Pestovanie papriky
Galéria (4) Zdroj: Shutterstock

Ako správne zasiať papriku

Paprika patrí so svojimi farebnými plodmi medzi najkrajšie druhy zeleniny. Ukážeme vám, ako ju správne zasiať.

Galéria

Pestovanie papriky
Pestovanie papriky
Pestovanie papriky

Paprika sa vyvíja veľmi pomaly. Tí, ktorí preferujú samotné rastliny, si môžu vybrať z nespočetného množstva odrôd. Robustné, skoro dozrievajúce odrody odolné proti semenám, ako je Roter Augsburger‚ so sladkými, špicatými strukmi, sú vhodné najmä na vonkajšie použitie. Vrecúško so semenami obsahuje najmenej desať semien. Vysievajte priamo do malých samostatných kvetináčov alebo do zásobníkov na osivo s chudobnou zeminou na kvetináče alebo bylinkovou pôdou a oddeľte sadenice, len čo sa medzi klíčnymi listami objaví prvý skutočný list. Na začiatku sú potrebné teploty 20 až 25 stupňov Celzia, neskôr môžete rastliny umiestniť o niečo chladnejšie. Na svetlom mieste, ktoré nie je na plnom slnku, sa vyvíjajú kompaktne a vytvárajú silný centrálny výhonok. Udržujte pôdu vlhkú, ale nie príliš mokrú, inak by jemné korene hnili.

Na sejbu použite výsevný substrát, ktorý donúti semená po vyklíčení rozvinúť koreňový systém. Ak sa chcete vyhnúť prácnemu pikírovaniu, semienka vysaďte do takzvaných sadbovačov.

Pestovanie papriky
Zdroj: Shutterstock

Substrát v sadbovači mierne utlačte, potom urobte ceruzkou malú jamku a vložte do nej tri semienka. Výsev treba rozprašovačom zavlažiť, zakryť priehľadným krytom a umiestniť na svetlé miesto.

Pestovanie papriky
Zdroj: Shutterstock

Text: redakcia
Foto: Isifa/Shutterstock
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.