zakladanie zeleninovej záhrady
Zdroj: istock.com

Čo potrebujete vedieť predtým, ako si založíte zeleninovú záhradku?

Prvé jarné kvety sa vo voľnej prírode i v záhradkách pomaly, ale iste objavujú. To je jasný signál, že je najvyšší čas na plánovanie zeleninovej záhradky. Ak ste v tejto oblasti nováčikom, nezúfajte, nie je to také náročné.

Správna rastlina, správne miesto

Prvá vec, ktorú treba brať do úvahy pri zakladaní zeleninovej záhrady, je svetlo. Väčšina druhov zeleniny, ovocia i byliniek rastie najlepšie za plného slnečného svetla. Niektorým stačí šesť hodín, iné potrebujú aspoň osem hodín priameho slnečného žiarenia denne. Na druhej strane, v horúcich klimatických podmienkach je dôležité aspoň čiastočné tienenie.

Čo to znamená pre vás? Ešte skôr, ako začnete sadiť, zistite si, aké svetelné podmienky vyhovujú plodinám, ktoré chcete pestovať. Podľa toho im vyberte optimálne umiestnenie vo vašej záhrade.

Niektoré plodiny, napríklad špenát, kapusta a reďkovky, môžete pestovať aj v polotieni. Ak na záhrade nemáte stabilné prostredie, ale strieda sa polotieň s priamym slnkom, vyberte si rastliny, ktoré dokážu bez problémov rásť v rôznych podmienkach.

čo potrebuje zelenina pre svoj rast
Zdroj: istock.com

Kľúčové je pohodlie

Nezabúdajte na to, že svoje rastliny budete musieť pravidelne ošetrovať. Ak sa to dá, majte záhradku čo najviac pod dohľadom. Plodiny saďte tak, aby boli vždy dostupné – radšej urobte medzi záhonmi viac chodníčkov, ako by ste mali rastliny pošliapať alebo nechať zanedbané kvôli tomu, že k nim nemáte prístup. Tiež je praktické, ak sa vo vašej záhradke nachádza zdroj vody – aby ste ju nemuseli prenášať z interiéru. Pomôže jednoduchý veľký sud na zbieranie dažďovej vody.

oddelené hriadky
Zdroj: istock.com

Základom úspechu je výživná pôda

I keď rôzne rastliny majú rôznu potrebu živín a niektoré dokážu rásť aj v chudobných pôdach, väčšina zeleniny i ovocia ocení kvalitnú pôdu. Ako ju docielite? Ešte skôr ako začnete sadiť, obohaťte pôdu organickými látkami (vrátane záhradného kompostu a hnoja). Používajte dobre vyzretý hnoj (aspoň 6 mesiacov ), pretože čerstvý hnoj neraz obsahuje semená buriny. Môžu v ňom tiež prežívať choroby a kvôli vysokému obsahu dusíka rastliny „spáli“.

Organické látky pridávajte do pôdy kedykoľvek, ale minimálne raz ročne. Stačí ich jednoducho položiť na povrch pôdy. Pravidelným zalievaním sa postupne dostanú ku koreňom. Ak chcete použiť organické hnojivá, môžete, ale sú určené predovšetkým na krátkodobú úpravu pôdy.

sadenie
Zdroj: istock.com

Nikam sa neponáhľajte

Najčastejšou chybou začínajúcich záhradkárov je, že sa ponáhľajú čo najskôr dosiahnuť prvú úrodu. Je to síce lákavé, ale rastliny potrebujú svoj čas. Ak ich vysadíte priskoro, jemné rastlinky ľahko poškodí nečakaný mráz, alebo nebudú dostatočne vyvinuté na to, aby boli schopné vonku v pôde prosperovať. Takže, neponáhľajte sa a riaďte sa tým, čo ktorá rastlina skutočne potrebuje.

Náš tip: Šikovnými pomocníkmi v plánovaní záhrad sú aplikácie záhradných plánovačov, ktoré vám pripomenú, kedy treba konkrétnu rastlinu zasadiť a  ako sa o ňu starať. Mnohé upozorňujú aj na choroby a škodcov.

Doprajte im zdravý štart

Von začnite siať a sadiť až potom, ako sa pôda dostatočne zahreje a vysuší. Záhony so semenami by mali mať jemnú a drobivú štruktúru, pôdu preto prekyprite a do záhonov pridajte kompost. Kým je vonku chladno, v interiéri alebo vo fóliovníku si môžete predpestovať priesady. Je to skvelý spôsob, ako dosiahnete náskok. Nezabúdajte na dostatok svetla.

Pri vysádzaní predpestovaných rastlín von, vykopte vždy väčšie jamky, ako je ich aktuálny koreňový bal.

sadenie rajčín
Zdroj: istock.com

S burinou sa dlho nepárajte

Burinu riešte čo najskôr, ako si ju všimnete. Prečo? Pretože burina súťaží s rastlinami o vlhkosť a živiny. Hneď ako ju uvidíte, odstráňte ju, aby nemala šancu produkovať semená a rozširovať sa. Rýchlou pomocou je okopávanie v kombinácii s ručným triedením.

Vyrastaniu novej buriny zabránite mulčovaním organickými látkami.

Oberajte od prvej úrody

Väčšinu druhov zeleniny treba zberať pravidelne, aby neprestávala rodiť. Fazuľa, cuketa a paradajky sú len niekoľkými príkladmi zeleniny, pri ktorej zber povzbudí ďalšiu úrodu.

Rovnako aj z okrasnej záhradky odstraňujte odkvitnuté kvety – podporíte rast ďalších.

Robte si záznamy o riešení problémov

Oplatí sa robiť si diár, do ktorého si budete zapisovať čo, v akom období a na akom mieste ste pestovali. Pripíšte úspešnosť úrody, choroby či škodcov, ktorých ste riešili. Zapisujte si, kedy ste rastliny hnojili a čím, aké ochranné prípravky ste použili. Po pár sezónach budete mať v malíčku, čo najlepšie funguje pre vašu záhradku. Ešte lepšie, ak záznamník obohatíte o fotografie svojich rastlín a úrody, ale aj chorôb a škodcov.

Veľa úspechov!

Sabína Zavarská
Foto: istock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.