Zelenina, ktorá rastie takmer sama? Tieto druhy sa pestujú najjednoduchšie

pestovanie šalátovej zeleniny
Zdroj: istock.com

Kto by nechcel mať záhradu plnú zeleniny, ktorá nepotrebuje žiadnu starostlivosť a rastie prakticky úplne sama? Vy len prídete a zberáte úrodu. Táto predstava nie je úplne nereálna. Existujú viaceré druhy zeleniny, ktoré pre svoj rast potrebujú len minimum starostlivosti a prinesú chutné plodiny.

Aj menej skúsený záhradkár vie, že niektoré druhy zeleniny sa pestujú ľahšie, sú odolnejšie voči chorobám a škodcom, a zvládajú aj to, keď ich zabudnete poliať. Iné si na druhej strane vyžadujú poctivú starostlivosť, sledovanie výskytu škodcov a dodatočnú výživu. K ťažšie pestovateľným druhom zeleniny patrí mrkva či karfiol. Najčastejšie pestovanou zeleninou, ktorá prirodzene prosperuje je zelená fazuľka. Samozrejme, každá záhradka je iná a to, ako sa bude dariť jednotlivým plodinám u vás, záleží nielen od podnebia, ale aj od kvality pôdy.

Nemáte šťastie na úrodu?

Skúsení záhradkári priebežne pestujú vo svojej záhrade rôzne druhy zeleniny a postupne si vytvoria zoznam tých druhov, ktorým sa v ich záhradke darí najviac. Takže, aj keď sa vám spočiatku môže zdať, že nemáte šťastie na úrodu, buďte trpezlivý. Je veľmi pravdepodobné, že raz prídete na to, ktorá plodina bude u vás rásť priam ako burina. Ak bývate v chladnejších oblastiach s vyššou nadmorskou výškou, vyskúšajte predovšetkým kapustovú zeleninu, v teplejších rajčiaky, papriky, bylinky.

Aké druhy zeleniny sú na pestovanie najmenej náročné?

Šalátová zelenina

Ak sa nechcete vyčerpať pri každodennej starostlivosti o záhradu, určite pestujte listový šalát alebo šalátové zmesi. Nepotrebujú nič viac ako slnko a pravidelnú zálievku. Burinu stačí pretrhať raz za tri-štyri týždne. Šalátovú zeleninu bez problému vypestujete aj na mestskom balkóne.

pestovanie šalátovej zeleniny
Zdroj: istock.com

Hrach

Ďalšou veľmi vďačnou zeleninou je hrach. Okrem toho, že rastie prakticky sám, šetrí aj miesto – darí sa mu totiž lepšie pri vertikálnej opore, po ktorej sa môže šplhať. Tento spôsob pestovania zároveň znamená menšie riziko chorôb, pretože rastlina je prevzdušnená a určite sa potešia aj vaše deti, ktoré si budú môcť zdravú sladkú dobrotu odtrhnúť kedykoľvek aj samy.

pestovanie hrachu
Zdroj: istock.com

Fazuľa

Zelené fazuľky sú tiež veľmi vďačnou popínanou zeleninou, ktorá vás prekvapí rýchlym rastom a zvyčajne aj bohatou úrodou. Vyberte si odrodu, ktorá je vhodná do vašich podmienok. Dnes na trhu nájdete veľmi zaujímavé variácie, napríklad taliansku fazuľu s plochými semenami, či rôzne farebné odrody, ktoré sú aj veľmi dekoratívne.

Mangold

O mangolde sa niekedy hovorí ako o gigantickom špenáte. Už len pár rastlín dokáže vyprodukovať fenomenálne množstvo jemných listov, ktoré si udržia svoju chuť aj v horúcom počasí. Je veľmi peknou ozdobou úžitkovej záhrady.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miestepestovanie mangoldu
Zdroj: istock.com

Rajčiaky

Pestovanie rajčiakov nie je zvyčajne považované za najjednoduchšie, pretože paradajky sú citlivé na správne zloženie pôdy, dostatok slnka i tekutín a zvyčajne potrebujú prihnojenie. Záleží však od odrody, pre ktorú sa rozhodnete. Ak si vyberiete kvalitné maloplodé odrody – napríklad cherry, strapcové, kríčkové či balkónové rajčiaky – nebudú potrebovať toľko starostlivosti.

triedenie rajčín
Zdroj: istock.com

Rukola

Z jesenných druhov zeleniny je najľahšie pestovateľná rukola, horčica a repa. Rukola zreje v chladnom počasí a dlho si drží svoju korenistú chuť. Listy môžete priebežne odrezávať a použiť, dorastú ďalšie.

Horčica

Horčica má množstvo fanúšikov medzi vegetariánmi a milovníkmi zeleniny všeobecne. Spestruje najrôznejšie šaláty a chutí ako príloha k mäsovým jedlám. Listy rastú bujne, obsahujú veľa živín a majú typickú horkastú chuť, zberajú sa priebežne.

pestovanie horčice
Zdroj: istock.com

Repa

Repu v našich končinách nemusíme dvakrát pripomínať. Dnes ju však poznáme v inej forme ako kedysi. Nepotrebuje prakticky žiadnu starostlivosť, stačí ju vykopať a použiť.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.