pestovanie červeného melónu
Galéria (7) Zdroj: istock.com

Ako pestovať červený melón? Čo všetko treba vedieť skôr, než začnete

Červený melón je vynikajúcim letným osviežením, plným vody a vlákniny. Ešte lepšie je, že sa dá ľahko pestovať aj v našich záhradách. V posledných rokoch sú veľmi obľúbené malé odrody, s ktorými sa ľahko pracuje, zmestia sa do chladničky a majú nenápadné semiačka.

Jednou z takýchto odrôd je Seedless Big Tast Hybrid. Samozrejme, môžete vyskúšať aj veľké odrody, napríklad Million Bucks Hybrid, ktoré dosahujú hmotnosť až 13 kilogramov. Čo potrebujete o pestovaní melónu vedieť, kým sa do toho reálne pustíte?

Vodové melóny, ako sa červeným melónom tiež hovorí, pochádzajú z africkej púšte Kalahari, kde rástli už takmer pred 5 000 rokmi. Migrovali na sever cez Egypt, kde si vyslúžili veľkú slávu. Dokonca aj hieroglyfy na stenách egyptských budov rozprávajú príbehy o úrode melónov. Plody melónov pochovávali aj do hrobiek kráľov, mali ich živiť v posmrtnom živote. Melóny sa naďalej šírili po európskom kontinente a obzvlášť sa im darilo v teplejších stredomorských oblastiach. Odvtedy vzniklo mnoho rôznych chutných odrôd, mnohé z nich sa dajú pestovať aj na Slovensku. Predovšetkým v teplejších oblastiach.

80 dní tepla a veľa vody

Červené melóny potrebujú dlhé vegetačné obdobie (najmenej 80 dní) a teplú pôdu. Pôda by mala mať v čase výsadby teplotu 21 °C alebo vyššiu. Semená sejeme asi 2,5 centimetra do hĺbky a dobre ich zalievame, až kým začnú klíčiť. Ak chcete s výsadbou začať v chladnejšom období, zakryte výsadbovú plochu čiernym plastom, aby sa pôda zahriala a semiačka naštartujte v interiéri – zhruba tri týždne pred výsadbou. Určite sa neoplatí skoršie predpestovanie sadeníc zo semien, pretože veľké sadenice melónu sa zle presádzajú.

pestovanie červeného melónu
Zdroj: istock.com
Náš tip: Pri výseve do nádoby zasejte semená melónu do hĺbky približne 1,3 centimetra. Umiestnite ich do slnečného (južne orientovaného) okna alebo pod svetlá. Na klíčenie je potrebných ideálne 25 až 27 stupňov, a to vo dne i v noci.

Ako pestovať rastliny melónu

V prvom rade myslite na to, že plaziace sa stonky melóna môžu dosiahnuť dĺžku aj 6 metrov. Takže saďte tam, kde je dostatok otvoreného priestoru. Pred výsevom alebo sadením doplňte do pôdy organické látky, ako je kompost alebo kompostovaný kravský hnoj. Pridajte vyvážené hnojivo s vysokým obsahom dusíka. Dobre premiešajte a vytvorte z pôdy malé kopčeky.

 

Do každého vysejte 8 až 10 semien melónu a semená vtlačte 2,5 centimetra do pôdy. Kopčeky by mali byť od seba vzdialené od seba 90 až 120 centimetrov a riadky aspoň 2,5 metra. Keď rastlinky vyklíčia, ponechajte na každom kopci tri silnejšie. Udržujte pôdu bez burín plytkým okopávaním alebo vrstvou mulču.

pestovanie červeného melónu
Zdroj: istock.com

 

Druhé hnojenie je vhodné pri raste výhonkov (doprajte melónu aj dávku bóru: rozpustite 1 polievkovú lyžicu domáceho bóraxu v 4 litroch vody a postriekajte lístie a základne rastlín), tretie po nasadení plodov. Keď melóny začnú dozrievať, polievajte menej, aby v nich zosilnela sladká chuť.

Aké choroby postihujú  melóny?

Predovšetkým tie, ktoré útočia na tekvice, cukety a uhorky. Hubám a plesniam sa vyhnete, keď zdvihnete listy a stonky nad vlhkú zem a zalievate častejšie a menej. Zo škodcov sú najčastejší „uhorkoví chrobáci“ Acalymma vittatum a Diabrotica undecimpunctata howardi. Pomôže cielená ochrana organickou kontrolou škodcu – napríklad, baktériami Bacillus thuringensis.

uhorkový chrobák
Acalymma vittatum | Zdroj: istock.com
uhorkový chrobák
Diabrotica undecimpunctata howardi | Zdroj: istock.com

Kedy je melón zrelý?

Určiť, kedy je melón dokonale zrelý, nie je ľahké. Jedným zo spôsobov, ktorý uprednostňujú mnohí záhradníci, je sledovať úponky najbližšie k stonke melónu. Úponky majú tvar špirály. Keď zhnednú a vyschnú, melóny sú zrelé. U niektorých odrôd melónu však vysychajú viac ako týždeň pred úplným dozretím. Ani zisťovanie zrelosti poklepaním nemusí byť úplne presné.

krájanie zrelého melónu
Zdroj: istock.com

Najistejším znakom zrelosti u väčšiny odrôd melónu je farba spodnej škvrny, miesta, ktoré je v kontakte s pôdou. Keď melón dozrieva, škvrna sa zmení z takmer bielej na žltú. Všetky melóny po úplnom dozretí nadobudnú matný vzhľad.

Galéria

pestovanie červeného melónu
pestovanie červeného melónu
pestovanie červeného melónu
uhorkový chrobák
uhorkový chrobák
krájanie zrelého melónu

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje