pestovanie zemiakov na slame
Zdroj: istock.com

Pestovanie zemiakov v slame: Ľahko a bez kopania!

Aj vy patríte medzi záhradkárov, ktorí nedajú dopustiť na vlastné zemiaky, ale nebaví vás ich okopávanie a kopanie? Vyskúšajte omnoho jednoduchšiu metódu pestovania zemiakov. Pestovanie zemiakov s pomocou slamy je ľahké, rastliny budú rovnako zdravé a zber je omnoho menej náročný.

Vďaka pestovaniu v slame sa zbavíte okopávania a kopania pri zbere, ktoré k tradičným metódam pestovania zemiakov neodmysliteľne patrí. Výsadba je jednoduchá, zber vyžaduje menšie úsilie. Slama robí navyše fantastickú prácu pri potláčaní buriny, pomáha udržiavať pôdu vlhkú a chladnejšiu v horúcom počasí. Nakoniec sa rozpadne, čím prospeje k správnej štruktúre pôdy a jej úrodnosti.

pestovanie zemiakov na slame
Zdroj: istock.com

Pripravte si pôdu na zemiaky

K rastlinám zemiakov sa zvyčajne kopcovito navyšuje pôda, aby bol väčší priestor pre rast hľúz. Nakopenie zeminy k stonke tiež znižuje riziko, že sa hľuzy dostanú na povrch a na svetle ozelenejú. Rovnaký efekt poskytne aj slama, pričom sa omnoho menej narobíte.

Najskôr si pripravte pôdu. Odstráňte burinu a do pôdy pridajte dobre nahnitú organickú hmotu, napríklad záhradný kompost. Rozdrvte všetky veľké hrudy zeminy, vyberte prípadné kamene.

Zemiaky sú „hladné“ rastliny, takže nič nepokazíte, keď im hneď na úvod poskytnete veľa živín. Oplatí sa ešte pred výsadbou do pôdy rozsypať kurací hnoj alebo organické hnojivo na zemiaky.

Vyberte si kvalitné osivo

Vždy je lepšie použiť špeciálne predávané sadivo zemiakov, o ktorom viete, že neobsahuje žiadne choroby. Mnohí skúsení pestovatelia si pochvaľujú naklíčenie zemiakov približne šesť týždňov pred samotnou výsadbou. Stačí ich otočiť a podoprieť tak, aby väčšina očiek smerovala nahor, a takto ich nechať na svetlom mieste, kde nemrzne. Sadia sa naklíčené zemiaky, ktorých klíčky majú približne 2,5 centimetra. Nemusíte nechať naklíčiť celé zemiaky, ale môžete ich rozrezať. Tak z jednej hľuzy dostanete aj dve-tri rastliny. Samozrejme, na každej časti by mali byť očká, aby sa mohli vytvoriť klíčky. Rez by mal byť pred výsadbou zahojený a vysušený.

naklíčené zemiaky
Zdroj: istock.com

Ako vysadiť zemiaky, ako použiť slamu?

Výsadba je jednoduchá. Stačí vložiť zemiaky do pripravenej pôdy v rozstupoch asi 50 centimetrov od seba. Jednoducho ich vtlačte klíčkami hore do pôdy, aby boli podporené a neprevrátili sa.

Keď zasadíte všetky naklíčené zemiaky, je čas prikryť ich slamou a jemne ju nohami rozdrviť. Mala by tvoriť vrstvu hrubú 5 až 8 cm. Na vrch slamy položte palice alebo dočasné pletivo, aby ju neodfúkol vietor. Nakoniec slamu navlhčite vodou. Pomôže udržať stabilnú vlhkosť pôdy. Dôležité je, aby slama neobsahovala škodcov, choroby a nebola z oblastí ošetrených herbicídmi.

pestovanie zemiakov na slame
Zdroj: istock.com

Starostlivosť o zemiaky v slame

Slamu občas odhrňte, prevetrajte, skontrolujte vlhkosť pôdy. Potom opäť vytvorte vrstvu slamy a pravidelne ju polievajte. Dbajte o to, aby boli zemiaky vždy dobre zakryté, aby sa k nim nedostalo svetlo.

Keď vňať vyrastie do výšky 15 cm, pridajte ďalšiu vrstvu slamy, aby ste cez ňu videli vyčnievať iba špičky rastlín. Čoskoro vytvoria množstvo listov, ktoré pokryjú celú oblasť pestovania zemiakov.

pestovanie zemiakov na slame
Zdroj: istock.com

Zber zemiakov v slame

Najmenšie zemiaky zberajte, keď rastliny začínajú kvitnúť. V období, keď začne odumierať lístie, je čas vykopať zvyšok úrody. Netreba ich kopať, stačí rastlinu jednoducho pevne uchopiť za základňu lístia a potiahnuť priamo hore. Prípadne si pomôžte vidlami. V čase zberu sa už slama pomaly rozkladá, zapracúva do pôdy a vyživuje ju. Nechajte ju tam, kde je, alebo použite ako kompost na inom mieste, či pridajte priamo do pripravovaného kompostu.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

  1. Iveta says:

    Áno, naozaj dobrá metóda, už 2 roky som takto sadila zemiaky, a už mám pre ne aj tento rok nachystané postieľky zo slamy, ale viackrát treba tú slamu dopĺňať, aby rastliny stáli. Trocha je problém zo slizniakmi, lebo sa im pod slamou páči schovávať, na ne dávam pasce z piva – plechovky so zvyškami piva rozkladám okolo zemiakov. Ale vyzerá to hrozne, estetické to veľmi nie je 🙂

  2. jozef says:

    Dobrý deň.

    Aj ja som tohto roku začal s pestovaním pod slamou. Výsledku sú veľmi dobré.

    Škoda že nemôžem poslať prílohu.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje