Čínska päťfarebná paprika
Zdroj: iStock

Neobvyklá päťfarebná paprika je tohtoročným hitom pestovateľov! Čo potrebujete vedieť o jej pestovaní?

Chcete si vypestovať vlastné pikantné papričky? Spestriť záhradu farebnou zeleninou? Potom vás určite zaujme čínska 5-farebná rastlina papriky. Je krásna, produktívna, má chutné jemne pikantné plody v piatich žiarivých farbách – vo fialovej, krémovej, žltej, oranžovej a červenej. I vďaka jednoduchému pestovaniu je hitom tohtoročnej jari v záhradách.

Na každej rastlinke môžete pri správnej starostlivosti vypestovať doslova stovky paprík s veľkosťou do troch centimetrov a v nádhernej škále farieb, ktoré kontrastujú k tmavozeleným listom. Okrasné papriky vo všeobecnosti vyzerajú skvele v črepníkoch, košíkoch na balkónoch či terasách, ale môžete ich pestovať aj priamo na záhonoch. Po zasadení priamo do pôdy vyrastú do kompaktného kríkového tvaru. Ďalšie pozitívum? Čínska päťfarebná paprika je odolná voči škodcom i suchu. Samozrejme, netreba na ňu zabúdať.

Čínska päťfarebná paprika
Zdroj: iStock

Ako chutí čínska päťfarebná paprika?

Čerstvo nazbierané papričky majú svieži, mierne sladkastý a korenistý nádych. Pri prvom ochutnaní môžete mať pocit, že ide o chrumkavú, sladkú papriku. Potom nastane zmena – chuťové poháriky zasiahne pikantná chuť, ale nie taká intenzívna ako pri bežných feferónkach, nezostane na jazyku príliš dlho. Tieto papriky majú skvelú chuť a pikantnosť pôsobí len ako jej zvýrazňovač, nezničí ju.

Vďaka tejto jedinečnej chuti je päťfarebná paprika skvelá na salsu, čili omáčku alebo do praženice. Ďalšou výhodou je malé kompaktné jadro semien, ktoré sa ľahko odstraňuje. Stačí ich naplniť syrom či nátierkou, ugrilovať a máte skvelé predjedlo.

Výborná paprika na sušenie

Výhody tejto odrody drobných papričiek nekončia pri čerstvom jedle, ani pri grilovaní. Plody päťfarebnej papriky sú ideálne aj na sušenie. Zo sušených papričiek si môžete urobiť vlastné „čili“ korenie vhodné do omáčok, na mäso i na pizzu.

Papriky usušíte v rúre tak, že ich nakrájate na plátky, uložíte na plech a sušíte 8 až 10 hodín pri teplote 100 °C. Potom ich môžete pomlieť, aby vznikli štipľavé vločky alebo ešte viac – na prášok.

Čínska päťfarebná paprika
Zdroj: iStock

Papričky predpestujte v interiéri

Ak začínate s pestovaním zo semien, predpestujte si sadenice v interiéri. Zasejte semienka 6 až 8 týždňov pred posledným dátumom mrazu – tak urýchlite rast a podporíte kvitnutie. Pikantné farebné papričky fungujú aj ako ochrana záhrady pred hlodavcami a inými nepriateľmi, preto je vhodné vysadiť rastliny okolo zeleninových záhonov.

Životný cyklus päťfarebnej papriky

Paprika sa zvyčajne začne tvoriť na rastline 10 až 12 týždňov po výsadbe. Od tejto chvíle bude neustále tvoriť nové a nové kvety a plody až do prvého mrazu. Častý zber pomôže udržať rastlinnú produkciu ešte vyššiu. Hoci krík papričky nepotrebuje veľkú oporu, jeden kolík pri hlavnej stonke nie je zlé riešenie. Keď sa paprika v zemi usadí, stačí jej len zriedkavé zalievanie. Hnojenie je vhodné raz za mesiac dávkou tekutého hnojiva.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje