Tri tipy, ako vypestovať bohatú úrodu tej najchutnejšej cukety
Cuketa by nemala chýbať v zeleninovej záhradke žiadneho záhradkára, ktorý sa aspoň trochu zaujíma o zdravie vlastnej rodiny. V posledných rokoch stále viac ľudí objavuje jej nutričnú silu, lahodnú chuť i všestranné použitie. Cuketa má nízky obsah tuku, cukru a kalórií. Obsahuje nielen draslík, zinok a omega-3 mastné kyseliny, ale je tiež skvelým zdrojom vlákniny. Okrem toho je cenená aj kvôli vysokému obsahu antioxidantov.
Čo je potrebné na pestovanie bohatej úrody lahodne jemnej cukety? V skutočnosti stačí dodržať tri jednoduché tipy na pestovanie a zber.
Pestujte zo semien, nie z priesad
Jedným z tajomstiev pestovania zdravých a produktívnych rastlín cukety je vždy pestovať zo semien, a nie z priesad. Dobrou správou je, že semienka cukety dokážu rýchlo klíčiť, najmä pri výsadbe do teplej, úrodnej pôdy. V týchto podmienkach bude rastlina rásť tak rýchlo, že jednoducho nie je potrebné používať priesady. Na rozdiel od paradajok a papriky, cuketa nie vždy dobre zvláda proces presádzania. Preto je semená cukety najlepšie zasadiť priamo do pôdy. Priama výsadba znamená neporušené korene, ktoré sú mimoriadne dôležité pre lepšie zdravie a rast cukety.
Ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky, počkajte so siatím, kým sa pôda vo vašej záhrade neprehreje aspoň na 15 až 18 °C. Použite pôdny teplomer – pár dní teplého počasia ešte neznamená, že je prehriata aj pôda, obzvlášť keď noci bývajú chladné. Počkať sa oplatí aj z toho dôvodu, že semená zasadené v chladnej pôde budú zaostávať za neskôr zasadenými – neznamenajú teda skoršiu a kvalitnejšiu úrodu, skôr naopak.
Nezabudnite si vybrať odrody, ktoré majú skvelú chuť, vysokú produkciu a dobrú odolnosť voči chorobám. Jednou z obľúbených jemných cukiet je napríklad odroda Black Beauty. Nielenže je chutná, ale od semena k zberu prejde len 50 dní.
Nájdite najvhodnejšie miesto na pestovanie cukety
Hoci úspech začína výberom dobrej odrody cukety, aj spôsob, akým túto odrodu zasejte a pestujete, urobí obrovský rozdiel v chuti, štruktúre a množstve plodov. Na to, aby cuketa dobre rástla, potrebuje plné slnko, úrodnú pôdu a časté zalievanie. Ale okrem týchto troch jednoduchých kľúčov je dôležité aj mulčovanie. Cuketu sejte na mierne vyvýšené kopčeky a nie na rovnú záhradnú pôdu. Tieto kopčeky sú rozhodujúce preto, aby hlavné stonky cukety nesedeli v kaluži vody. Ak by sa to stalo, znamená to pre rastlinu katastrofu.
Hoci cuketa vyžaduje veľa vody, hlavná stonka rastliny nesmie sedieť vo vode. Semená vysádzajte 2,5 centimetra hlboko do kopčekov vysokých asi 15 až 20 centimetrov. Tieto kopčeky by mali mať priemer 30 až 35 centimetrov. Do jedného kopčeka vložte 3-4 semiačka a po vyklíčení nechajte jednu najsilnejšiu rastlinu. Nezabudnite mulčovať! Umiestnenie 7 až 10 centimetrovej vrstvy slamy na pôdu okolo rastlinky zabráni rastu buriny a vysušeniu pôdy.
Cuketu zberajte včas
Ak chcete, aby mala vaša cuketa výbornú chuť, musíte ju zberať v správnom čase! Kedy je ten správny čas? Najväčšou chybou mnohých záhradkárov pri zbere cukety je, že ju zberajú príliš neskoro.
Ideálne je zberať mladé 15-centimetrové plody, tie majú najjemnejšiu chuť a sú bez semien.
Myslite na to, že cuketa sa zo štíhlej, pevnej a jemnej zeleniny veľmi rýchlo premení na drevnatú a plnú semien – niekedy stačia len dva dni!
Na zber cukety vždy používajte nôž, nie ruky. Hoci mnohí záhradkári ovocie jednoducho odtrhnú rukami, nie je to dobrý nápad. Odrezaním plodov zabránite lámaniu iných konárov a čo je dôležitejšie, zabránite poškodeniu plodu a iných kvetov.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Komentáre