Kel
Zdroj: iStock

Akú zeleninu a kvety môžete zasadiť či zasiať už vo februári?

Viete, ktoré semená a cibule okrasných a úžitkových rastlín môžete zasadiť už tento mesiac? Február je dobrým mesiacom na siatie semien odolných letničiek a skleníkových plodín, najmä rajčiakov. Včasným výsevom semien sa môžete tešiť z kvetov a zeleniny väčšiu časť roka – vegetačné obdobie predĺžite opakovaným výsevom od marca.

Ak máte vyhrievaný rozmnožovač a pestovateľskú lampu, môžete už vo februári začať s výsevom čili paprík, baklažánov a sladkej papriky. Ak takúto výbavu nemáte, vysejte semená odolnejšej zeleniny, (napríklad kel) a odolných jednoročných kvetov (napríklad krasuľka) do kvetináčov na teplý slnečný parapet.

Letné cibuľoviny sadíme do kvetináčov

Február je tiež vhodným obdobím na vysádzanie letných cibuľovín do kvetináčov. Väčšine sa najlepšie darí vo voľne priepustných pôdach. Vysadiť môžete aj odolné trvalky, ako sú japonské sasanky (veternica hupehenská) a odolné muškáty. Väčšina z nich je vo februári vo vegetačnom pokoji, pričom nad zemou rastie len málo zelene alebo žiadna. Vysadením vo februári ich však dobre naštartujete. Von, do pôdy vyhriatej pod ochranným zvonom, môžete zasiať fazuľu a vysadiť mladé rastliny odolných šalátov.

Kvety vhodné na februárovú výsadbu

Krasuľka (Cozmos)

Krasuľky sú kvety nenáročné na pestovanie a vyzerajú skvele na medziach i na lúkach. Semená na vyklíčenie potrebujú teplo, preto ich sejte na vrch kompostu bez rašeliny v kvetináči umiestnenom v interiéri na slnečnom mieste (okenný parapet). Keď budú dostatočne veľké na manipuláciu, môžete ich preriediť.

Krasuľka
Zdroj: iStock

Hrachor voňavý

Hrachor je stálicou letnej záhrady a ľahko sa pestuje. Semená zasiate jednotlivo do biologicky odbúrateľných kvetináčov sú najlepšou voľbou. Po vyklíčení rastliny jednoducho vysadíte von priamo v nádobách, čím ich ochránite pred narušením koreňov.

Hrachor voňavý
Zdroj: iStock

Šalvia

Mnohé druhy šalvie sa dajú pestovať zo semien, ktoré zasejete vo februári. Rozsypte ich na kompost bez rašeliny a potom semená zakryte jemnou vrstvou kompostu alebo vermikulitu. Črepníky udržujte na svetlom a teplom mieste vo vnútri a postarajte sa, aby kompost zostal vlhký.

Šalvia
Zdroj: iStock

Ľalie

Ľalie sú krásne nielen v záhrade, ale aj ako rezané kvety v interiéri. Cibuľky ľalií vysádzajte kedykoľvek od jesene do jari na slnečné miesto, do bohatej, dobre priepustnej pôdy, do hĺbky asi 15 – 20 cm.

Ak máte v záhrade ťažkú, mokrú pôdu, zasaďte ľalie najskôr do kvetináčov a hlinu z nich použite pri vysádzaní do záhrady.

Ľalie
Zdroj: iStock

Galtónia

Galtónia, ktorej sa hovorí aj letný hyacint je majestátna rastlina, ktorá vytvára vysoké klasy zvončekových bielych kvetov. Najkrajšie vyznie pri pestovaní vo veľkých záhonoch. Galtónii sa najlepšie darí na slnečnom mieste vo voľne priepustnej pôde. Cibuľky by mali byť zasadené 10 cm hlboko, 10 cm od seba.

Galtónia
Zdroj: iStock

Pakost

Pakost je užitočnou rastlinou. Kvety vydržia celé mesiace, poskytujú potravu pre opeľovače a ľahko sa pestujú. Darí sa im na slnku i v tieni, prispôsobia sa väčšine pôd, avšak neznesú podmáčané pôdy.

Pakost
Zdroj: iStock

Veternica

Veternice, ktorým sa hovorí aj japonské sasanky, sú spoľahlivé a energické. Výborne sa hodia na okraje, dobre sa miešajú s inými rastlinami – dodávajú výšku a bohatú štruktúru. Pestujte ich v polotieni, vo vlhkej, dobre priepustnej pôde.

Veternica
Zdroj: iStock

Zelenina vhodná na výsadbu vo februári

Kel

Aj keď sú semená kelu veľmi odolné, je potrebné nechať ich vyklíčiť vo vnútri. Semená zasejte v interiéri do podnosov alebo malých kvetináčov a umiestnite na slnečný parapet. Na jednu misku použite 2 – 3 semená, keď rastlinky vyrastú, prerieďte ich, aby ste získali najzdravšie sadenice.

Paradajky

Semená paradajok najlepšie naklíčia vo vyhrievanom rozmnožovači. Ak však počkáte do konca mesiaca, aj slnečný okenný parapet by mal byť dostatočne teplý na to, aby podporil klíčenie. Kvetináče alebo podnosy by však mali byť zakryté, aby v noci dramaticky neklesala teplota.

Paradajky
Zdroj: iStock

Čili papričky

Papriky sú dobrou plodinou na februárový výsev v interiéri, ale iba ak máte vyhrievaný rozmnožovač, pretože väčšina odrôd potrebuje na klíčenie minimálnu teplotu 25 stupňov. Zasejte 2 – 3 semená do malého samostatného kvetináča s kompostom a zakryte vermikulitom.

Baklažány

Podobne ako čili papričky, aj baklažány potrebujú na klíčenie minimálnu teplotu 25 stupňov. No čím skôr ich vysejete, tým dlhšie bude ich obdobie rastu a tým väčšia je šanca, že prinesú plody. Zasejte
2 – 3 semená do malého samostatného kvetináča s kompostom a zakryte tenkou vrstvou vermikulitu.

Bazalka

Bazalka potrebuje na klíčenie minimálnu teplotu 15 stupňov, preto sa dá koncom mesiaca predpestovať aj na slnečnom parapete. Semienka položte na povrch zeminy a zakryte vermikulitom.

Bazalka
Zdroj: iStock

Bôb záhradný

V miernych podmienkach môžete bôb vysievať priamo vonku, vhodné je pôdu predhriať pomocou zvonov alebo rúna. V chladných podmienkach vysejte semiačka do podnosov a predpestujte rastlinky v skleníku alebo v chladnejšej miestnosti. Keď sa teploty zvýšia, vysaďte mladé rastliny von.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.