiť z vlastnej zdravej a úrodnej záhradky.

Ak máte vlastný pozemok a doposiaľ ste sa nevenovali pestovaniu plodín, môžete mať veľa otázok. Vidíte burinu, prerastené rastliny, možno aj niekoľko vyschnutých rastlín v nádobách, ktoré zostali z vašich prvých pokusov niečo vypestovať. Ako vlastne začať? Oplatí sa tu vôbec niečo sadiť? Čo treba urobiť ako prvé? Neminiete veľa času a peňazí zbytočne? – to sú len niektoré z otázok, ktoré napadnú azda každého začínajúceho záhradkára.

7 krokov, ako založiť záhradu

1. krok: Vyberte si najlepšie miesto na založenie záhrady

Najlepšie miesto na založenie záhrady je tam, kde je to pre vás výhodné. Čo to znamená? Záhradku by ste mali mať blízko bývania, pretože ju bude treba často navštevovať. Zároveň by mala mať dostatok slnka – v ideálnom prípade ranného, ktoré bude na rastliny svietiť aspoň 6 až 8 hodín každý deň. V záhradke alebo tesne v jej blízkosti by ste mali mať tiež zdroj vody.

2. krok: Začnite v malom

Začnite v malom – vždy môžete pridať viac. Na začiatok je ideálny vyvýšený záhon 120 x 240 centimetrov, s hĺbkou 30 až 45 centimetrov. Postavíte ho ľahko a získate dobre udržiavateľný priestor na pestovanie mnohých plodín. Pri vyvýšených záhonoch je dôležité, aby ste dosiahli do stredu záhona bez pošliapania pôdy. Keď získate prvé cenné skúsenosti, môžete pridať ďalšie vyvýšené záhony. Prípadne na pestovanie použite niekoľko veľkých kvetináčov alebo rozpolených sudov na víno.

Polievanie záhradky
Zdroj: iStock

3. krok: Zaobstarajte si zavlažovací systém

Polievanie záhradky, i tej malej, môže byť časovo náročné. Najmä, ak nemáte záhradu pri dome. Preto je dobrým pomocníkom automatický zavlažovací systém s časovačom. Dbajte o to, aby ste do jedného záhona (alebo aspoň na rovnakú časť) sadili rastliny s podobnými potrebami vody. Skôr ako nastavíte automatické zavlažovanie, otestujte, koľko vody je pre rastliny skutočne treba. Nezabúdajte, že premokrenie znamená hnilobu koreňov a množenie chorôb!

4. krok: Namiešajte bohatú pôdu

Jednou z výhod vyvýšených záhonov je, že do nich ľahko pridáte tú najlepšiu pôdu – nepoužívate existujúcu na pozemku. Pôdu plnú živín, ideálnu na pestovanie zdravých plodín, získate zmiešaním rovnakých častí kompostu, rašelinového machu alebo kokosového vlákna a vermikulitu. Pri každej výsadbe pridajte do pôdy čerstvý kompost.

V budúcnosti je dôležité pôdu pravidelne testovať. Pôdny test určuje jej zdravie a budete vedieť, ktoré látky treba doplniť, aby boli vaše rastliny spokojné.

Otec s dcérami zakladajú záhradu
Zdroj: iStock

5. krok: Zasaďte to, čo máte radi

Vopred si urobte zoznam zeleniny a okrasných rastlín, ktoré chcete pestovať. Dôkladne si preštudujte podmienky na pestovanie, kedy ich treba zasadiť, kedy majú obdobie zberu, či sa predpestúvajú zo semienok vnútri a podobne.

Na začiatok môžete vyskúšať zo semien pestovať napríklad mrkvu, repu, reďkovky, hrach, fazuľu, kukuricu, tekvicu, melóny, uhorky, mangold. Zo sadeníc sa ľahko pestujú paprika, paradajky a ružičkový kel. Oboma spôsobmi vypestujete brokolicu, kapustu, karfiol, šalát, kel, špenát.

6. krok: Každý deň trávte čas v záhrade

Nezľaknite sa, neznamená to, že v nej musíte byť denne niekoľko hodín. Avšak ranná prechádzka po záhrade – najlepšie, keď je spustený zavlažovací systém – odhalí veľa. Takto môžete zachyť choroby a škodcov, keď sú len v malom množstve, čo sa zvyčajne dá dobre riešiť. Zároveň sa potešíte z úspechov, ktoré vidno doslova každý jeden deň.

Čerstvá mrkva zo záhrady
Zdroj: iStock

7. krok: Zbierajte a jedzte to, čo vypestujete

Plodiny, ktoré sa vám podarilo vypestovať, zbierajte ešte mladé, podporíte tak tvorbu nových. Naučte sa zužitkovať všetko, čo vypestujete. Uvidíte, ako to odľahčí vašu peňaženku. Nezabudnite si priebežne zapisovať, čo ste sa naučili, aké chyby nechcete opakovať a aké rastliny by ste chceli zasadiť na budúci rok.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje