7 trikov, ako úspešne predpestujete rajčiaky zo semien
Pestovanie vlastných rajčiakov zo semien je najlepším spôsobom, ako zabezpečiť, aby vaša záhrada bola toto leto plná úrody chutných červených plodov – a presne tých odrôd, ktoré máte najradšej. Navyše je to zábavné, obohacujúce a na výber máte podstatne viac druhov semien ako už predpestovaných sadeníc z obchodov.
Bez ohľadu na to, či sú vašimi favoritmi aromatické a mäsité odrody alebo kríčkové paradajky, pestovanie zo semien dáva príležitosť dosiahnuť úžasne zdravé a silné rastliny hneď od začiatku.
Keď si kúpite rastliny zo záhradného centra, nie sú vždy v najlepšom stave. Taktiež neviete, aké postreky alebo prísady do pôdy boli na sadenice použité.
1. Začnite s čerstvými semienkami
Kvalitná úroda začína zasadením kvalitných semien. Keď semená starnú, začnú sa pomaly rozpadať, to platí špeciálne pre semená rajčiakov. Ak zasadíte semeno, ktoré ste mali uložené v garáži alebo v pivnici tri či štyri roky, je pravdepodobné, že rastlina bude bojovať – ak vôbec vyklíči. Teplo a vlhkosť si na semenách skutočne vyberajú daň. Nikdy nepoužívajme semená staršie ako 12 až 18 mesiacov. Ak si kúpime nový balíček semien na výsadbu, uložme ich do chladničky, aby sme ich mohli znova použiť aj v nasledujúcom roku. Potom už treba rozhodne nové semiačka.
2. Vyberte pôdu bohatú na živiny
Rastliny rajčiakov potrebujú dostatok živín už od začiatku. Ak semená začnete pestovať v chudobnej pôde, rastliny budú slabé. Kľúčom k úspechu je poskytnúť im dobrú výživu hneď od začiatku. Vyberte si kvalitnú pôdu určenú na predpestovanie paradajok. Mala by byť ľahká, dobre odvodňujúca a plná živín. Nepoužívajte bežnú záhradnú pôdu, vrchnú pôdu, ani ťažkú zeminu. Neobsahujú dostatok živín pre mladé sadenice.
3. Nepestujte priesady rajčiakov v okne
Častou chybou pestovateľov je pestovanie sadeníc rajčiakov na parapetoch. Svetlo ani z toho najslnečnejšieho okna jednoducho nie je dostatočne silné na to, aby vyprodukovalo silné a zdravé rastliny. Výsledkom sú tenké, slabé rastliny, ktoré sa ťahajú za slnkom. Namiesto parapetu použite lacnú LED-ku alebo žiarivku, ktorá rastliny osvetlí priamo. Mali by byť zhruba 2,5 cm nad rastlinkami. Ako rastú, posúvajte svetlá nahor. Tento trik umožní pomalý, stabilný a kompaktný rast. Výsledkom budú rastliny s hrubými stonkami a silnými koreňmi! Nechajte svetlá zapnuté približne 8 až 10 hodín denne.
4. Prihnojte sadenice, keď rastú
Aj keď ste sa postarali o výživnú pôdu, je vhodné pridať trochu „šťavy“ navyše, keď začnú sadenice rásť. Tekuté organické hnojivo alebo kompostový čaj pridávajte pomaly a nízko pri pôde. Počiatočnú dávku znížte na polovicu. S aplikáciou prvej dávky počkajte, kým sadenice nedosiahnu vek približne štyroch týždňov. Hnojenie opakujte v šiestom a ôsmom týždni. Potom budú rastliny ideálne pripravené na výsadbu.
5. Otužovanie rajčiakov
Bez ohľadu na to, aké zdravé a silné sú vaše sadenice, je dôležité pripraviť ich na život vonku ešte pred výsadbou. Tento proces je známy ako otužovanie. Ako na to? Keď rastliny budú mať štyri až šesť týždňov a je vonku teplo, dajte ich na pár hodín von. Chráňte ich pred vetrom. Prvých pár dní by mali byť vonku tri až štyri hodiny. Postupne čas vonku predlžujte. Ako šesť- až osemtýždňové môžu dokonca zostať vonku celých 24 hodín denne, pokiaľ nemá byť mráz alebo zlé počasie. Proces otužovania ich pripraví na život v záhrade. Vysadenie rastlín rajčiaka bez tohto „školenia“ môže spôsobiť šok a dokonca rastliny aj zabiť, ak sa počasie začne meniť.
6. Nechajte pôdu zahriať
Pre rýchly rast je veľmi dôležité, aby bola pôda v záhrade teplá. Neponáhľajte sa s dňom výsadby len preto, že uplynul posledný dátum mrazu. Počkajte, kým sa zem prehreje – optimálny je týždeň vyšších teplôt pred sadením. Studená pôda znamená veľké problémy pri presádzaní paradajok.
7. Rajčiaky saďte hlboko
Keď pominie hrozba mrazov a pôda je zahriata, je čas sadenice zasadiť do záhrady. Základnou zásadou pri sadení rajčiakov je sadenie do hĺbky. Keď ich zasadíte dostatočne hlboko, rastlina vytvorí viac koreňov, čo znamená silnejšiu stonku a celkovo zdravší rajčiak s bohatou úrodou.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Komentáre