Pestovanie zeleniny vo vlastnej záhrade
Zdroj: iStock

Koľko zeleniny z požadovaného druhu treba vysadiť, aby ste mali všetkého dostatok po celý rok? Tento zoznam vám pomôže plánovať!

Jedným z najlepších spôsobov, ako kompenzovať neustále rastúce náklady na potraviny, je pestovať si vlastnú zeleninu. Ak si dokážete dobre naplánovať pestovanie jednotlivých druhov s ohľadom na mrazenie, nakladanie či iný spôsob konzervovania úrody, môžete ušetriť desiatky až stovky eur. Ako však určiť, koľko rastlín musíte pestovať, aby vám úroda stačila na dlhší čas?

Aj keď všetci pestovatelia majú radi čerstvú zeleninu z vlastnej záhrady, ak si úrodu dokážete zavariť či zmraziť, máte navrch. Takto vám zelenina vydrží aj počas jesenných či zimných mesiacov. Samozrejme, ak jej zasadíte dostatok.

Prvým krokom k tomu, aby ste vedeli, čo pestovať a koľko rastlín potrebujete z jednotlivých druhov zeleniny, je zamerať sa na to, čo jete a koľko toho spotrebujete. Nielen čerstvé, ale aj mrazené či konzervované.

Všímajte si, čo najčastejšie kupujete

Je jasné, že čím väčšiu máte záhradu, tým viac zeleniny môžete dopestovať. Avšak aj malý priestor môžete využiť naplno pestovaním toho, čo máte najradšej, čo je v obchode najdrahšie alebo ťažko dostupné. Zamerajte sa na to, aké produkty v obchode často kupujete. Sú to paradajkové pretlaky, kečupy, mrazená zelenina či nakladané uhorky? To všetko si viete pripraviť aj doma a bez chémie.

Odhady, koľko základnej zeleniny pestovať

Šikovní záhradkári už vedia odhadnúť, koľko rastlín rôznych druhov zeleniny potrebujú. Náročnejšie je to pre začiatočníkov. Preto sa vám určite hodí nasledujúci zoznam. Je skvelým východiskom, ktoré zahŕňa potrebu najbežnejších druhov zeleniny v čerstvom i v konzervovanom stave na osobu.

Priemerne potrebujete vysadiť:

  • fazuľa: 10 – 15 rastlín na osobu
  • uhorky: 1 – 2 rastliny na osobu
  • kukurica: 20 – 25 rastlín na osobu
  • cesnak: 2 – 4 strúčiky na osobu
  • cibuľa: 15 rastlín na osobu
  • hrach: 15 rastlín na osobu
  • paprika: 3 – 4 rastliny na osobu
  • zemiaky: 15 rastlín na osobu
  • paradajky: 3 – 4 rastliny na osobu
  • cuketa: 2 rastliny na osobu

Samozrejme, pomery si prispôsobte podľa vlastných preferencií. Nemusíte pestovať všetko a na druhej strane z obľúbených druhov môžete pestovať viacero zaujímavých odrôd, ktoré sa hodia na rôzne účely.

Zeleninová záhrada
Zdroj: iStock

Ako ušetriť, keď v záhrade nedokážete vypestovať dostatok úrody?

Všímajte si predaje pestovateľov na miestnych či farmárskych trhov. Nájdete tam vždy aktuálne rastúcu čerstvú zeleninu a keď nakúpite vo väčších množstvách, budete mať dostatok aj na konzervovanie. Dobrým príkladom je sladká kukurica. Je vhodná ako čerstvá, tak aj na zaváranie a mrazenie, problémom však je, že jej pestovanie zaberá priveľa plochy. Nakúpte ju od overeného farmára a spracujte tak, aby ste mali dostatok aj na zimu.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.