Leštenie striebra
Zdroj: iStock

Ako vyčistiť strieborné šperky, aby sa leskli? Správny postup netrvá dlho

Ak máte strieborné prstene, náramky a náhrdelníky, ktoré nenosíte veľmi často, za istý čas si všimnete, že menia sfarbenie. Keď je striebro vystavené vzduchu, dochádza k chemickej reakcii, ktorá mu dáva čierny nádych. Našťastie, neznamená zničenie, ani znehodnotenie, len je dobré naučiť sa, ako čistiť strieborné šperky, aby ste ich opäť rozžiarili.

Pozitívne je, že čistenie strieborných šperkov netrvá dlho. Existuje niekoľko metód čistenia striebra, ktoré využívajú v domácnosti bežne nachádzajúce sa prípravky. Určite sa oplatí investovať do špecializovanej čistiacej handričky a naučiť sa, ako správne skladovať strieborné šperky, aby sme predišli ich poškodeniu.

Čisté striebro, mincové striebro, postriebrené šperky?

Ak vieme, z akého striebra šperky sú, môžeme vybrať najvhodnejší spôsob čistenia. Odlišujú sa aj v rýchlosti, akou chytia začiernenie. Čisté striebro sa skladá zo 100 percent striebra, zatiaľ čo mincové striebro je zliatina pozostávajúca zo zmesi striebra a iného kovu, predovšetkým medi. Ak chceme zistiť, či je šperk z mincového striebra, hľadajme malé označenie na vnútornej strane prsteňov, náušníc, príveskov, retiazok, či alebo náramkov „925“. To znamená, že 92,5 percenta šperku je striebro a 7,5 percenta iný kov. Postriebrený kus má len tenkú vrstvu striebra na základni z iného kovu – zvyčajne meď alebo nikel. Najpomalšie černejú šperky z čistého striebra.

Ako čistiť striebro

 • V malej miske v teplej vode rozmiešajte pár kvapiek jemného saponátu, aby ste vytvorili penu. Nechajte strieborné šperky pôsobiť v roztoku asi päť minút.
 • Pomocou mäkkej zubnej kefky jemne vydrhnite nečistoty zo všetkých štrbín v šperkoch.
 • Opláchnite každý kúsok v miske s čistou teplou vodou samostatne.
 • Osušte každý šperk mäkkou handričkou. Nepoužívajte papierové obrúsky, ktoré môžu poškriabať mäkký povrch strieborných šperkov.
Leštenie striebra
Zdroj: iStock

Leštiaca handrička na striebro

Leštiace handričky na striebro sú mäkké utierky určené na čistenie strieborných šperkov, ktoré nepoškriabu povrch. Tieto handričky sú zvyčajne napustené chemickými čistiacimi prostriedkami, takže sa dajú použiť na sucho, bez potreby ďalších produktov alebo leštiacich krémov a zbytočného neporiadku.

Leštenie striebra
Zdroj: iStock

Jednoducho šperky vyleštite podľa pokynov na obale. Pri tomto čistení sa čierne zafarbenie zachytí na handričke a šperk zostane krásne lesklý. Šperky čistite po malých kúskoch, keď jednu časť vyčistíte, presuňte sa ďalej.

Leštiaci krém na striebro

Na čistenie strieborných šperkov môžete použiť aj krém na leštenie striebra, ktorý je primárne určený na čistenie strieborného riadu a náčinia. Táto metóda funguje najlepšie pre kusy s väčšou povrchovou plochou, napríklad medailóny a prívesky, nie pre retiazky alebo drobné kusy.

 • Opláchnite každý šperk pod teplou vodou, potom naneste na predmet pomocou mäkkej handričky alebo špongie tenkú vrstvu leštiaceho krému.
 • Po malých častiach rozotierajte krém, kým nezmizne zafarbenie. Postupujte ďalej.
 • Nakoniec šperky dôkladne opláchnite teplou vodou a potom ich osušte čistou mäkkou handričkou. Umyte si ruky mydlom a vodou.
Leštenie striebra
Zdroj: iStock

Ako čistiť šperky z mincového striebra

Ak ste si istí, že šperky, ktoré čistíte, sú mincové striebro, dobrým pomocníkom je sóda bikarbóna. Je mierne abrazívna, čo pomôže odstrániť zafarbenie. Buďte však opatrní, pretože jedlá sóda môže iné formy striebra poškriabať.

 • Zmiešajte jedlú sódu a vodu, aby ste vytvorili pastu, potom pomocou mäkkej handričky naneste zmes na šperky.
 • Nechajte ich úplne vyschnúť, potom odstráňte sódu bikarbónu – s ňou odíde aj zafarbenie.
 • Prípadne môžete namočiť striebro do misky destilovaného bieleho octu s niekoľkými polievkovými lyžicami sódy bikarbóny a nechať namočené asi tri hodiny.
 • Potom šperky vyberte, dôkladne opláchnite a každý kus vyleštite.

Ako skladovať strieborné šperky

Ak chcete oddialiť zakalenie, uložte strieborné šperky do šperkovnice vystlanej zamatom, ktorý pomáha absorbovať vlhkosť zo vzduchu. Špeciálne kúsky uložte do zamatového vrecúška, ktoré obmedzuje vystavenie šperku vzduchu a tiež predchádza poškriabaniu.

Sabína Zavarská
Zdroj: realsimple.com
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.