Starostlivosť o muškáty
Zdroj: shutterstock.com

Je čas prebúdzať zazimované muškáty! Ako postupovať, aby vás aj tento rok odmenili hustým rastom a bohatým kvitnutím

Muškáty patria k najobľúbenejšej živej letnej výzdobe okien, balkónov a terás. Ak ste ich na jeseň ukryli pred chladom na bezpečné miesto, prichádza čas opäť ich prebrať k životu. Ako prebudiť zazimované muškáty, aby vás aj tento rok potešili hustým rastom a bohatým kvitnutím?

Muškáty sa v našich podmienkach síce často pestujú ako letničky, v skutočnosti však ide o trvalky, ktorej pochádzajú predovšetkým zo subtropických a tropických oblastí Afriky. Obľubujú celoročne teplé podmienky s dostatkom denného svetla, ktoré sa im v období od konca jesene do začiatku u jari u nás nedostávajú.

Rozkvitnuté muškáty
Zdroj: shutterstock.com

Muškáty je však možné zazimovať – ideálne zrezané aspoň na polovicu, v miestnosti s teplotou okolo 5 °C, s prístupom k dennému svetlu a s občasnou zálievkou približne 1 – 2 krát mesačne. Ak ste tieto kroky s muškátmi absolvovali, práve na prelome februára a marca, je ideálny čas na ich postupné prebúdzanie a prípravu na ďalšiu sezónu.

Začnite dôkladnou kontrolou muškátov

Muškáty po zime nemusia vyzerať najlepšie. Niektoré vyschnú, zhnijú alebo sú napadnuté škodcami. S takými kusmi sa treba čím skôr rozlúčiť – najlepšie ešte počas pravidelných kontrol cez zimu. Rast muškátov sa počas zimy výrazne spomalil, no nezastavil úplne. Na niektorých môžu byť prítomné nové, no veľmi oslabené výhony, ktoré sa už nezvládnu prispôsobiť novým podmienkam a ani nevytvoria silnú základňu pre ďalší rast. Po prvotnej kontrole zimujúcich muškátov si ponechajte iba tie rastliny, u ktorých vidíte potenciál a nejavia znaky choroby či iného vyčerpania. Odstráňte oslabené pahýle, vyschnuté listy aj suché stonky.

Starostlivosť o muškáty
Zdroj: shutterstock.com

Skráťte nadzemnú časť muškátov aj korene

Prezimované muškáty budú potrebovať stimul, ktorý ich naštartuje k rýchlejšiemu rastu a produkcii koreňov a nadzemnej časti. Čaká ich radikálnejší rez, ktorého sa však netreba obávať.

  • Na vzpriamených a anglických muškátoch ponechajte na každej stonke 4 – 5 očiek (nazývané tiež ako kolienka alebo púčiky), na ťahavých muškátoch môžete ponechať o pár očiek navyše.
  • Korene opatrne očistite od zvyškov starej zeminy a šetrne ich o niekoľko centimetrov skráťte.
  • Kvetináče, do ktorých chcete muškáty vysadiť, vyčistite a podľa potreby aj vydezinfikujte, ak ide o staršie kusy.
  • Kvetináče pre muškáty by mali mať odtokové otvory a drenážnu vrstvu. Tým si zjednodušíte starostlivosť počas roka a predídete problémom so zahnívaním koreňov.
  • Muškátom doprajte kvalitný substrát určený priamo pre muškáty (pelargónie).
  • Zľahka ich zalejte a umiestnite na teplejšie a svetlé miesto v interiéri.
Starostlivosť o muškáty
Zdroj: shutterstock.com

Kľúčová je teplota a správna zálievka

Upravené a presadené muškáty potrebujú čas na aklimatizovanie a zosilnenie. Doprajte im čoraz viac denného svetla, najlepšie za okennou tabuľou. Vonkajšie premenlivé počasie a prípadné vystavenie chladu by im mohlo vážne uškodiť. Nedávajte ich von, naďalej musia byť chránené pred mrazmi. Na balkón či na terasu ich umiestnite až po odznení jarných mrazov.

Starostlivosť o muškáty
Zdroj: shutterstock.com

Ani polievanie muškátov nesmie byť spočiatku intenzívne. Netreba to preháňať, inak v premokrenom substráte odhnijú. Muškáty ešte nemajú veľkú nadzemnú časť, aby dokázali vodu naplno využívať. Postupne bude rásť ich podzemná aj nadzemná časť, a spolu s tým porastú i nároky na vodu a hnojenie.

Chcete mať bohaté a husté muškáty? Nezabudnite na jar priebežne zaštipovať nové stonky v mieste rastových vrcholov. Vždy počkajte, kým bude mať nová stonka aspoň dve dvojice nových listov.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje