Rastliny v kvetináčoch
Galéria (5) Zdroj: iStock

Ako vybrať rastlinám správnu veľkosť kvetináča

Rôzne rastliny majú odlišné požiadavky na veľkosť nádoby, v ktorej ich budeme pestovať. Záleží od veľkosti a smeru rastu ich koreňov. Nie je vždy ľahké určiť, aký veľký kvetináč budeme potrebovať, pretože mnohé mladé sadenice majú na začiatku rovnakú veľkosť, ale po dozretí sa potrebami pôdy a veľkosti kvetináča značne líšia. Ako vybrať správnu veľkosť nádoby vzhľadom na druh rastliny, ktorú plánujete pestovať?

Galéria

Rôzne veľkosti kvetináčov
Rastliny v kvetináčoch
Pestovanie v kvetináči
Rastliny v kvetináčoch

Čo treba vedieť o veľkosti kvetináčov?

Veľkosti nádob na pestovanie rastlín nie sú štandardizované a často používajú rôzne typy meraní.
Asi najpresnejšie je meranie množstva suchej pôdy, ktorá sa do nich zmestí. Vo všeobecnosti sa snažte, aby nádoba bola vždy taká hlboká ako široká. Korene budú mať viac priestoru. Na pestovanie zeleniny je vždy lepšie vybrať väčšiu nádobu ako menšiu, aby mala prístup k väčšiemu množstvu pôdy, živín a vody. Kontajnery, ktoré obsahujú menej ako 8 litrov pôdy, sa na pestovanie zrelej zeleniny neodporúčajú, ale na predpestovanie sú vhodné.

Rôzne veľkosti kvetináčov
Zdroj: iStock

Extra malý kvetináč

Nádoba tejto veľkosti pojme približne 8 litrov pôdy alebo ešte menej. Zodpovedá kvetináču s priemerom 20 centimetrov. Je vhodná na pestovanie byliniek a niektorých druhov zeleniny: šalvia, rozmarín, tymian, žerucha, kel, zelená cibuľka, bazalka, reďkovky, šalát, mangold, rukola, nechtík.

Malý kvetináč

Do malého kvetináča sa vojde 12 litrov suchej pôdy (kvetináč s priemerom 25 centimetrov).
V takto veľkých nádobách dobre rastú: kaleráb, mrkva, repa, jahody, kôpor, koriander, zeler.

Stredne veľký kvetináč

Stredne veľká nádoba na pestovanie má objem 20 litrov pôdy. Tejto veľkosti zodpovedá, napríklad kvetináč s priemerom 30 centimetrov. Je vhodný na pestovanie týchto rastlín: fazuľa, brokolica, kapusta, citrónová tráva, okra, zemiaky, uhorky, baklažán, paprika, zázvor, kurkuma.

Pestovanie v kvetináči
Zdroj: iStock

Veľký kvetináč

O veľkej nádobe na pestovanie hovoríme vtedy, keď sa do nej zmestí 40 litrov pôdy alebo má priemer 40 centimetrov s náležitou hĺbkou.Takto veľké nádoby sú ideálne na pestovanie sladkých zemiakov a paradajok.

Extra veľký kvetináč

Do extra veľkého kontajnera na pestovanie sa zmestí až 80 litrov pôdy (kvetináč s priemerom 45 a viac centimetrov). Je ideálny na pestovanie trpasličích citrusových stromov a figovníkov.

Rastliny v kvetináčoch
Zdroj: iStock

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.