Ako predpestovať vlastné sadenice vo vnútri
Zdroj: iStock

Najlepší spôsob, ako vypestovať silné a zdravé sadenice v interiéri, a prečo ich nie je dobré pestovať na parapetoch

Už viackrát ste sa snažili predpestovať vlastné sadenice vo vnútri, a nie vždy s veľkým úspechom? Poradíme vám najlepší spôsob, ako naklíčiť semená v interiéri, aby ste vypestovali zdravé, silné priesady zeleniny a kvetov.

Myslíte si, že na predpestovanie sadeníc je treba drahé vybavenie vrátane luxusných pestovateľských svetiel alebo veľa priestoru? Vôbec to tak nemusí byť. Vypestovať si vlastnú zeleninu, kvety a bylinky zo semien je obohacujúce a prináša nejednu výhodu oproti nákupu sadeníc. Okrem toho, že ušetríte, môžete si vypestovať širokú škálu rastlín, ktoré v obchodoch predpestované nezoženiete. Najlepšie zo všetkého je, že pri dodržiavaní niekoľkých jednoduchých, lacných, odskúšaných techník vypestujete krásne silné a zdravé rastliny.

Na čo si dať pozor?

Existuje veľa faktorov, ktoré ovplyvnia klíčenie semien a rast malých sadeníc. Najskôr potrebujete kvalitnú zeminu, rovnako dôležité je mať zdravé, úrodné semená a dopriať rastlinám správnu vlhkosť a teplo. Tiež je potrebné začať v správny čas – podľa odporúčaní na jednotlivých balíčkoch semien. Ešte je tu jeden faktor, ktorý má na pestovanie silných, zdravých priesad najväčší vplyv, a tým je osvetlenie. I keď sa mnohí trápia, ako dosiahnuť vo februári či v marci dostatok svetla vo vnútri, nie je to až také zložité.

Parapety nefungujú

Na internete nájdete množstvo článkov, ktoré odporúčajú pestovať sadenice na parapetoch. Parapety sú skvelé na pestovanie mnohých izbových rastlín, avšak je to posledné miesto, kam by sme mali umiestniť zasadené semiačka alebo malé rastlinky zeleniny a kvetov. Je síce pravdou, že parapety ponúkajú dostatok svetla, avšak toto svetlo je veľmi ďaleko od mladých rastlín. Výsledkom je, že sa budú naťahovať za slnkom, a preto budú dlhé, tenké a slabé. To nechce žiaden záhradkár.

Mladé sadenice papriky pri okne
Zdroj: iStock

Ako poskytnúť sadeničkám správne svetlo?

Na trhu určite existuje množstvo efektných, ale aj nákladných pestovateľských lámp, ktoré skutočne fungujú. Podobný efekt však dosiahnete aj s jednoduchými, lacnými LED alebo fluorescenčnými žiarivkami. Mladé sadenice zeleniny a kvetov totiž nepotrebujú až také efektné svetelné spektrum, ktoré poskytujú pestovateľské lampy. Isté je, že potrebujú jasné svetlo.

Ďalšou dôležitou informáciou je, že lampa by nemala byť umiestnená vysoko – potom bude mať podobný efekt, ako keby ste rastliny pestovali na parapete. Mala by byť umiestnená len 2,5 až 5 centimetrov nad rastlinou. Teda je dôležité, aby ste ju mohli posúvať vyššie, keď bude sadenica rásť. Takéto osvetlenie podporuje rastlinu v pomalšom raste do výšky, vďaka čomu bude silná a zdravá – nemusí sa ťahať za svetlom.

Dobrou správou je, že tak pestovateľské svietidlá, ako aj LED a fluorescenčné osvetlenie poskytnú potrebné množstvo svetla a nespália listy, ani keď sa listy dostanú do kontaktu s rastlinou. Každý deň by ste mali mladým rastlinkám dopriať 12 až 14 hodín svetla.

Mladé sadenice bazalky
Zdroj: iStock

Ako dodať sadeniciam dostatok vlhkosti?

V prvom rade si pripravte rozprašovač, do ktorého nalejete odstátu vodu. Semiačka pri sadení jemne zvlhčite rozprašovačom, rovnako aj po ďalšie dni pracujte len s ním. Nikdy mladé rastlinky ani semiačka nezalievajte vodou z kanvice, lebo ich vyplavíte. Dbajte o to, aby zemina nebola až priveľmi vlhká, tak by semiačko či základy rastlinky začali hniť. Vždy nechajte povrch mierne preschnúť.

Nezabudnite si označiť, aké semiačka máte zasadené v jednotlivých jamkách pestovateľského podnosu či v kvetináčoch. Odložte si tiež obaly zo semiačok, kde sú informácie o potrebách rastliny. Na presadenie von vyberajte vždy tie najsilnejšie.

Zavlažovanie priesad pomocou rozprašovača
Zdroj: iStock

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje