Pestovanie zemiakov v nádobách: Rady a tipy, ako si vypestovať kvalitné zemiaky
Pestovanie zeleniny v nádobách má viacero výhod – máte prehľad o kvalite pôdy, stave rastlín, rastliny neohrozujú invazívne druhy a burina, chránite ich pred škodcami z okolia a viete, kedy potrebujú zálievku. Pestovanie zemiakov v nádobách má ešte jednu obrovskú výhodu navyše – nie je potrebné obrábanie pôdy. Ako vypestovať kvalitné zemiaky v nádobách?
Galéria
Zemiaky z obchodov často už nie sú najčerstvejšie a nedajú sa porovnať s vypestovanými domácimi. Ak ešte nepoznáte chrumkavosť a čerstvosť domácich zemiakov, je najvyšší čas vyskúšať pestovanie v nádobách.
10 tipov, ako pestovať zemiaky v nádobách
1. Ako rastú zemiaky
Skôr, ako začnete pestovať zemiaky v nádobách, je dôležité pochopiť ich rast. Pozrite na zemiak a všimnite si na povrchu niekoľko mierne zapustených „očiek“. Pri správnych podmienkach tieto očká klíčia – určite ste si to všimli aj pri skladovaní zemiakov z obchodu. Keď naklíčený zemiak zasadíte, vyvinie sa stonka a z nej vyrastie nadzemná časť rastliny. Prebytočná energia z rastliny smeruje nadol ku koreňom a ukladá sa do hľúz. Hľuza je zhrubnutá časť stonky rastúca pod zemou. Tieto hľuzy nazývame zemiaky.
2. Vyberte si správny zemiak na pestovanie
V nádobách sa najlepšie darí krátkosezónnym odrodám zemiakov. Tieto zemiaky sú menšie, ale veľmi chutné a na úrodu nemusíte dlho čakať. Vyskúšať môžete aj pestovanie menších červených odrôd. Vždy nakupujte certifikované sadivo zemiakov bez chorôb – od online predajcov alebo zo záhradných centier – tak dosiahnete najlepšie výsledky.
3. Pre výsadbou zemiaky pripravte
Sadbové zemiaky umiestnite na miesto, kde je teplota medzi 15 – 21 stupňov a kde budú vystavené svetlu. To podporí klíčenie zemiakov. Keď vyklíčia, väčšie zemiaky nakrájajte na kúsky tak, aby na každom boli 2 – 3 očká. Nakrájané zemiaky nechajte 2 – 3 dni sušiť pri izbovej teplote, aby sa rezné hrany zahojili. Keď sú okraje kožovité bez známok vlhkosti, sú riadne vysušené. Menšie zemiaky (veľké asi ako golfová loptička) môžete nechať celé. Vyhoďte všetky zemiaky s mäkkými miestami.
4. Zasaďte zemiaky v správny čas
Zemiaky vysádzajte krátko po dátume posledného mrazu. Sú totiž veľmi citlivé na mráz a rastliny v silnom mraze odumrú.
5. Ako vybrať nádobu na pestovanie zemiakov?
Rastliny zemiakov nie sú náročné na to, v akej nádobe ich pestujete. Mnohí pestovatelia si pochvaľujú pestovateľské vrecia.
6. Správny počet zemiakov na veľkosť nádoby
Najdôležitejším pravidlom pri používaní nádob je prispôsobiť počet sadbových zemiakov veľkosti nádoby, v ktorej ich pestujete. Každá rastlina zemiakov potrebuje na dobrý rast asi 13-14 litrov pôdy. Keď pestujete viac zemiakov v menšom množstve pôdy, dopestujete menšie zemiaky.
7. Ako správne vysadiť zemiaky?
Na dno nádoby umiestnite 8 – 10 centimetrov hrubú vrstvu voľnej pôdy doplnenej o kompost. Zemiaky preferujú mierne kyslú pôdu. Použite pôdnu zmes vyrobenú pre kyslomilné rastliny alebo upravte pôdu kyslým hnojivom zmiešaným podľa návodu na obale. Sadivo zemiakov zasaďte do pôdy naklíčenou stranou nahor a zakryte ich 6 – 8 centimetrami ďalšej pôdy. Keď zemiaky klíčia a klíčky majú približne 15 centimetrov, zakryte ich do polovice zeminou. Pokračujte v tomto procese, kým nedosiahnete vrch nádoby. Potom bude rastlina pokračovať v raste bez toho, aby bola zakrytá.
8. Nenechajte zemiaky vyschnúť
Zemiaky na to, aby dobre rástli, potrebujú stálu vlhkosť. Keď sú pestované v zemi, nájdu si vlhkosť z okolitej pôdy. Avšak rastliny, ktoré pestujete v nádobách sa spoliehajú na vlhkosť, ktorú im doprajete. Je dôležité udržiavať pôdu rovnomerne vlhkú, ale nie mokrú. Medzi zalievaním nechajte zeminu trochu zaschnúť. Zvážte prihnojenie aktívne rastúcich zemiakov kyslým organickým hnojivom alebo extraktom z morských rias. Mulčovanie slamou pomáha udržať vlhkosť.
9. Umiestnite nádobu na najlepšie miesto
Zemiaky potrebujú aspoň 6 hodín slnka, aby dobre rástli. Polotieň zabráni prudkému vysychaniu pôdy. Výhodou pri pestovaní v nádobách je, že rastliny môžete podľa počasia premiestniť tak, aby vždy mali to, čo potrebujú.
10. Kedy zberať zemiaky
„Nové zemiaky“ sú jednoducho nezrelé zemiaky, ktoré sa zberajú skôr, ako zemiaky úplne dozrejú.
Približne 8 až 10 týždňov po výsadbe podryte rukou miesto v blízkosti stonky, aby ste skontrolovali veľkosť zemiakov. Ak sú zemiaky dostatočne veľké, aby ste ich konzumovali podľa vašich
predstáv – môžete ich zberať. „Nové“ zemiaky zbierajte hneď po odkvitnutí rastlín (ak odroda, ktorú pestujete, kvitne). Ak chcete väčšie zemiaky počkajte, kým vrcholy nezačnú žltnúť a odumierať. Ak chcete predĺžiť dobu skladovania zemiakov, nechajte ich v zemi ďalšie 2 týždne po odumretí rastlín.
Zemiaky po zbere nechajte pár hodín vonku odležať. Očistite ich od sypkej pôdy a uložte na chladné a suché miesto, kým ich nebudete pripravení použiť. Nové zemiaky je najlepšie spotrebovať do niekoľkých týždňov od zberu. Zrelé zemiaky bez poškodenia môžete skladovať aj dlhšie.
Sabína Zavarská
Zdroj: growinginthegarden.com
Foto: istock.com
Komentáre