Ako poraziť kašeľ doma čo najrýchlejšie? Vyskúšajte tieto osvedčené domáce prostriedky v boji proti kašľu
Suchý dráždivý kašeľ neveští nič dobrého. Čo urobiť, aby ste sa nepríjemného kašľu zbavili čím skôr? Ak nechcete hneď siahnuť po voľne dostupných liekoch na kašeľ, vyskúšajte to tak, ako to robili generácie pred nami – pripravte si domáce prostriedky na boj proti kašľu, ktoré využívajú silu prírodných ingrediencií. Med, cibuľa, cesnak, zázvor, škorica a celý zástup byliniek v sebe ukrývajú jedinečné vlastnosti.
Čo prezrádza kašeľ?
Hoci je kašeľ unavujúci a nedá spávať, je nepochybne dôležitým obranným mechanizmom. V dýchacích cestách sú škodliviny, ktorých sa telo kašľom snaží zbaviť. Kašeľ tak často predznamenáva vírusovú alebo bakteriálnu infekciu slizníc dýchacích ciest, no môže súvisieť aj so znečisteným prostredím, alergiami či iným zdravotným problémom. Práve preto je na začiatku dôležité zvážiť, či sa u vás prejavujú znaky sezónneho ochorenia – medzi ne patrí kašeľ (suchý alebo vlhký), bolesť hlavy, únava, poprípade aj zvýšená teplota a zvýšená tvorba hlienu v dutinách.
Aké ingrediencie použiť do domácich prostriedkov proti kašľu?
Ak ste sa v predchádzajúcich znakoch našli, nečakajte, kým choroba prepukne naplno a pokazí vám viac ako pár dní. Vyskúšajte domáce prostriedky, čaje a sirupy proti kašľu, ktorých príprava nezaberie veľa času a môžu priniesť želanú úľavu. Ich súčasťou budú najmä:
- Med – Má protizápalové a antibakteriálne účinky a je osvedčeným domácim liekom na kašeľ. Pomáha upokojovať podráždené hrdlo a uľahčuje vykašliavanie.
- Cesnak – Je považovaný za silné prírodné antibiotikum. Obsahuje antioxidanty a má protizápalové účinky. Jeho blahodárne pôsobenie bolo známe už v staroveku.
- Cibuľa – Aj o cibuli sa vie, že má silné antibakteriálne účinky a bráni telo pred infekciami. Obsahuje látky, ktoré pomáhajú upokojiť podráždené hrdlo, uľahčujú rozpúšťanie hlienu a vykašliavanie.
- Zázvor – Zázvor obsahuje látky, ktoré pomáhajú zmierňovať zápal a bolestivé dráždenie v dýchacích cestách. Podporuje rýchlejšie vykašliavanie hlienov.
- Škorica – Pripisujú sa jej antimikrobiálne a dezinfekčné vlastnosti. Zmierňuje infekcie v ústnej dutine a tiež bolesť a podráždenie hrdla.
- Nádchovník – Má antibakteriálne a protizápalové účinky. Látky v ňom obsiahnuté uvoľňujú dýchacie cesty, znižujú tvorbu hlienov a zmierňujú zápal.
- Citrón – Je zdrojom vitamínu C, ktorý podporuje imunitný systém. Ako prírodný antioxidant pôsobí proti infekčným chorobám a prechladnutiu.
Základný cibuľovo-medový sirup na kašeľ
Budeme potrebovať:
- niekoľko cibúľ
- med
Od šupiek očistenú cibuľu nakrájame na tenké kolieska alebo nadrobno a presunieme ju do čistého uzatvárateľného pohára. Cez nakrájanú cibuľu priebežne prelievame med. Na jednu väčšiu cibuľu idú približne 2 lyžice tekutého medu. Cibuľovo-medovú zmes odložíme na teplé miesto na niekoľko hodín. Za ten čas sa uvoľnia šťavy z cibule, med sa roztopí a vznikne silný cibuľovo-medový sirup proti kašľu. Uchovávame ho v chladničke.
Cesnak s medom proti kašľu
Budeme potrebovať:
- 15 očistených strúčikov cesnaku
- 150 ml medu
Očistené strúčiky cesnaku nastrúhame najemno alebo prelisujeme. V malom uzatvárateľnom poháriku ich zmiešame s medom. Necháme aspoň 24 hodín postáť, aby sa uvoľnili látky z cesnaku do medu. Podávame po lyžičkách. Cesnakovo-medový sirup je chuťovo zapamätateľný a nemusí sa stať favoritom každého, no výborne funguje pri kašľu a bolestiam hrdla.
Med, cibuľa, cesnak, zázvor a citrón ako silná päťka
Budeme potrebovať:
- 2 veľké cibule
- 5 – 6 strúčikov cesnaku
- 1 lyžicu očisteného nastrúhaného zázvoru
- šťavu z 1 citróna
- 200 ml medu
Tento recept využíva silu osvedčených ingrediencií, ktoré sa v rôznych kombináciách používajú pri kašli, prechladnutí alebo nádche. Chuť hotového domáceho sirupu proti kašľu je intenzívna, no zaujímavo komplexná. Postup prípravy je už tradične celkom jednoduchý. Cibuľu nakrájame na drobné kúsky a očistený cesnak prelisujeme. Do uzatvárateľného pohára nasypeme cibuľu, cesnak a nastrúhaný zázvor. Prilejeme šťavu z citróna a tekutý med. Všetko spolu premiešame. Pohár uzatvoríme a odložíme na niekoľko hodín na teplé miesto.
Med so škoricou proti prechladnutiu
Budeme potrebovať:
- mletú škoricu
- med
Starý domáci recept zaberie minimum času a netreba si pripravovať ani zásoby dopredu. Stačí iba zmiešať jednu čajovú lyžičku medu so ¼ čajovej lyžičky škorice a zjesť – buď priamo, alebo pridaním do čaju/teplého mlieka. Pred spánkom sa kašeľ utíši a podráždené hrdlo bude menej bolieť.
Domáci sirup z nádchovníka
Budeme potrebovať:
- 35 – 40 listov nádchovníka
- 2 BIO citróny
- 1 kg cukru
- vodu
Čerstvé listy nádchovníka umyjeme, nakrájame na pásiky a preložíme do hrnca. BIO citróny umyjeme, nakrájame aj so šupkou na tenké kolieska a pridáme k nádchovníku. Zasypeme cukrom a zalejeme vodou v takom množstve, aby siahala mierne nad úroveň cukru. Premiešame, zakryjeme a odložíme na 24 hodín odstáť. Na druhý deň sa pustíme do varenia sirupu. Zmes varíme dovtedy, kým nezíska mierne zlatistú farbu a sirupovú konzistenciu. Cez jemné sitko prelejeme nádchovníkový sirup do fľaše/pohára a skladujeme ho v chladničke. Podľa chuti a potreby pridávame do čajov.
Bylinkové čaje na suchý a dráždivý kašeľ
Aj sušené bylinkové čaje môžu prispieť k tomu, že sa rýchlejšie vystrábite z otravného kašľa, ktorý vám pokazil všetky plány. Obľúbené prieduškové čajové zmesi a čaje proti kašľu uľahčujú odkašliavanie a odhlieňovanie, pôsobia dezinfekčne a podporujú správne funkcie dýchacích ciest. Ich súčasťou najčastejšie býva:
- materina dúška, skorocel kopijovitý, dúška tymianová, ibiš lekársky, lipa malolistá, pamajorán obyčajný, mäta pieporná, fenikel obyčajný, bedrovník anízový.
Ďalšie opatrenia a tipy, ako zvládnuť nepríjemný kašeľ
Ak sa potrebujete čo najskôr vymaniť spod opakujúcich sa záchvatov kašľa, musíte tomu prispôsobiť aj okolité prostredie. Kašeľ sa zhoršuje v miestnostiach so suchým a prekúreným vzduchom, preto často vetrajte a priebežne zvlhčujte vzduch. Najjednoduchší spôsob, ako zvlhčiť vzduch predstavujú odparovače na radiátor alebo prehodený mokrý uterák. Nápomocné môžu byť tiež zvlhčovače vzduchu alebo difúzer, ktorý funguje na princípe rozptyľovania zmesi vody a esenciálnych olejov do vzduchu. Na upokojenie dýchacích ciest sa používa napríklad eukalyptový, čajovníkový, borovicový a citrónový esenciálny olej.
Pri podráždení a škriabaní v krku nezabudnite ani na osvedčené kloktanie hrdla slanou vodou. Soľ pôsobí dezinfekčne a antibakteriálne. Pravidelným kloktaním vyplavíte z úst a hrdla choroboplodné zárodky a obmedzíte tak ich väčšie rozšírenie.
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Pomáha aj uvariť čaj z očistených orechových škrupín z vlašských orechov.