pestovanie šalátovej zeleniny
Galéria (7) Zdroj: istock.com

Zelenina, ktorá rastie takmer sama? Tieto druhy sa pestujú najjednoduchšie

Kto by nechcel mať záhradu plnú zeleniny, ktorá nepotrebuje žiadnu starostlivosť a rastie prakticky úplne sama? Vy len prídete a zberáte úrodu. Táto predstava nie je úplne nereálna. Existujú viaceré druhy zeleniny, ktoré pre svoj rast potrebujú len minimum starostlivosti a prinesú chutné plodiny.

Aj menej skúsený záhradkár vie, že niektoré druhy zeleniny sa pestujú ľahšie, sú odolnejšie voči chorobám a škodcom, a zvládajú aj to, keď ich zabudnete poliať. Iné si na druhej strane vyžadujú poctivú starostlivosť, sledovanie výskytu škodcov a dodatočnú výživu. K ťažšie pestovateľným druhom zeleniny patrí mrkva či karfiol. Najčastejšie pestovanou zeleninou, ktorá prirodzene prosperuje je zelená fazuľka. Samozrejme, každá záhradka je iná a to, ako sa bude dariť jednotlivým plodinám u vás, záleží nielen od podnebia, ale aj od kvality pôdy.

Nemáte šťastie na úrodu?

Skúsení záhradkári priebežne pestujú vo svojej záhrade rôzne druhy zeleniny a postupne si vytvoria zoznam tých druhov, ktorým sa v ich záhradke darí najviac. Takže, aj keď sa vám spočiatku môže zdať, že nemáte šťastie na úrodu, buďte trpezlivý. Je veľmi pravdepodobné, že raz prídete na to, ktorá plodina bude u vás rásť priam ako burina. Ak bývate v chladnejších oblastiach s vyššou nadmorskou výškou, vyskúšajte predovšetkým kapustovú zeleninu, v teplejších rajčiaky, papriky, bylinky.

Aké druhy zeleniny sú na pestovanie najmenej náročné?

Šalátová zelenina

Ak sa nechcete vyčerpať pri každodennej starostlivosti o záhradu, určite pestujte listový šalát alebo šalátové zmesi. Nepotrebujú nič viac ako slnko a pravidelnú zálievku. Burinu stačí pretrhať raz za tri-štyri týždne. Šalátovú zeleninu bez problému vypestujete aj na mestskom balkóne.

pestovanie šalátovej zeleniny
Zdroj: istock.com

Hrach

Ďalšou veľmi vďačnou zeleninou je hrach. Okrem toho, že rastie prakticky sám, šetrí aj miesto – darí sa mu totiž lepšie pri vertikálnej opore, po ktorej sa môže šplhať. Tento spôsob pestovania zároveň znamená menšie riziko chorôb, pretože rastlina je prevzdušnená a určite sa potešia aj vaše deti, ktoré si budú môcť zdravú sladkú dobrotu odtrhnúť kedykoľvek aj samy.

pestovanie hrachu
Zdroj: istock.com

Fazuľa

Zelené fazuľky sú tiež veľmi vďačnou popínanou zeleninou, ktorá vás prekvapí rýchlym rastom a zvyčajne aj bohatou úrodou. Vyberte si odrodu, ktorá je vhodná do vašich podmienok. Dnes na trhu nájdete veľmi zaujímavé variácie, napríklad taliansku fazuľu s plochými semenami, či rôzne farebné odrody, ktoré sú aj veľmi dekoratívne.

Mangold

O mangolde sa niekedy hovorí ako o gigantickom špenáte. Už len pár rastlín dokáže vyprodukovať fenomenálne množstvo jemných listov, ktoré si udržia svoju chuť aj v horúcom počasí. Je veľmi peknou ozdobou úžitkovej záhrady.

pestovanie mangoldu
Zdroj: istock.com

Rajčiaky

Pestovanie rajčiakov nie je zvyčajne považované za najjednoduchšie, pretože paradajky sú citlivé na správne zloženie pôdy, dostatok slnka i tekutín a zvyčajne potrebujú prihnojenie. Záleží však od odrody, pre ktorú sa rozhodnete. Ak si vyberiete kvalitné maloplodé odrody – napríklad cherry, strapcové, kríčkové či balkónové rajčiaky – nebudú potrebovať toľko starostlivosti.

triedenie rajčín
Zdroj: istock.com

Rukola

Z jesenných druhov zeleniny je najľahšie pestovateľná rukola, horčica a repa. Rukola zreje v chladnom počasí a dlho si drží svoju korenistú chuť. Listy môžete priebežne odrezávať a použiť, dorastú ďalšie.

Horčica

Horčica má množstvo fanúšikov medzi vegetariánmi a milovníkmi zeleniny všeobecne. Spestruje najrôznejšie šaláty a chutí ako príloha k mäsovým jedlám. Listy rastú bujne, obsahujú veľa živín a majú typickú horkastú chuť, zberajú sa priebežne.

pestovanie horčice
Zdroj: istock.com

Repa

Repu v našich končinách nemusíme dvakrát pripomínať. Dnes ju však poznáme v inej forme ako kedysi. Nepotrebuje prakticky žiadnu starostlivosť, stačí ju vykopať a použiť.

Galéria

pestovanie šalátovej zeleniny
pestovanie šalátovej zeleniny
pestovanie hrachu
pestovanie mangoldu
triedenie rajčín
pestovanie horčice

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje