image 35748 25 v1

Prečo figy nedozreli?

Asi 4 roky máme zasadený figovník v záhradke, vždy zarodí, ale plody nikdy nedozrejú. Čo môže byť príčinou? (Stanka M., e-mail)

Z vášho mailu nie je známa lokalita, v ktorej figovník pestujete, ani či plody opadnú, či zostanú na rastline. Príčin nedozretia plodov môže byť viac. Najmä nevhodné pestovateľské, mikroklimatické podmienky, pretože choroby a škodce u nás figovníky nenapádajú. Jedine, ak sa pestujú v uzavretom priestore (skleník, fóliovník), napádajú ich molice. To však nie je váš prípad. Vonku počas dozrievania plodov – čo býva v septembri až začiatkom októbra – zvyknú plody praskať a môžu ich pre sladkosť napádať osy, mravce, drozdy a škorce. Nič z týchto javov však nie je príčinou poškodenia plodov. Tie sú iné, napríklad: pestovanie v chladnej lokalite, nechránenej pred studeným vetrom; chladná, málo záhrevná pôda, ťažká, premokrená alebo opačne, príliš suchá, piesočnatá pôda; nedostatok i nadbytok vody – dôsledkom je opadávanie plodov; nedostatok živín, neharmonická výživa; plytká či príliš hlboká výsadba do voľnej pôdy – pri presádzaní rastlinu treba vysadiť do dostatočne veľkej jamy 40 × 40 × 40 cm a o 10 cm hlbšie, ako bola vysadená predtým; 4-ročný figovník je primladý na prinesenie významného množstva úrody; skôr je to úroda, ak dozreje, na ukážku, preto je potrebná trpezlivosť.

Podmienky pestovania figovníka
• Najlepšie sa mu darí v južných vinohradníckych oblastiach Slovenska, možno ho tu pestovať i vo voľnej pôde.
• Žiada neutrálnu pôdnu reakciu.
• V chladnejších oblastiach, nechránených pred vetrom je vhodnejšie pestovanie v kontajneri, keď možno rastlinu podľa potreby preniesť na chránené miesto.
• Aj v záhradke má byť lokalita chránená pred vetrom, slnečná a výživná pôda, neškodí mu slnečný úpal, najlepšie miesto je pri múre, orientované na juh.

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2016)

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock

  1. Stanka says:

    Figovník máme 10 rokov v Bratislave, zarodi aj 2 x rocne, ale plody nedozreju….je uprostred travnika, na slnku, poda je normalna, ostatnym rastlinam sa dari…v com je problem ???

    1. Zana says:

      My ho dost zalievame..aj 2-3 x do tyzdna…plody su potom velke a pekne dozrievaju..a to ho mame v ilovitej pode na slnku 🙂

    2. Jana says:

      ja zvyknem zalievat krystalonom na plod a kvet, aby plody dozreli,. Mam ju v kvetinaci a ked uz je chladno, tak dam do bytu a raz za tyzden zalievam, aby dozreli.

  2. Eugen says:

    My máme figovník asi 4 roky a plody vždy dozreli. Tiež rodí 2 razy ročne. Niekedy sme ich nechali aj prezrieť. Plody zfialoveli a nakoniec odpadli.Pestujeme ho vo vedre na dvore a na zimu schovávame do kotolne. Je zasadený v kupovanej záhradnej zemine(zmesi) na pestovanie kvetín, do ktorej som pridal vyzretý kompost a drevený popol.Zalievame podľa teploty a listov ktoré sa pri suchej zemine krútia Po zaliati sa narovnajú Lokalita Nitra.

    1. Anonym says:

      Najlepšie je ho mať v závetrí, inak s dozrievaním je to bežne tak, že ak neomrznú prvé plody, tak dozrejú a ak stihnú dozrieť druhé plody, čo väčšinou nestihnú, tak omrznú, ale pri pevnom kríku vždy čosi dozreje, teda hovorím skúsenosť ak je vysadená vonku.
      Dá sa s tým však pohrať, ak sa figa dobre zazimuje, začne pučať neskôr a prvé plody dozrejú vždy, pri 4m kríku si už nazberáš aj na sušenie, lekvár……… Netráp sa s tým, treba si uvedomiť, že je to rastlina do iného podnebia, než je naše. V črepníku by mali dozrieť, ale niesú tak veľké .

  3. Jana says:

    Ja mam figovnik treti rok, perfektne zarodil, plody su sladucke. Kazdy den dozrelo par kusov. Skoro na jar treba vystrihat a nechat najsilnejsie 3-4 pruty. V zime sme trochu prihnojili hnojivom na ovocne stromy. Je zasadeny v zavetri pri plote (v Bratislave).

  4. Stanislav says:

    Ja mám figovník už vyše 20 rokov, rastie pred domom v pôde c n.v. 283 m. Dvakrát vymrzol, ale vyhnal stále obrovské výhony, takže má výšku okolo 4 m. Plody sa delia na 1. úrodu tzv. Petrova, ktorá u nás dozrieva koncom augusta. Práve sme ochudnali prvé plody. Sú nádherné. Tohto roku bolo týchto prvých fíg málo. Minulý rok bolo okolo stovky. Druhá úroda, ktorou je strom obsypaný nedozrieva každý rok, ale boli roky keď sme museli variť lekvár.

  5. Pavol says:

    V princípe platí,že orientácia zasadenia rastlinky musí byť v našich zem.šírkach na juh.Od severu najlepšie aspoň 1,5 m nad zemou ochránená,lepšie vyššie alebo najlepšie v južnej terase pri rod.dome.4-ročný figovník už niečo ukáže,ale treba byť skôr trpezlivý.Ak vymrzne,nevadí,rastlina nezahynie.Primárnu úrodu síce mať v tom roku už nebudete,ale pri dobrých slnečných podmienkach tá sekundárna-záložná aspoň na ukážku niekedy koncom septembra by mohla byť.Aj keď najviac preferovaná odroda je u nás Braun Turkey,doporučil by som Vám na naše podmienky pri serióznom záujme odrodu Perretta.Je výborná chuťovo,bohato rodí,vyšľachtená viac do zimy t.j.na naše podmienky.Výborná pre naše šírky je aj ˇnašaˇodroda Trnavská Karasova,odolná,vikajúca chuť,výborne zaklimatizovaná.Som z Hlohovca,čiže ani veľmi juh a ani veľmi sever,taký stred SR a úrodu fíg mávame peknú.

  6. Ivana says:

    Mám už niekolko ročný figovnik a plody nahodíle postupne opadnú.strom je veľmi listnaty.

  7. ľubomír.oršula says:

    Dobrý deň .Figa má nahodené asi 50 plodov,ktoré už nedozrú .Čo s tým . Ďakujem.Lokalita Prievidza

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje