Výhody a nevýhody pestovania v záhradných vreciach. Ako na to, aby bolo pestovanie úspešné?
Pestovanie rastlín vo vreciach je jednoduchý spôsob, ako začať so záhradkárčením takmer kdekoľvek. Stačí vám pár záhradných vriec, naplníte ich zeminou a môžete sadiť. Pestovanie vo vreciach sa stáva populárnou voľbou nielen začínajúcich záhradkárov, tešia sa z nej už zručnejší pestovatelia, ktorí chcú svoju záhradu rozšíriť aj na terasu, dvory či spevnené plochy.
Aké sú výhody pestovania plodín v záhradných vreciach?
Záhradné vrecia sú lacný a ľahký spôsob, ako zväčšiť priestor, kde môžete sadiť a pestovať rastliny. Pestovanie vo vreciach zabraňuje premočeniu rastlín – prebytočná voda jednoducho odtečie cez tkaninu a zabráni premokreným koreňom, ktoré majú sklon k hnilobe a k plesniam.
Ďalšou výhodou je, že keď ich nepoužívate, nezaberajú takmer žiadny priestor, pretože sa dajú ľahko a rýchlo poskladať. Vyčistite ich vysprchovaním vodou a nechajte dôkladne vyschnúť, až potom zložte a odložte. Vyberte si kvalitné pestovateľské tašky, ktoré vydržia mnoho sezón.
Sú zdravé pre korene rastlín
A nejde len o odtok prebytočnej vody. Na rozdiel od väčšiny nádob, pestovateľské vaky umožňujú koreňom rastlín dýchať. Ako isto viete – zdravé a spokojné korene znamenajú šťastnú rastlinu. Veľkou výhodou je ich jednoduché premiestnenie. Rastlinu rastúcu vo vaku ľahko premiestnite do tieňa, na slnko, či do úkrytu, ak je potrebné.
Najľahšie sa premiestňujú vrecia s robustnými rukoväťami. Väčšine rastlín sa dobre darí, ak má slnečné svetlo najmenej 6 až 8 hodín denne. Lepšie je vždy ranné slnko ako popoludňajšie, ktoré je v lete ostrejšie. Mnoho rastlín sa popoludní poteší polotieňu.
Vyberte si rastliny, ktorým sa vo vreciach páči
Myslite na to, že vrecia obmedzujú veľkosť koreňov a dostupnej vody, a preto pestovanie vo vreciach vyhovuje niektorým rastlinám viac, ako iným. Predovšetkým hľadajte „trpasličie“ odrody, teda menšie verzie rastlín.
V záhradných vreciach sa darí týmto plodinám: rukola, reďkovka, šalát, paprika, mrkva, jahody, zemiaky, kel, jarná cibuľka, uhorky, baklažán, repa. Z byliniek môžete vyskúšať tieto: bazalka, kôpor, koriander, šalvia, rozmarín, tymian, cesnak, petržlen, oregano, zázvor, kurkuma, nechtík.
Vyberte si správnu veľkosť záhradníckeho vreca
Malé pestovateľské vrecko, ktoré pojme zhruba 7,5 litra pôdy, je dobrou voľbou pre mnoho bylín, ako je šalvia, rozmarín, tymian a bazalka. Zo zeleniny sa hodí pre kel, zelenú cibuľku, reďkovku, šalát, mangold a rukolu.
Stredné záhradné vrece s objemom približne 11 litrov pôdy je dobrou voľbou pre kôpor, koriander a petržlen. Zo zeleniny v ňom môžete pestovať kaleráb, mrkvu, červenú repu, jahody a zeler.
Vrece, do ktorého sa zmestí okolo 19 litrov pôdy je určené na pestovanie citrónovej trávy, zázvoru a kurkumy. Vypestujete tu aj fazuľu, brokolicu, kapustu, okru, zemiaky, uhorky, baklažán a papriky.
Veľké pestovateľské tašky, ktoré pojmú neraz až 38 litrov pôdy, sú určené na pestovanie paradajok a zemiakov, vrátane sladkých.
Naplňte vrece najlepším typom pôdy
Bežná záhradná pôda býva na pestovanie plodín vo vreciach ťažká. Najlepšou pôdou na tento druh záhradníčenia je kombinácia: kompost, vermikulit, kokosové vlákno alebo rašelinový mach. Vyhľadajte balenú pôdu, ktorá obsahuje kombináciu týchto prísad, alebo si vytvorte vlastnú.
Zmes je ľahká a vzdušná, zabezpečí koreňom dostatok kyslíka aj vody. Vždy je vhodné naplniť vak hlinou čo najviac, aby ste využili celý pestovateľský priestor. Vak neprepĺňajte, ani hlinu neutláčajte. Vždy musí zostať niekoľko centimetrov medzi pôdou a horným okrajom vreca.
Nevýhody pestovania vo vreciach
Ako všetko, aj pestovanie vo vreciach má popri svojich zjavných výhodách aj niekoľko nevýhod. I keď nie sú také markantné, treba ich brať do úvahy. Myslite na to, že rastliny pestované v záhradných vreciach potrebujú väčšiu zálievku ako rastliny v bežných kvetináčoch. Pôda v nich totiž rýchlejšie vysychá – je to daň za to, že rastliny vo vreciach neohrozí premokrenie.
Ak chcete v týchto vreciach pestovať rastliny, ktoré potrebujú množstvo vody, ako napríklad paradajky a tekvica, použite pestovateľské vrecko so zalievacou nádržkou, respektíve samozavlažovacie pestovateľské vrecia.
Záhradkárčenie vo vreciach tiež vyžaduje častejšie hnojenie. Pre väčšinu plodín stačí počas vegetačného obdobia pridávať polovičnú dávku univerzálneho tekutého hnojiva každý druhý týždeň.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
To čo sa dá vypestovať vo vakoch, taškách alebo vreciach, bez problémov dopestujeme aj vo väčších kvetináčoch alebo iných nádobách ktoré prípadne doslúžili a nie sú poškodené. Je s nimi omnoho lepšia manipulácia a nevypadá to ako u cigáňov vo dvore. Vo vreciach, keď sa urobia na nich z bokov otvory, je vhodné pestovanie iba tak hlivy alebo jahôd. Veľa plastových nádob rovnakého tvaru, veľkosti alebo sfarbenia, sa dá zohnať napr. v zbernom dvore.