Ako si vypestovať poriadne pikantné čili papričky
Aj čili paprička sa môže pochváliť stovkami odrôd. Najčastejšie sa odlišujú intenzitou pálivej chuti – pikantnosťou. Tá sa pohybuje od absolútne miernych paprík, ktoré sa len jemne odlišujú od bežnej sladkej papriky, až po intenzívne ostré, na ktoré treba mať odvahu. Samozrejme, nie na ich pestovanie, ale vychutnanie. Napriek tomu sa však tešia veľkej obľube, obsahujú totiž cenný kapsaicín.
Pikantné papričky nám vlejú červeň do líc, v sekunde prekrvia telo, zrýchlia dýchanie, nehovoriac o intenzívnom pocite v ústach a o slziacich očiach. Napriek tomu (či práve preto) sa tešia úspechu vo svetových reštauráciách i v domácich liečebných receptoch. Ak patríte k milovníkom čili, dáte nám za pravdu, že táto pikantnosť je doslova návyková – ak s nimi raz začnete, len tak neprestanete. Je to preto, že vyvolávajú tvorbu endorfínov, teda hormónov šťastia, ktoré vznikajú aj pri cvičení.
Fenomén s názvom kapsaicín
Pálivý pocit na jazyku spôsobuje zlúčenina kapsaicín. Za posledné desaťročie jej boli pripísané mnohé prospešné účinky pre naše zdravie. Pomáha znižovať krvný tlak, zrýchľuje metabolizmus, prečisťuje organizmus, má silné anibakteriálne a protizápalové účinky.
Ako sa meria pálivosť paprík?
Pálivosť paprík sa meria pomocou Scovilleho stupnice. Čím vyššie je daná odroda na tejto stupnici, tým viac kapsaicínu obsahuje. Stupnicu navrhol americký chemik Wilbur Scoville, ktorý našiel spôsob, ako zaznamenať hladinu pikantnosti v suchej hmote potraviny. Paprika, ktorej chýba kapsaicín – to je štandardná sladká paprika, má na stupnici hodnotu nula. Priemerná paprika „Jalapeno“ má asi 2 500 až 5 000 jednotiek SHU, pričom škótske bonnety a „Habanero“ papriky majú hodnoty medzi 100 000 až 325 000 SHU. Najpikantnejšie čili papričky na svete prekonávajú hranicu miliónov SHU. Sú také štipľavé, že pri manipulácii s nimi musíte používať rukavice.
Ako si vypestujete pikantné papričky?
Čili papričky je zábavné nielen konzumovať, ale aj pestovať. Vyskúšať to môžete aj na balkóne. V prvom rade potrebujú mimoriadne slnečné miesto. Najviac sa im darí v miernom podnebí, takže južné Slovensko je na ich pestovanie priam ideálne. V chladnejších územiach ich rast a dozrievanie podporíte pestovaním v skleníku alebo vo fóliovníku, neraz stačí urobiť pre ne tunel z fólie. Veľmi dôležité je nechať vodu, ktorou papričky polievame poriadne odstáť, pretože studená voda koreňom spôsobí šok a rastlina môže aj odumrieť.
Hnojenie čili papričiek a ich správny rez
Rast kríkovitých odrôd pikantných papričiek podporíte rezom v správny čas. Keď hlavná stonka dosiahne výšku 30 centimetrov, zastrihnite ju. Vďaka tomu zospodu kmeňa vypučia nové konáre, ktoré vytvoria vyváženejšiu a pevnejšiu rastlinu. A taktiež bohatšiu úrodu.
Papričky prihnojte hneď, keď vykvitnú – vhodné je napríklad paradajkové hnojivo. V suchom podnebí alebo pri pestovaní v skleníkoch sa oplatí zvýšiť hladinu vlhkosti postriekaním rastlín vodou. Pomáha aj polievanie cestičiek v skleníku okolo paprík.
Odborníci odporúčajú prvé plody čo najskôr obrať – tak podporíte rast ďalších kvetov a plodov. Ďalšiu úrodu už nechajte dozrieť do krásnej červenej farby. Čo nespotrebujete usušte alebo naložte do pohárov. Papričkami môžete ochutiť aj olej.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
No, existuju len 2 chilli v milionoch SHU. Prve je Red dragon s 2.400.000 SHU, druhe je Black dragon s 3.600.000 SHU. S Black dragonom su ale problemy, pretoze je vytvoreny geneticky a nedari sa ho rozmnozit beznym sposobim, t.j. semenami. Nizsii obsah capsaicinu (tieto 2 odrody pestujem aj ja) ma Trinidad Moruga Scorpio Yellow (1.800.000 j. SHU) a Bhut Jolokia Chocolate (1.200.000). Scorpio ma zlte papricky, Bhut cierne. Kvapka pasty Scorpia vam uplne znecitlivi usta na pol hodinu az hodinu, slabsie natury vsak mozu dostat anafylakticky sok.