Nedarí sa vám pestovať zeleninu v nádobách? Toto sú najčastejšie príčiny neúspechu!
Používanie nádob na pestovanie zeleniny je pohodlné, znižuje riziko chorôb a škodcov. No na druhej strane má tiež svoje úskalia, ktoré vedú k sklamaniu. Ak ste už zažili neúspech pri pestovaní zeleniny v nádobách, poradíme vám, čomu sa vyhnúť a dočkáte sa zdravej úrody.
Výber vhodnej nádoby
Aj keď je teoreticky možné pestovať v nádobe akúkoľvek zeleninu, je dôležité vybrať si správny typ
nádoby – vzhľadom na druh zeleniny. Pre koreňové plodiny je nevyhnutnosťou hlboká nádoba – ak chcete, aby mrkva bola dlhá a rovná. Rovnako aj zemiaky potrebujú hlbokú nádobu. Existujú však aj malé okrúhle druhy koreňovej zeleniny, ktoré sú vhodné do plytších kvetináčov.
Paradajkám a paprikám sa v pestovateľských vreciach a nádobách zvyčajne darí veľmi dobre. Podstatné je, aby ste zeminu udržiavali vlhkú a nádoba mala vyrezané otvory na odtok nadbytočnej vody. Bylinkám, ako je rozmarín alebo tymian, sa darí v plytkých kvetináčoch a okenných debničkách, pretože im nevadí, ak majú pôdu medzi zalievaním suchú.
Zabezpečte dobré odvodnenie
Neurobte rovnakú chybu ako mnoho začínajúcich pestovateľov zeleniny v nádobách. Skôr než začnete sadiť, všimnite si, či je vaša nádoba vybavená drenážnymi otvormi. Ak nie, navŕtajte niekoľko otvorov. Koľko ich potrebujete? To závisí od veľkosti nádoby. Dôležité je rozmiestniť ich rovnomerne po základni na šírku ruky. Potom zakryte diery vrstvou štrku alebo malých kamienkov a až na ne nasypte zeminu. Je dôležité, aby prebytočná voda mohla z nádoby ľahko odkvapkávať, tak zabránite hnitiu koreňov v stojatej vode. Ak má črepník ploché dno, mierne ho nadvihnite nad zem – môžete použiť čokoľvek, čo máte po ruke, napríklad tehly alebo malé kúsky dreva.
Ako udržať vlhkosť v záhradných kvetináčoch
Tak, ako pri bežnom záhradnom záhone, aj v nádobách je dôležité zadržiavanie vlhkosti. Na jednej strane musia byť nádoby uspôsobené na voľný odtok prebytočnej vody, ale na strane druhej musia do istej miery aj zadržiavať vodu. Vlhkosť sa z nádoby stráca oveľa rýchlejšie ako zo zeme a niektoré črepníky, napríklad tie z hliny/terakoty, sú prirodzene porézne a odparujú vlhkosť aj cez steny. Dobrým riešením je črepník z odolného plastu s vyrazenými drenážnymi otvormi v spodnej časti. Na vrch po zasadení rastlín položte mulč, potom sa voda neodparí tak rýchlo z povrchu pôdy.
Listovú zeleninu ako je hlávkový šalát, špenát a rukola, umiestnime v nádobe na chránené stanovište, ktoré má istú časť dňa tieň a nie je stále na plnom slnku. Aj vietor môže mať vysušujúci účinok, navyše, ubezpečte sa, či sú nádoby dostatočne ťažké, aby odolali vetru. Všímajte si, koľko vody získajú rastliny v nádobách z dažďa – niekedy to môže byť klamlivé. Aj keď urobíte všetky spomínané opatrenia, stále je možné, že nádoby budú pomerne rýchlo vysychať a vo veľmi horúcom počasí ich bude potrebné zalievať dvakrát denne.
Hnojenie rastlín v nádobách
Rastliny pestované v nádobách majú tendenciu vyčerpať pôdu pomerne rýchlo – netrvá dlho, kým sa živiny vyplavia spolu s vodou. Jednoročnej zelenine prospieva vyvážené organické tekuté hnojivo. Je potrebné pravidelne prihnojovať počas celého vegetačného obdobia rastliny.
Viacročné rastliny môžu pri pestovaní v nádobách trpieť ešte výraznejším nedostatkom živín, pretože pôda sa každým rokom viac a viac vyčerpáva. Na začiatku každej sezóny odstráňte vrchnú vrstvu pôdy a nahraďte ju bohatým kompostom zmiešaným s kvalitným hnojom alebo granulovaným hnojivom. Živiny sa postupne prefiltrujú až ku koreňom rastlín a živia ju po dlhú dobu.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Komentáre